1398-01-231398-02-02bool(false) اين نيّت خير است كه چاره‌ساز است همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84979 تاریخ انتشار:  1397-06-17 - 06:00 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اين نيّت خير است كه چاره‌ساز است

یادداشت

 حضور مسئولان و مديران ارشد كشوري و استاني در بين مردم و كسب آگاهي نسبت به چگونگي عرضه و تقاضا در جامعه نيز يكي ديگر از اين اقدامات براي پايين آوردن التهاب گراني‌هاست كه در هفته‌هاي اخير شاهد آن هستيم.
اخيراً شخص آقاي محمدناصر نيكبخت، استاندار همدان نيز به اتفاق هيأتي از مديران استاني در بازديدهاي سرزده از كانون‌هاي كسب‌وكار و مراكز خريدوفرش كالا به بررسي وضعيت بازار و كيفيت خريدوفروش پرداخته و گويادر جريان اظهارنظرهاي مردمي هم قرار گرفته است.
در همين ارتباط اخيراً نتيجه يك پروژه آماري در رسانه‌هاي استان و از جمله همين روزنامه «همدان‌پيام» منتشر شد كه بيانگر عدم موفقيت نظارت‌هاي قانوني در بازار استان همدان مي‌باشد و همين آمارهاي رسمي دلالت دارد كه همدان در مهار تورم شكست خورده و استان ما در كشور از نظر بالا بودن رقم تورم ركورد زده است.
همين آمار رسمي شاخص تورمي، همدان را 2/23 درصد نشان مي‌دهد كه رتبه نخست در كشور را نشان مي‌دهد. نظريه‌هاي تحليلي نسبت به رتبه نخست استان همدان در بالاترين تورم اين است كه دستورالعمل‌هاي صادر شده توسط مسئولان ارشد استان براي پلمب واحدهاي متخلف و گرانفروشي نتيجه‌بخش نبوده و نظر استاندار در جلسه تنظيم بازار براي برخورد با واحدهاي مختلف در عمل، اعمال نشده است.
البته خارج از بحث تورم بالا در استان و موفق بودن يا نبودن دستورالعمل‌هاي نظارتي براي كنترل قيمت‌ها، اين نظريه كارشناسي نيز وجود دارد كه به لحاظ فعاليت‌هاي مجاز و غيرمجاز واحدهاي بيشمار صنفي در استان همدان و رواج كسب‌وكار واسطه‌اي در اين استان، خواه ناخواه و دانسته و ندانسته، قيمت خرده‌فروشي در مقايسه با بسياري از استان‌ها كه اشتغال را در فرصت‌هاي بهتري نظير مغازه‌داري و سرمايه‌گذاري‌هاي كوچك و غيرتوليدي جستجو مي‌كنند، بالاتر است و در نتيجه تورم هم در استان همدان بالا مي‌زند.
اما بحث نوشتار امروز در واقع اين است كه همان حركت‌هاي ايذايي و كليشه‌اي براي مقابله با گراني‌ها و مهار تورم عنان‌گسيخته ثمربخش خواهد بود يا خير!؟
واقعيت اين است كه اگر توزيع سبد كالا بين اقشار آسيب‌پذير در اين مقطع و يك مرحله براي تمام اقشار جامعه، صرفاً جنبه تسكيني داشته باشد، هرگز موفق نخواهد بود و بلكه اثرات معكوس هم بر جاي مي‌گذارد؛ چراكه يك نوبت سبد كالا هرچه باشد و اگر صد درصد هم به مصرف بهينه برسد، در مدت زمان محدودي به پايان مي‌رسد و باز دوباره آش همان آش، كاسه هم همان كاسه خواهد بود. اما چنانچه توزيع سبدهاي كالا در دفعات متعدد و با نظم و برنامه و شناخت واقعي از نوع مصرف قشرهاي گوناگون، انجام پذيرد و هدف هم اشباع‌سازي جامعه و از همه مهمتر كوتاه‌ ساختن دست واسطه‌ها از زنجيره‌هاي توزيع باشد، قطعاً موفق خواهد بود. با اين حال و در نهايت هم تزريق مسكن به جامعه تا مادامي كه براي ارضاي نياز قشرهاي مصرف‌گرا باشد و مصرف بهينه فرهنگ‌سازي نشود، همواره جامعه ما در لبه پرتگاه تمام التهاب‌ها قرار خواهد داشت. يكي از سيره‌هاي درست يا غلط ايراني كه همواره قشرهاي مردم را به تقاضا در بازار مصرف وادار مي‌سازد، وجود آيين‌هاي ملي و مذهبي است؛ بدون اينكه كمكي به معيشت مردم كرده باشد. از جمله اين آيين‌ها پختن نذورات به مناسبت‌هاي گوناگون در جامعه ماست كه تعطيلي‌بردار نيست و هيچگاه موقعيت‌هاي زمان و مكان را هم در نظر نداشته است. مسلماً چنانچه مراجع عظام و شخصيت‌هاي تأثيرگذار جامعه ما كه خوشبختانه كم نيستند و اثرگذاري‌هاي مثبتي هم همواره در جريانات سياسي و اجتماعي داشته و دارند، در اين برهه حساس از حيات اقتصادي كشور، مردم را به قناعت و بهينه‌سازي در اداي نذورات خويش قانع سازند، به طور يقين چاره‌ساز خواهد بود. گزارش‌هاي موثق و ميداني خبرنگاران ما، حكايت از آن دارد كه بسياري از فروشندگان و توزيع‌كنندگان كالا در همين استان همدان با توجه به در پيش بودن ايام عزاداري محرم و صفر، اقدام به پيش‌خريد انبوه كالاهاي مورد نياز مردمان مقيد و ارادتمند ائمه(ع) از جمله برنج و روغن و شكر و حبوبات و اقلام وابسته به آن كرده تا در چنين ايامي با قيمت‌هاي دلخواه و سودآور بين هيأت‌هاي عزاداري و خانواده‌هايي كه نيت نذر و نياز دارند، به فروش رسانند، در صورتي كه اغلب نذورات مردم به علت فراواني آن در روزهاي خاص از حيض انتفاع خارج مي‌شود و اسراف‌كاري مي‌گردد. در همين حال به طور يقين فتاوي آيات عظام مي‌تواند راهگشا باشد و مردم را به هدايت صحيح و كارساز هزينه‌هاي مربوط به نذورات هيأت‌ها و خانواده‌ها ارشاد نمايد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com