1397-03-201397-03-30bool(false) 1397-03-201397-03-30bool(false) همدان میزبان جشنواره غذای غرب کشور همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 30 خرداد 1397 - شماره 3219
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1397

Today : Wed, June 20, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  79959 تاریخ انتشار:  1396-04-25 - 05:45 تعداد بازدید:  86
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برای دومین باربرگزارمی شود
همدان میزبان جشنواره غذای غرب کشور

نویسنده : شکوفه رنجبر

فرهنگی

سازمان جهاني گردشگري (UNWTO) در سال 2016 با هدف نشان دادن وضعيت مقاصد گردشگري غذا در سراسر جهان در همكاري با اعضاي خود از 29 كشور، دست به انجام يك پيمايش آنلاين در اين خصوص زد و مواردي همچون مديريت مقاصد، فراهم‌آورندگان اقامت، تأمين‌كنندگان غذا و نوشيدني و سيار تأمين‌كنندگان نيازهاي اساسي اين صنعت را مورد بررسي قرار داد. هدف از اين بررسي دستيابي به دركي بهتر از وضعيت مقاصد مختلف با توجه به گردشگري غذا بود و آنها را از موقعيت و ميزان اهميت گردشگري غذا به عنوان موتوري براي توسعه اقتصادي در گردشگري آگاه مي‌كرد.
بر اين اساس از زماني كه گردشگري جهاني روند رو به رشدي را آغاز كرده و رقابت بين مقاصد رو به فزوني گذاشته، ميراث فرهنگي ناملموس منطقه‌اي و محلي بي‌نظيري از آنها تبديل به عاملي مهم براي جذب گردشگران شده است.
توريسم غذا به طور ويژه‌اي  پس از اين رويدادها و با توجه به چنين مواردي اهميت يافته و اين امر تنها به اين دليل نيست كه غذا و نوشيدني از اهميت محوري براي هر تجربه توريستي برخوردار است، بلكه به اين مفهوم است كه توريسم غذا با اعمال فرهنگي پيرامون آن متكامل و متحول شده و شامل آشنايي با ارزش‌هاي ديگر منطقه از جمله فرهنگ، تاريخ و... شده است و امروزه به عنوان يكي از مهمترين ابزارهاي معرفي گردشگري منطقه از آن استفاده مي‌شود.
با توجه به اين مزيت هر سال در مناطق 4گانه كشور جشنواره غذايي منطقه‌اي برگزار مي‌شود كه امسال در مردادماه قرار است اين جشنواره به ميزباني همدان به مدت 2 روز پذيراي شركت‌كنندگان در جشنواره غذايي غرب كشور باشد.
معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي همدان در گفت‌وگو با همدان‌پيام گفت: جشنواره «سفره ايراني- فرهنگ گردشگري» امسال براي دومين دوره به ميزباني همدان و مشاركت‌ استان‌هاي كرمانشاه، ايلام و كردستان به مدت 3 روز از تاريخ 18 تا 20 مردادماه برگزار مي‌شود.
وي با بيان اينكه هدف از برگزاري اين جشنواره شناسايي و معرفي تازه‌هاي غذا و خوراكم در منطقه غرب است، گفت: در اين جشنواره از مجموعه پيش‌غذاها، غذا، نوشيدني و دسرها 3 نمونه به عنوان برترين‌ها انتخاب و پس از پايان جشنواره در منوي غذايي رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌هاي استان عرضه و توزيع خواهد شد.
خاكسار با بيان اينكه در جشنواره «سفره ايراني- فرهنگ گردشگري» غذاهاي مشخص شده‌اي براي رقابت بين شركت‌كنندگان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: افرادي مي‌توانند در اين جشنواره شركت كنندكه محل مشخصي براي عرضه داشته باشند و از پذيرش افراد عادي و بدون شناسنامه كاري (محل عرضه) مشخص در اين جشنواره معذوريم.
وي در پاسخ به اين سؤال كه اعتبارات براي برگزاري اين دورن از جشنواره چه ميزان اعلام شده است؟، گفت: تاكنون رقم نهايي اين اعتبارات از سوي سازمان ميراث فرهنگي كشور اعلام نشده است. خاكسار با بيان اينكه توريسم غذا يكي از مؤلفه‌های تأثيرگذار در رشد گردشگري است، عنوان كرد: توريسم غذا تجسمي از ارزش‌هاي سنتي به شمار مي‌رودكه در توسعه گردشگري مدرن و امروزي متبلور شده و مورد استفاده قرار گرفته است تا فرصتي باشد كه گردشگري را احيا كرده و آن را متنوع كند.
معاونت گردشگري ميراث فرهنگي استان گفت: توريسم غذايي پديده‌اي نيست كه تنها به سنت‌هاي گذشته تعلق داشته باشد. بنابراين برگزاري جشنواره‌هاي غذايي مختلف در مناطق 4گانه كشور مي‌تواند يكي از نمودهاي محسوسي باشد كه به رشد توريسم غذا در صنعت گردشگري كشور كمك كند. بر اساس همين موضوع است كه سازمان جهاني گردشگري با چنين دركي از توريسم غذايي فعالان براي ارتقاي اين نوع گردشگري در طول سال‌هاي اخير با برگزاري برنامه‌هاي مختلفي مانند جشنواره‌هاي بين‌المللي غذا تلاش كرده است.
بنا بر گفته خاكسار جشنواره ملي مشاركت گردشگري قرار است امسال به يكي از مهمترين و مرتبط‌ترين عناصر ميهمان‌نوازي يعني «سفره ايراني» بپردازد و در اختتاميه آن از گواهينامه‌هاي اصالت خوراک رونمايي شود. اين اتفاقي است كه در پي برگزاري جشنواره سريالي «سفره ايراني» مي‌تواند رويدادي فرخنده براي گردشگري غذا در كشور و به تبع آن استان همدان باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com