کرونا بیماری سینه پهلو را افزایش می‌دهد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 10 آذر 1400 - شماره 4190
 
امروز : شنبه ، 13 آذر 1400

Today : Fri, December 3, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120546 تاریخ انتشار:  1400-08-22 - 09:59 تعداد بازدید:  184
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کرونا بیماری سینه پهلو را افزایش می‌دهد

نویسنده : معصومه معظمی

گوناگون


 یکی از ارگان‌های بسیار مهم و حیاتی بدن ریه‌ها هستند که وظیفه تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را بر عهده دارند.
عفونت دستگاه تنفسی به 2 دسته دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شود که به عفونت دستگاه تنفسی تحتانی پنومونی یا ذات‌الریه یا سینه‌پهلو می‌گویند.
با توجه به آمارها و ارقام همه‌ساله به‌صورت میانگین 450 میلیون نفر در سرتاسر جهان دچار پنومونی می‌شوند و بخش مهمی از مرگ‌های بیماران بستری یا سرپایی در تمامی جوامع و به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه ناشی از پنومونی است.
پنومونی التهاب یک یا هر 2 ریه و یا بخشی از یک ریه است که در حقیقت تجمع سلول‌ها و ترشحات التهابی داخل کیسه‌های هوایی کوچک (آلوئول‌های) منتقل‌کننده تبادلات گازی است.
در سال 2009 سازمان بهداشت جهان (WHO) برای توجه ویژه به این بیماری مهم بین سیاستگذاران بهداشتی – درمانی جوامع و افراد جامعه روز 12 نوامبر را روز جهانی پنومونی نامگذاری کرد.
 تشخیص به موقع خطر بیماری را کاهش می‌دهد
یک متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با همدان پیام، گفت: با آغاز فصل سرما ابتلا به پنومونی به‌صورت قابل توجهی افزایش می‌یابد که ناشی از فراوانی بیشتر فصلی ویروس‌های تنفسی در فصل سرما و همچنین حضور بیشتر افراد در فضاهای بسته، سرپوشیده و متراکم است. باید توجه داشت که هر بیماری که دچار سرفه، درد قفسه‌سینه، تب‌ولرز همراه و علائم بالینی ذکر شده باشد باید به پزشک مراجعه کند.
فاطمه ترکمان‌اسدی افزود: تشخیص بیماری با شرح حال بیمار و معاینه بالینی پزشک و سمع ریه‌ها با گوشی است که با گرفتن عکس ساده از قفسه سینه تأیید می‌گردد.
 در مواردی ممکن است به انجام «سی‌تی‌اسکن» ریه، آزمایشات تکمیلی و به ندرت انجام «برونکوسکوپی» نیز نیاز شود، اغلب بیماران با انجام یک عکس ساده رادیولوژی به تشخیص نهایی می‌رسند و اقدام تکمیلی‌تر نیاز نمی‌باشد.
وی با جدی دانستن بیماری پنومونی ادامه داد: این بیماری تا حد زیادی قابل پیشگیری است و درصورت تشخیص به موقع قابل درمان است که درصورت مداخله نداشتن مناسب می‌تواند منجر به عوارض جدی و حتی مرگ فرد شود.
 مهمترین و اصلی‌ترین راه پیشگیری، رعایت اصول بهداشت فردی و شست‌وشوی مکرر دست‌ها است، در کنار این رکن مهم، پرهیز از مصرف الکل و دخانیات، تقویت سیستم ایمنی، ورزش و تغذیه مناسب حایز اهمیت است، همچنین واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا، پنوموکک و همورفلوس آنفلوآنزا در گروه‌های خاص و اخیراً کووید 19 در کنترل ابتلا در جامعه باید مدنظر قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: برای درمان مبتلایان به این بیماری، ابتدا باید مشخص شود بیمار نیازمند بستری است یا امکان مداوای سرپایی دارد، بیماران پنومونی درصورت داشتن علائمی مثل سرفه و تب و علائم آزاردهنده می‌توانند به‌صورت سرپایی با استراحت مناسب و کافی، مایع درمانی بهبود پیدا کنند.
ترکمان‌اسدی افزود: در مواردی که علت پنومونی عوامل باکتریال باشد، افزودن آنتی‌بیوتیک مناسب الزامی است، اما پنومونی‌های ویروسی به هیچ نوع آنتی‌بیوتیک نیاز ندارند، مثال بارز آن پنومونی کووید19 است که در2 سال اخیر به‌صورت پاندمی سرتاسر جهان را درگیر کرده است، با مراجعه بیماران کووید19 چه در هفته اول بیماری که هنوز علائم پنومونی ندارند و چه زمانی که دچار پنومونی شده‌اند، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها جایی ندارد که متأسفانه شاهد مصرف بی‌رویه و روزافزون انواع آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله داکسی‌سیکلین، آزیترومایسین و لووفلوکاسین، در بیماران کووید19 هستیم، امری که کاملاً نادرست بوده و هیچ منافعی برای بیمار ندارد و خطر روزافزون افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی را در جامعه به دنبال دارد.
 این متخصص بیماری‌های عفونی تأکید کرد: در گروه‌های خاصی پنومونی فراوانی بیشتری دارد و می‌تواند علاوه بر احتمال افزایش خطر ابتلا، شدت بیشتر بیماری را نیز به دنبال داشته باشد.
 از جمله گروه‌های در معرض خطر افراد مسن بالای 65سال، کودکان زیر 5سال، افراد مصرف‌کننده سیگار و الکل، بیماران دچار نقص سیستم ایمنی مانند مبتلایان به« HIV » مثبت یا سرطانی، بیماران دچار بیماری‌های مزمن ریوی -قلبی ( نظیر نارسایی مزمن قلبی ) یا کبدی و کلیوی و نیز بیماران که تحت عمل پیوند قرار داشته‌اند.
وی معتقد است: پنومونی می‌تواند حاد یا مزمن باشد، در موارد مزمن بیمار برای بیش از 3 ماه دچار علائم ریوی است و با تشدید بیماری، در پنومونی حاد بیمار می‌تواند با علائمی مانند: سرفه، اغلب خلط‌آور و گاه سرفه خشک نیز بسته به عامل ایجادکننده بیماری به پزشک مراجعه می‌کند، اما علائم زیر در بیماران شایع است:
- تب و لرز
- دردهای عضلانی
- درد قفسه سینه، تنگی تنفس و تنفس تند
- در مواردی علائم گوارشی نظیر تهوع، اسهال، استفراغ دل‌پیچه
- ضعف و بی‌حالی
- در افراد مسن و یا کودکان می‌تواند تظاهرات غیر اختصاصی نظیر کاهش هوشیاری یا خواب‌آلودگی به دنبال داشته باشد.
این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: پنومونی‌ها می‌توانند به دنبال عوامل مختلف باکتریایی، ویروسی و حتی قارچی ایجاد شوند، بسته به اینکه پنومونی در بیمار بستری در بیمارستان بروز کرده باشد یا در فردی که در جامعه حضور دارد، حاد باشد یا مزمن، عوامل ایجادکننده آن متفاوت خواهد بود.
ترکمان‌اسدی در پایان گفت: در بیمارانی که به پنومونی اکتسابی از جامعه مبتلا می‌شوند معمولاً عوامل باکتریایی نظیر پنوموکک، هموفیلوس آنفلوآنزا، مایکو پلاسما و کلامیدها دیده می‌شود و عوامل ویروسی نیز ویروس‌های آنفلوآنزا، پارا آنفلوآنزا و کووید19و... می‌توانند سبب پنومونی شوند، البته پنومونی مزمن سل از عوامل مهم بیماری است. همچنین در بیمارانی که بیماری‌های خاص زمینه‌ای نظیر بیماری‌های سرطانی، HIV، بیماری‌های ریوی، کبدی و کلیوی دارند و یا تحت پیوند ارگان‌های مختلف قرار گرفته‌اند، عوامل قارچی نظیر آسیرژیلوس و موکور و... هم می‌توانند درگیری ریوی ایجاد کنند.
راه انتقال اغلب عوامل بیمارکننده پنومونی از طریق قطرات تنفسی است که استنشاق می‌شود. این قطرات می‌تواند مستقیماً در زمان تماس مستقیم با فرد مبتلا یا در تماس با سطوح و وسایل آلوده به ترشحات تازه فرد مبتلا باشد.
پنومونی می‌تواند به دنبال عوامل مختلف باکتریایی، ویروسی و حتی قارچی ابجاد شود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com