نه‌تنها شیرین‌سو بلکه سدهای اکباتان و کلان ملایر هم تالاب اند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 آبان 1397 - شماره 3320
 
امروز : چهارشنبه ، 2 آبان 1397

Today : Wed, October 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  64637 تاریخ انتشار:  1394-08-04 - 05:45 تعداد بازدید:  1149
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

محیط زیست به آب منطقه‌ای پاسخ داد
نه‌تنها شیرین‌سو بلکه سدهای اکباتان و کلان ملایر هم تالاب اند

اخبار

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان همدان به اظهارات مدیرکل آب منطقه‌ای درباره « تالاب شیرین‌سو»‌پاسخ داده است. هفته پیش بود که مرتضی عزالدین مدیرکل آب منطقه‌ای استان گفته بود که «‌شیرین‌سو سد است و نه تالاب»‌ و همین را دلیل اجازه استفاده از آب آن برای مصارف کشاورزی منطقه دانسته بود. این در حالی است که پیش از آن مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان از این میدان آبی به عنوان تالاب یاد کرده بود و از توافق بر سر این موضوع با مدیرکل آب منطقه‌ای خبر داده بود. اما چندی پیش مدیرکل آب منطقه‌ای ادعای مدیریت محیط زیست استان را رد کرد که همانطور که پیش‌بینی می‌شد موجب قطور شدن پرونده تنازعات آبی در استان شده است. اینک مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان جوابیه‌ای به اظهارات مدیرکل آب منطقه‌ای استان داده که مجدداً در آن به تعریف تالاب دست زده است: «طبق تعریف کنوانسیون رامسر به نواحی و زمین‌های خیس باتلاقی و برکه‌ها، با آب مصنوعی یا طبیعی، دائمی یا موقت، با آب‌های ساکن یا روان، شیرین یا لب شور، شور و نیز زمین‌های آبی و سواحل دریاها که در زمان جزر کمتر از شش متر عمق داشته باشند، تالاب گفته می‌شود».
در جوابیه اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آمده: «این کنوانسیون دسته‌بندی‌های متعددی برای تالاب‌ها در نظر گرفته که یک دسته آن تالاب‌های ساخت انسان یا Human-made wetlands است. بر این اساس سدها و آبگیرها به عنوان تالاب تعریف شده‌اند. کشور ایران نیز عضو کنوانسیون رامسر بوده و به تعاریفش متعهد است. با استناد به تعاریف این کنوانسیون، حفاظت محیط‌زیست، سدهای همدان نه‌تنها شیرین‌سو بلکه سد اکباتان، کلان ملایر و... را تالاب می‌داند. کما اینکه آبشینه هم به عنوان تالاب شکار ممنوع ثبت ملی شده است اما به علت خشک شدن آن، اداره حفاظت محیط زیست استان هیچ اظهار نظری در این‌باره نکرده است».
 در ادامه این جوابیه آمده: «بدیهی است تالاب یک مفهوم اکولوژیکی بوده و اینکه سد شیرین‌سو را به عنوان تالاب انسان ساخت قلمداد کنیم به منزله این نیست که قصد مالکیت و بهره‌برداری از آن را داریم. بلکه برحیات وحش و زیست بوم تالاب نظر داریم و بر روی این جنبه تالاب اعمال مدیریت می‌کنیم نه روی سازه و آب آن. موضوع مطرح شده از سوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان که عنوان می‌کنند شیرین‌سو سد است نه تالاب به مانند این است که بر سر اینکه یک پارک جنگلی، پارک باشد یا اکوسیستم جنگلی مناقشه داشته باشیم. به هر حال آن پارک به نوعی یک اکوسیستم نیز هست.
تالاب شیرین‌سو نیز از نظر سازه‌ای به عنوان سد است اما از نظر تعاریف اکولوژیکی تالاب محسوب می‌شود و این دو تعارض و تناقضی با هم ندارند. ما برای حفاظت از اکوسیستم تالاب شیرین‌سو تلاش می‌کنیم و در عین حال نمی‌گوییم آب منطقه‌ای نمی‌تواند از آن استفاده کند».
در بخش دیگری از این جوابیه به اظهارات مدیرکل آب منطقه‌ای تحت این عنوان که «در خصوص کیفیت آب سد شیرین‌سو اداره ‌کل حفاظت محیط زیست استان نمی‌تواند نظر دهد بلکه شرکت آب‌وفاضلاب و آب منطقه‌ای باید تعیین کنند» هم پاسخ داده شده که به این شرح است: «آزمایشگاه آب حفاظت محیط زیست یک آزمایشگاه مرجع و با امکانات بوده و امکان سنجش و اظهارنظر درباره هر نوع نمونه آب را دارد و نتایج آن مورد تأیید و مرجع است».
در پایان این جوابیه بر نامناسب بودن آب شیرین‌سو برای مصارف کشاورزی تأکید شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com