1399-04-161399-04-26bool(false) جزئیات مرگ کودک همدانی با آنفلوآنزا همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 تير 1399 - شماره 3803
 
امروز : پنجشنبه ، 26 تير 1399

Today : Thu, July 16, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  101936 تاریخ انتشار:  1398-09-06 - 10:16 تعداد بازدید:  937
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تشخیص دیرهنگام ارکیده را آسمانی کرد؟
جزئیات مرگ کودک همدانی با آنفلوآنزا

نویسنده : مریم مقدم

اخبار

■  کپسول درمان آنفلوآنزا فقط در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود
■ برای سلامتی گلایل 6 ساله دعا کنیم
■  مراجعه اطفال مبتلا به بیمارستان بعثت و بزرگسالان به بیمارستان سینا


 ساعت یک بامداد است کودک که از ساعات اولیه شب با بالا رفتن تب ضربان نبضش تندتر می زند در آغوش پدر و مادر سراسیمه راهی درمانگاه کودکان شبانه روزی شهر می شود .
درمانگاه شبانه روزی مرکز شهر سال های سال است که تنها گزینه در ظاهر مناسب انتخاب خانواده های همدانی زمان تصمیم گیری برای مراجعه به پزشک کودکان است.
وقتی کودک بیمار روی تخت معاینه پزشک قرار می گیرد حال ظاهری او تشخیص را به یک ضعف جسمانی ناشی از بیماری سرماخوردگی هدایت می کند.
معاینه در حالی اتفاق می افتد که کلینیک از بیماران کودک بیقرار پر سر و صداست همزمان با معاینه کودک بیمار در اتاق پزشک شیفت شب چند خانواده دیگر با کودکشان در انتظار تشخیص بیماری درمان را آرزو می کنند.
 اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود داستان معاینه های همزمان، اتاق پزشک با چند بیمار همزمان، نسخه های مشابه، تشخیص سرماخوردگی عمومی همه و همه داستان غم انگیزی است که هر یک به یک اتفاق تلخ تر ختم می شود اتفاقی با عنوان بیماری تشدید شده ، آلرژی های ماندگار یا مرگ تلخ بیماران....
سرماخوردگی عمومی در ظاهر تشخیصی است که بر اثر تب کردن یک کودک عامل نوشته شدن نسخه پزشک می شود، گاهی این بیماری آنقدر عادی و پیش پا افتاده است که شاید خیلی دیر متوجه می شوند حالت ظاهری و درگیری بیمار با سرماخوردگی پشت پرده وخیم و ترسناکی به نام آنفلوآنزای کشنده دارد.
 این داستان غم انگیز زمانی به یک تلنگر تبدیل می شود که پس از مراجعه به چندین و چند خانواده در شهر همدان و پرس و جو از آنها متوجه می شویم هیچ کس اطلاع ندارد در بیمارستان بعثت شهر همدان یک کلینیک تخصصی کودکان جای خوش کرده است .
کلینیکی که با تمام تجهیزات و امکانات کافی می تواند بیماری های سخت کودکان را به واسطه رادیولوژی، معاینات تخصصی و نظارت پزشکان متخصص دقیق تر و موشکافانه تر درمان کند شاید اگر این اطلاع رسانی و تشخیص درست و درمان صحیح جامعه پزشکی برای" ارکیده "دو ساله هم اتفاق می‌افتد حالا او همنشین فرشته‌ها نمی شد.
 ارکیده از نخستین قربانیان آنفلوآنزا در شهر همدان است او و خواهرش "گلایل" که حالا 6 سال دارد و روی تخت بیمارستان در بخش مراقبت های ویژه بستری است هر یک به نوعی با بیماری کشنده آنفلوآنزای از راه نرسیده درگیر شده اند . حالا فقط میتوان برای خانواده داغدار آنها صبر و برای گلایل آرزوی سلامتی کرد .
یکی از آشنایان این خانواده می گوید از 23 آبان ماه سال جاری گلایل 6 ساله تب می کند و با مراجعه به پزشک عمومی تشخیص بیماری سرماخوردگی و تجویز داروهای مرتبط با بیماری برای او رقم می خورد.
 پس از یکی دو روز اما بیماری شدت می گیرد و درمان به شکلی پیش می رود که پنج شنبه گذشته بار دیگر خانواده گلایل را راهی مطب پزشک اطفال می‌کند.
در آنجا هم تشخیص سرماخوردگی و داروها تکرار و تشدید می شوند تا آنکه جمعه شب گذشته حال گلایل وخیم تر می شود و آنها راهی کلینیک کودکان مرکز شهر می شوند .
آنجا هم معاینات همزمان با دیگر بیماران و تشخیص سرماخوردگی کار به جایی نمی برد و دلیل ضعف طولانی شدن پروسه درمان بیمار عنوان می شود.
 تا آنکه خورشید شنبه طلوع می کند و والدین با مراجعه به پزشک متخصص کودکان راهی کلینیک تخصصی کودکان بیمارستان بعثت شهر همدان می شوند .
 آنجا معاینات تخصصی با رادیولوژی انجام و مشخص می شود که ریه گلایل به شدت با بیماری آنفلوآنزا درگیر است این اتفاق ها در حالی رقم می خورد که در این بین ارکیده خواهر دو ساله گلایل که با بیماری دست و پنجه نرم می کرد در حالی که به شدت ریه اش درگیر آنفلوآنزا شد از دنیا می رود .
حالا از این دو خواهر یکی در آسمان و آن یکی روی تخت بیمارستان نفس نفس می‌زند .
این داستان واقعیتی بود که چند هشدار برای خانواده های همدانی داشت نخست آنکه از امروز به بعد تب ،عطسه و علائم سرماخوردگی را در کودکانشان بدون مراجعه به پزشک درمان نکنند.
سرماخوردگی کودکان را جدی بگیرند به هر تشخیص و به هر مکانی برای درمان کودکان اعتماد نکنند و از فرستادن آنها به مجامع عمومی همچو مهدکودک ها و مدارس خودداری کنند .
در صورت شیوع بیماری در خانواده ، دنبال پیدا کردن پزشکان متخصصان کودکان باشند، و یادمان نرود در این شهر کلینیک تخصصی کودکان در بیمارستان بعثت آماده پذیرش بیماران کودک در هر ساعت از شبانه روز است .
امید آنکه اطلاع رسانی برای بخش های درمانی کودکان و حتی بزرگسالان در تابلوهای اطلاع رسان شهری در تمام شهرهای استان به مردم منعکس شود تا شاید کمتر کسی نسبت به پیدا کردن پزشک متخصص مربوط به بیمارش دچار اشتباه و گمراهی شود .
  کپسول درمان آنفلوآنزا فقط در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود
در این باره مدیر داروی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان هم اعلام کرده است ،  کپسول درمان آنفلوآنزا با نام «اوسلتامیویر» فقط در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود و از شهروندان می‌خواهیم برای تامین این دارو به داروخانه‌ها مراجعه نکنند.
مرضیه مساعد می‌گوید : اطفال مبتلا به آنفلوآنزا به بیمارستان بعثت و بزرگسالان به بیمارستان سینا برای دریافت «اوسلتامیویر» مراجعه کنند؛ همچنین در هر شهرستان یک مرکز درمانی برای توزیع این دارو پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه توزیع داروهای مربوط به آنفلوآنزا در داروخانه صورت نمی گیرد اضافه کرد: این دارو تنها به افرادی که مبتلا به این بیماری هستند با تجویز پزشک تحویل می شود. در صورت مراجعه افراد به بیمارستان های پیش بینی شده، بیماران توسط پزشک معاینه شده و در صورت نیاز این دارو برای آنها تجویز می شود.
در صورت مراجعه بیماران به مطب و تجویز پزشکان برای دریافت کپسول «اوسلتامیویر»، بیمار به مرکز درمانی یاد شده معرفی شده و بعد از انجام آزمایش ضرورت مصرف این دارو برای بیمار مشخص می شود. داروی «اوسلتامیویر» برای درمان آنفلوآنزا به اندازه کافی تامین شده و کمبودی در این زمینه نداریم.
گفتنی است ، آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که با تب ناگهانی، لرز، سردرد، سرفه خشک، گلو درد و درد عضلانی همراه است و سبب ضعف و ناخوشی کامل در فرد شده و باید به ویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتی های مزمن، قلبی و عروقی ‌جدی تلقی کرد. این بیماری از طریق سرفه یا عطسه و ترشحات بدن منتقل می شود و علائم آن یک تا چهار روز پس از ورود ویروس به بدن ظاهر می شود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com