تبعیض و فساد مشکل اساسی کشور است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112631 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 14:37 تعداد بازدید:  75
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دادستان همدان:
تبعیض و فساد مشکل اساسی کشور است

اخبار

طرح «ناصرین» می‌تواند به اصلاح مجرمان منجر شود
 

 رویکرد قوه قضاییه و برنامه‌های تحولی آن در تمامی حوزه‌ها اعم از پیشگیری، رسیدگی، اجرای حکم، ارتباط دستگاه قضا با عموم مردم و ... امید در آحاد جامعه ایجاد کرده است،‌ به‌طوری‌که دیدگاه جامعه به دستگاه قضایی به‌عنوان مرجع تظلم‌خواهی و پناهگاه مظلومان در این دوره نمود واقعی یافته است.
در استان نیز، اقدامات بسیار خوبی در حبس‌زدایی، تعامل با رسانه‌ها، ارتباط با مردم، تقویت جایگاه مدعی‌العمومی دادستان و ورود نظارتی به مسائل عمومی استان، شفافیت، پاسخگویی و رعایت کرامت همگان، تعامل با نمایندگان قوا با حفظ استقلال و دفاع از بیت‌المال و مبارزه با فساد انجام شده است که نشان از تحول در اجرای عدالت، در استان دارد.
خروجی این اقدامات خوب و احساس اجرای عدالت از سوی مردم استان با تحقق تحولات درحال اجرا، افزایش رضایت و اعتماد مردم به دستگاه قضا و نظام را به‌دنبال خواهد داشت.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان می‌گوید: قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، بسیاری از مجازات حبسی را که در قوانین فعلی وجود دارد، کم کرده است؛ مانند حبس ابد که در مجازات‌های تعزیری کلا حذف شده و دیگر موضوعی به‌عنوان مجازات حبس ابد در مجازات‌های تعزیری وجود ندارد. البته مجازات‌هایی که از باب حدود باشد، بحثش جداست اما در بحث تعزیزی کلا منتفی شده و به مجازات درجه یک تبدیل شده است.
حسن خانجانی معتقد است: در بسیای از جرایم هم مجازات یک یا 2 درجه کاهش یافته است، معتقدیم این روند سبب می‌شود حدود 40 درصد از زندانیان و محکومان آزاد و یا اینکه با تخفیف مجازات مواجه شوند؛ یعنی حبس‌شان با توجه به رویکرد قانون چون مساعد به حال متهم هست، تخفیف پیدا می‌کند.
وی درباره پاسخگویی به مطالبات مردم توضیح داد:‌ اگر مردم به ما مراجعه کنند و مطالبه‌ای داشته باشند به‌قطع وظیفه خود می‌دانیم که پیگیر باشیم، هر شخصی هم که تاکنون مراجعه کرده پیگیر موضوعش شدیم یا حداقل به اداره مربوطه منعکس کردیم؛ معتقدیم در این زمینه کوتاهی نشده است.

  مشکل اساسی کشور تبعیض، رانت‌خواری و فساد است
دادستان همدان با بیان اینکه مشکل اصلی کشور تبعیض، رانت‌خواری و فساد است و باید با جدیت با آن برخورد شود می‌گوید: در جایگاه اجرای قوانین مکلف به انجام وظیفه هستیم و حفظ و حمایت از حقوق عامه جزو وظایف قوه قضاییه است.

  دفاتر خدمات قضایی دروازه ورودی پرونده‌ها
خانجانی در ادامه می‌گوید: درحال‌حاضر دروازه ورودی پرونده‌ها دادگستری‌ها و دادسرها نیستند بلکه دفاتر خدمات قضایی هستند، به‌طوری‌که اکنون افراد بدون نیاز به حضور در هر نقطه کشور می‌توانند برای اقدام قضایی و پیگیری لوایح، شکایت خود را در دفتر قضایی همدان تنظیم و درخواست خود را ثبت کنند.
طرح فرهنگی اجتماعی «ناصرین» اتفاق جدیدی در استان‌ محسوب می‌شود که دادستان همدان معتقد است در این طرح مربیان باید صبور باشند، زیرا مجرم با یکبار صحبت به مسیر صحیح بازنمی‌گردد و گاهی به دوره‌هایی بلندمدت نیاز است از همین رو مربیان باید هنرمند باشند و برای هر مجرم راهی منحصر به‌فرد و مناسب در پیش بگیرند.
خانجانی با بیان اینکه این طرح فرهنگی ـ اجتماعی اتفاق جدیدی در استان همدان است، می‌افزاید: امید است که این طرح نتایج خوبی در بر داشته باشد تا بتوان آن را در سراسر کشور به اجرا درآورد.
وی با بیان اینکه وقتی فردی مرتکب جرم شد، واکنش اجتماعی برای مجازات و کیفر او به‌وجود می‌آید، معتقد است: این اتفاق و مجازات مجرم در سراسر دنیا وجود دارد تا زمینه‌ای باشد برای ایجاد بازدارندگی از وقوع جرم.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان با بیان اینکه هر کشوری برای خود سیاست جنایی دارد و در کشور ما هم براساس شرع مجازات جرم مشخص شده است، می‌گوید: قانون مجازات اسلامی در کشور ما تدوین شده و مجازات نقض هر قانون نیز مشخص شده است.
وی با اشاره به اینکه قانون‌گذار مصوب کرده که نقض احکام اسلامی مستلزم تعزیر است، در بخش دیگری از سخنانش اظهار می‌کند: ۵۳ درصد زندانیان در استان همدان مربوط به جرایم موادمخدر است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان در ادامه می‌گوید: در سال جهش تولید باید بیشتر تلاش کنیم؛ زیرا نتیجه جهش تولید افزایش تولید و اشتغال جوانان خواهد شد.
خانجانی، تولید شغل را از جمله عوامل کاهش بزهکاری در جامعه برشمرد تأکید می‌کند که انجام مطالعات دقیق و مناسب پیش از آغاز هرگونه پروژه‌ای می‌تواند سبب ثمربخش شدن آن پروژه در جامعه شود.
وی با تشریح نقش سرمایه‌گذاران در بخش‌های تولیدی و تحقق آنچه را که رهبر معظم انقلاب در این عرصه تأکید دارند را گره‌گشای مشکلات اقتصادی جامعه می‌داند و تصریح می‌کند: در شرایطی کنونی کشور حمایت از سرمایه‌گذار و رفع مشکلات آنها می‌تواند امید و نشاط را به جامعه بازگرداند.
خانجانی می‌افزاید: بیکاری فسادآور است و به‌قطع تولید و حمایت از آن با ایجاد اشتغال و درآمد سبب کاهش فساد می‌شود پس باید مشوق‌هایی در بخش دولتی و عمومی ایجاد شود تا سرمایه‌گذار بتواند مجتمع‌های تولیدی و خدماتی را راه‌اندازی کند.

  هفته دولت یادآور شهادت مظلومانه دولتمردان ایران است
وی در ادامه هفته دولت را فرصتی مناسب برای بازخوانی نقش و جایگاه بزرگ مردان تاریخ انقلاب اسلامی دانست.
به گفته دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان، مناسبات‌ تقویمی بیش از هر چیز فرصتی هستند تا تاریخ یک ملت ورق بخورد و نقش و جایگاه مردان بزرگ بازخوانی شوند. در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب‌های تلخ و شیرینی وجود دارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است.
در این میان، شهادت 2 شخصیت فداکار یعنی شهیدان رجایی و باهنر که به دست منافقان به فيض شهادت نائل آمدند، فصلی از شهادت را به نام «هفته دولت» در تاریخ انقلاب گشوده است.
خانجانی با بیان اینکه خون شهدا تضمین‌کننده هدف والای ملت ایران است، می‌گوید: شهیدان ارزشمندی چون رجایی و باهنر به‌دنبال حفظ منزلت جمهوری اسلامی و فقرزدایی در سطح جامعه بودند و در این زمینه تلاش‌های بسیاری کردند که جای قدردانی دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com