1398-01-231398-02-02bool(false) نماز جمعه تغيير مكان يا رويكرد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85022 تاریخ انتشار:  1397-06-20 - 16:30 تعداد بازدید:  64
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نماز جمعه تغيير مكان يا رويكرد

نویسنده : فيض‌ا... مظفرپور

یادداشت


 «يا ايها الذين آمنو اذا نودي للصلاه من يوم الجمعه فاسعو الي ذكر الله و ذرو البيع ذلكم خيرٌ لكم ان كنتم تعلمون. فاذا قضي الصلاه فانتشروا في الارض و ابتغو من فضل الله واذكرو الله كثيراً لعلكم تفلحون و اذا راَو تجارهً او لهواً انفضّوا اليها و تركوك قائماً قل ما عند الله خيرٌ من اللهو و من التجاره والله خيرٌ الرازقين». «‌اي كساني كه ايمان آورده‌ايد هنگامي كه براي نماز در روز جمعه اذان گفته شود، به سوي ذكر خدا و نماز بشتابيد و خريدوفروش را رها كنيد كه اين براي شما بهتر است، اگر مي‌دانستيد. و هنگامي كه نماز پايان يافت [مي‌توانيد] در زمين پراكنده شويد و (به سراغ كسب‌وكار رفته) و از فضل خدا بطلبيد و خدا را بسيار ياد كنيد تا رستگار شويد. هنگامي كه آنها تجارت يا سرگرمي لهوي را ببينند، پراكنده مي‌شوند و به سوي آن مي‌روند و تو را ايستاده به حال خود رها مي‌كنند. بگو آنچه نزد خداست بهتر از لهو و تجارت است و خداوند بهترين روزي‌دهندگان است.»
گرچه نماز جمعه به لحاظ فقهي واجب تخييري شناخته مي‌شود و با حضور حداقل 5 نفر نيز اين نماز اقامه مي‌شود، ولي نماز عبادي ـ سياسي جمعه از اهميت بسيار بالايي برخوردار است به طوري كه امام راحل عظيم‌الشأن(ره) مي‌فرمايد: «ما اگر بعد از انقلاب هيچ دستاوردي نداشتيم، همين نماز جمعه كافي بود».
پيشنهاد برگزاري نماز جمعه در حسينيه سيدالشهدا باغ بهشت از طرف آيت‌ا... طه محمدي، نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه همدان فرصتي است تا رسانه‌ها به اين موضوع بيشتر بپردازند.
نويسنده اين سطور از دوران  نوجواني تاكنون همواره توفيق مستمر حضور در نمازهاي جمعه را داشته است و با فضاي معنوي اين آيين عبادي ـ سياسي كاملاً آشنا مي‌باشد و لذا به خود جرأت داده تا در اين خصوص مطالبي بنويسد كه حاصل تجربه بيش از 3 دهه حضور در نماز جمعه در همدان و شهرهاي ديگر است.
به تصور نويسنده پيشنهاد تغيير مكان نماز جمعه صرفاً به لحاظ تغيير فيزيكي اين مكان نمي‌تواند باشد، اگرچه وجود برخي مشكلات در اطراف حسينيه امام خميني(ره) از جمله كمبود مكان براي توقف خودرو و مشكلات تردد براي نمازگزاران از جمله دلايل تغيير مكان مي‌تواند باشد؛ زيرا در حسينه سيدالشهدا باغ بهشت اين مشكلات تقريباً صفر است و وجود فضاي باز و سهولت رفت‌وآمد و دسترسي مردم از طريق رينگ دوم شهر به اين مكان خود از مزيت‌هاي آن مكان محسوب مي‌شود.
ولي به نظر مي‌رسد پيشنهاد تغيير مكان با يك نوع تغيير رويكرد به نماز جمعه در پيشنهاد امام‌جمعه شهر نهفته است و آن جذب و جلب هرچه بيشتر مردم بويژه نوجوانان و جوانان به نماز جمعه است؛ زيرا تغيير فيزيكي مكان نماز يك نوع تنوع محسوب مي‌شود كما اينكه در همدان و شهرهاي ديگري مثل تهران نيز تغيير مكان نماز جمعه مسبوق به سابقه است. دقيق به ياد دارم كه نماز جمعه همدان مدتي در دبيرستان ابن‌سينا، مدتي در استاديوم قدس و مدت‌هاي مديدي در مسجد جامع همدان و اكنون كه بيش از يك دهه در محل كنوني (حسينيه امام خميني(ره)) برگزار مي‌شود و نماز عيد سعيد فطر نيز چند سالي است به همت آيت‌ا... محمدي در بالاي تپه مصلي با شكوه و عظمت خاصي برگزار مي‌شود.
اگرچه تاكنون نماز جمعه دراين مكان برگزار نشده و اميد است با تكميل فاز اول پروژه عظيم مصلي در مركز شهر كه از تمامي امكانات و مزايا براي برگزاري يك نماز جمعه باشكوه در شهر برخوردار است، مشكل مكان نماز جمعه نيز براي هميشه برطرف گردد. ولي مي‌توان با برگزاري نماز جمعه در باغ بهشت فصل جديدي را در رويكرد به نماز جمعه آغاز نمود.
همين 2، 3 هفته پيش مراسم بزرگداشت شهداي دولت در حسينيه سيدالشهدا باغ بهشت برگزار شد و در آنجا آيت‌ا... محمدي گفتند با توجه به تخصصي كه در معماري دارند، اين ساختمان بهترين ساختماني است كه در 30 سال گذشته درهمدان ساخته شده است.
در ماه مبارك رمضان گذشته نيز به پيشنهاد آيت‌ا...، قرائت جزءخواني قرآن از طرف اوقاف در آن مكان به سهولت و با موفقيت برگزار شد. همچنين چند سالي است كه مراسم شب‌هاي احيا (قدر) در آنجا برگزار مي‌شود و به علت فضاي روحاني آن مكان از استقبال خوب مردم برخوردار است.
حال اگر نماز جمعه هم در برخي جمعه‌ها در آنجا برگزار شود، مي‌تواند قطعاً‌ از استقبال خوب مردم مؤمن و متدين دارالمؤمنين و دارالمجاهدين برخوردار شود؛ زيرا كه با يك تير، دو نشان خواهند زد؛ هم زيارت اهل قبور بويژه شهداي بزرگوار را خواهند داشت و هم از فيض معنوي نماز جمعه برخوردار مي‌شوند.
از اين روي به نظر مي‌رسد ستاد نماز جمعه با بررسي همه‌جانبه موضوع و امكانات حسينيه سيدالشهدا قدم‌هاي جديدي براي ايجاد رويكردهاي جديد و مثبت در جهت جلب و جذب مؤمنين به نماز جمعه بردارند. ان‌شاءا...
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com