1400-08-291400-09-09bool(false) 1400-08-291400-09-09bool(false) روی خوش به‌«‌اسکای مال» همدان پیام
 
 
سه شنبه - 9 آذر 1400 - شماره 4189
 
امروز : سه شنبه ، 9 آذر 1400

Today : Tue, November 30, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120518 تاریخ انتشار:  1400-08-19 - 10:18 تعداد بازدید:  232
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پرونده حمایت از پروژه سرمایه‌گذاری در همدان کلید خورد
روی خوش به‌«‌اسکای مال»

نویسنده : مریم مقدم

داخلی

■  دادستانی کشور: دستور آغاز مجدد تا اتمام ساخت پروژه را صادر نمایید
■ حاجی‌بابایی: اسکای‌مال بیش از هزار شغل ایجاد می‌کند

«اسکای مال» عنوان پروژه‌ای است که مردم همدان بارها نام آن را شنیده و از کنار محل کارگاه عبور کرده‌اند، اما چرایی توقف کار آن را بیشتر جمعیت شهری نمی‌دانند.
«اسکای مال» یک پروژه چندعملکردی است که ۹۵ هزار مترمربع زیربنا دارد و در ۱۲طبقه قرار است، ساخته شود.
8 ماه از توقف اجرای پروژه‌ای که در ابتدای اجرایی شدن بود می‌گذرد و حالا همدانی‌ها روزی چندبار از کنار ردپای این پروژه که بخش قابل‌توجهی از تقاطع 2 خیابان هنرستان و میرزاده‌عشقی را گرفته است، می‌گذرند، گذشت.
این پروژه‌ که اکنون چند فصل را بی‌سرانجام گذرانده است، سال گذشته به یکی از پرچالش‌ترین مسائل همدان تبدیل شده بود. بر اساس مستندات رسانه‌ای، مشخصات این پروژه از این قرار است که «اسکای مال» با سرمایه‌گذاری 700 میلیارد تومان در بیش از 90هزار مترمربع زمین احداث شده که  در نهایت زیربنای تجاری آن 215 هزار مترمربع تعیین شده است.
اما سال گذشته موانعی سر راه اجرای پروژه قرار گرفت، از جانمایی، همجواری با مراکز درمان و دغدغه‌ برای افزایش بار ترافیکی که موجب شد روند اجرای پروژه «اسکای مال» همان موقع  متوقف شود.

  پیگیری‌های استانی و تأکیدات کشوری
مردادماه سالجاری پس از تشکیل جلسات متعدد درون استانی، دادستان همدان در پاسخ به پیگیری رسانه‌ها اعلام کرد که گزارش مفصلی در زمینه «اسکای مال» تهیه و به دادستان کل کشور ارسال کرده و منتظر تصمیم هستیم.
پس از آن در تاریخ 28 شهریورماه سالجاری سعید عمرانی، معاون قضائی دادستان کل کشور و رئیس دبیرخانه ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در نامه‌ای خطاب به عدالتخواه، رئیس‌کل دادگستری و رئیس ستاد پیگیری اقتصاد مقاومتی و خانجانی، دادستان عمومی انقلاب و دبیر ستاد پیگیری اقتصاد مقاومتی استان در قالب یک نامه رسمی اعلام کرد: «این پروژه عمرانی پس از اخذ مجوزها و پروانه‌های مربوطه و صرف هزینه‌های کلان میلیاردی بنا بر دلایلی غیرکارشناسی و ناآگاهانه به یکباره پس از 4 سال، در اسفندماه 1399 به دستور معاون محترم شهرسازی وزارت راه‌وشهرسازی متوقف و موجب ایراد خسارات و ضررهای فراوانی گردیده که قابل بازگشت نمی‌باشد و دادگستری استان نیز از حمایت پروژه دست کشید ودر نامه‌ای تمامی مکاتبات خود را کان لم یکن اعلام کرده است. تقاضا دارد دستور فرمایید با ملاحظه مستندات و ضمائم پیوستی و استعلام مجوزهای صادره دستور آغاز مجدد تا اتمام ساخت پروژه را صادر نمایید.»

  توقف پروژه «اسکای مال» سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی توقف پروژه «اسکای مال» را عاملی برای فرار سرمایه‌گذاران از همدان خواند و گفت: این پروژه بیش از هزار شغل ایجاد می‌کند.
حمیدرضا حاجی‌بابایی با بیان اینکه باید موانع را از سر راه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در همدان برداریم، ادامه داد: باید در همدان با انسجام و همدلی مسئولان و مردم، زمینه جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را مهیا کنیم چراکه در این شرایط می‌توانیم به توسعه پایدار شهر فکر کنیم.
وی افزود: برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باید تمام موانع موجود شناسایی و مرتفع شود چراکه بسترهای زیادی برای پروژه‌های بزرگ اقتصادی، عمرانی و فرهنگی در همدان وجود دارد که تحقق هر یک در کنار لزوم جذب اعتبارات ملی، مستلزم جذب سرمایه‌گذاران در داخل و خارج کشور است.
حاجی‌بابایی به پروژه «اسکای مال» اشاره کرد و گفت: این پروژه تجاری، اقتصادی می‌تواند بیش از هزار شغل ایجاد کند و بنا بر اظهار سرمایه‌گذار آن در بخش خصوصی مجوزهای قانونی عملیات اجرایی آن دریافت شده است که به دلایل نامشخص اجرای آن متوقف شده است.
وی بیان کرد: در مذاکرات حضوری با شهردار همدان در خصوص تدوین برنامه‌های توسعه همدان با در نظر گرفتن اسناد فرادستی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی، وجود زیرساخت‌های ارتباطی« ریلی، جاده‌ای و هوایی» ، ظرفیت‌های عظیم صنعت گردشگری طبیعی، تاریخی، فرهنگی، علمی و سلامت که بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ایجاد کرده است، رایزنی شده و درخصوص لزوم ایجاد بستر مناسب برای رشد اقتصادی و اشتغالزایی توافقاتی انجام شده است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نامه‌ای به شهردار همدان برنامه‌محوری و انسجام، همدلی و هم‌افزایی مردم و مسئولان برای تحقق چشم‌انداز انجام شده است، گفت: توسعه پایدار و پیشرفت همه‌جانبه همدان در این نامه عنوان شده و با تذکر درخصوص توقف عملیات اجرایی پروژه «اسکای مال»، درخواست کردیم با بررسی ابعاد پروژه مشکلات و موانع موجود مرتفع شود.
حاجی‌بابایی افزود: در شرایط امروز رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اهتمام مسئولان برای امیدآفرینی در اقشار مردم، به‌ویژه جوانان، با ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی و جهش تولید، در برنامه‌های همدان باید مدنظر قرار گیرد، در این زمینه پروژه تجاری، فرهنگی «اسکای مال»، یکی از بسترهای ارزشمند سرمایه‌گذاری است که می‌تواند علاوه بر تأثیر در ارتقای شاخص‌های گردشگری، جایگاهی برای توسعه اقتصادی و جهش تولید و فرصتی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در ارتقای شاخص‌های سرمایه‌های اجتماعی، اشتغال جوانان و فرزندآوری که در سیاست‌های دولت انقلابی نیز مدنظر قرار گرفته است، باشد. وی یادآور شد: امیدواریم با بررسی وضعیت پروژه «اسکای مال» توسط شهرداری، ضمن رعایت ضوابط و مقررات رفع موانع و مشکلات احتمالی برای تسریع در آغاز مجدد عملیات اجرایی آن پیگیری و اقدامات لازم صورت گیرد. نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همدان توسعه‌یافته، حق مردم ولایتمدار پایتخت تاریخ و تمدن است که با اجرای پروژه‌هایی در بخش‌های گردشگری فرهنگی، تاریخی، طبیعی و سلامت، علمی و صنعت محقق می‌شود، همچنین برای پیشرفت همدان با به کارگیری همه ظرفیت‌های قانونی همراه و همگام مدیران، مسئولان و مردم به‌صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنیم.
این تأکیدات موجب شد تا بار دیگر خبر آغاز مجدد اجرای پروژه رسانه‌ای شود حال باید منتظر ماند و دید در آینده چه مسیری پیش روی «اسکای مال» خواهد بود.

 
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com