کارگاه آموزشی مقابله با بیماری‌های نوپدید همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 7 مهر 1402

Today : Fri, September 29, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  66314 تاریخ انتشار:  1394-09-29 - 05:45 تعداد بازدید:  604
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با حضور پزشکان 9 کشور در انستیتو پاستور اكنلوي شيرين‌سو برگزار شد
کارگاه آموزشی مقابله با بیماری‌های نوپدید

مادستان

در پايگاه تحقيقاتي بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد انستیتو پاستور ایران در اكنلو، كارگاه 3 روزه بين‌المللي بیماری تولارمی برگزار شد.
کارگاه بین‌المللی بیماری تولارمی با همکاری مدرسینی از سوئد، فرانسه، ترکیه و ایران از 24 تا 26 آذرماه 1394 در آزمایشگاه مرجع کشوری تولارمی، طاعون و تب کیو واقع در پايگاه تحقيقاتي بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد انستیتو پاستور ایران واقع در روستای اکنلو بخش شيرين‌سو شهرستان كبودراهنگ برگزار شد.
در این دوره پزشکان، میکروب‌شناسان و اپیدمیولوژیست‌هایی از 9 کشور سودان، بلغارستان، پاکستان، چین، ترکیه، مالزی، سوئد، فرانسه و ایران و 7 دانشگاه و مؤسسه داخلی حضور داشتند. به گزارش پايگاه تحقيقاتي بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد، در اين كارگاه در مورد جنبه‌های مختلف بیماری (میکروب‌شناسی، اپیدمیولوژی، ناقلین، مخازن، علائم بالینی، تشخیص، درمان و...) و انجام پروژه‌های بین‌المللی در این زمینه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
در این دوره آموزشي كه با همکاری مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، انستیتو پاستور ایران، سازمان بهداشت جهانی و گروه جونده‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، شرکت‌کنندگان در قالب کارهای گروهی و با توجه به رشته تخصصی‌شان، سناریوهای مختلف بالینی بیماری را بررسی كردند، به انجام نمونه‌گیری میدانی پرداخته و کارهای آزمایشگاهی مرتبط را پیگیری كردند.
با توجه به رسالتی که برای انستیتو پاستور ایران در دیده‌بانی بیماری‌های عفونی در نظر گرفته شده است و با توجه به کارهای انجام شده، پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران را می‌توان پیشتاز تحقیقات اپیدمیولوژی میدانی (FieldEpidemiology) در کشور دانست؛ تحقیقاتی که در کشور تقریباً به فراموشی سپرده شده است، ولی لزوم توجه جدی‌تر به آن احساس می‌شود.
بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران و پایگاه تحقیقاتی اکنلو علاوه بر مطالعات طاعون، که تمرکز اصلی مطالعاتی آن بوده است، مطالعات وسیعی را در حوزه‌های تولارمی، تب‌های راجعه، هاری و حیوان‌گزیدگی انجام داده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com