1399-03-081399-03-18bool(false) 1399-03-081399-03-18bool(false) عتبات هم فرودگاه همدان را بیدار نکرد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 18 خرداد 1399 - شماره 3771
 
امروز : يكشنبه ، 18 خرداد 1399

Today : Sun, June 7, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100229 تاریخ انتشار:  1398-07-18 - 11:23 تعداد بازدید:  216
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کسی پیگیر نیست
عتبات هم فرودگاه همدان را بیدار نکرد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

■ یک فرودگاه 80 ساله و یک پرواز

فرودگاه نیمه تعطیل همدان این بارهم سفر به عتبات عالیات از همدان را جدی نگرفت . پرواز به عتبات با هواپیما آرزویی است که همدانی ها  سال‌ها منتظر تحققش هستند . حال و روز فرودگاه نیمه تطیل همدان مصداق این ضرب المثل است که " آنچه عیان است چه حاجت به بیان است " .
 حفظ شرایط موجود در تعیطیل ماندن فرودگاه و پای کار نیامدن اسپانسرهای پروازی و فعال نبودن دفاتر خدمات مسافرتی  ، به نظر میرسد رکود درآمد و تثبیت رخوت در فرودگاه 80 ساله و نیمه تعطیل همدان را در آینده نزدیک  جهانی خواهد کرد  ...
فرودگاه همدان، ظرفیت مغفول مانده طی سال گذشته و درحالی‌که استاندار وقت همدان و سایر مسئولان استان معتقد بودند راه‌اندازی پرواز همدان- تهران و بالعکس به توسعه همدان کمک خواهد کرد، پروازهای این مسیر کلید خورد اما پس از گذشت ماه ها  نه ‌تنها رونقی در این پرواز صورت نگرفت بلکه دو پرواز همدان- کیش و همدان- مشهد نیز که رفته‌رفته جایگاه خود را بین مردم همدان پیدا می‌کرد به ‌ترتیب لغو ویا نیمه تعطیل شدند و داغ تعطیلی گاه و بیگاه پروازهای فرودگاه همدان مجدد تازه شد.
 فرودگاه نیمه تعطیل همدان  از آمادگی برای برقراری پروازها در حالی خبر می‌دهد که مدعی است ؛ سازمان حج و زیارت این کار را  میسر نمی داند چراکه معتقد است مردم از پروازها  استقبال نمیکنند .
اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است ، هر پروازی که قرار باشد در همدان برقرار شود باید یک سرمایه گذار یا حامی مالی در بخش خصوصی داشته باشد و سازمان حج و زیارت که متولی امور حج و زیارت در بخش خصوصی است به هیچ عنوان امکان سرمایه گذاری و اقدام  برای انجام پروازها را ندارد .
سفر به عتبات عالیات در سال‌های اخیر رونق بسیاری گرفته و مردم در طول سال به ویژه محرم و صفر و ایام اربعین به زیارت ائمه(ع) مدفون در عراق می‌شتابند اما سفرهای زمینی کم هزینه و کاروانبرهای غیر مجاز رغبتی در مردم ایجاد میکنند که به جای هزینه کردن برای کسب خدمات مطلوب راههای ارزانتر و البته پرچالش تر را برگزینند و این مهم نخستین نکته ای است که پروازهای عتبات در اربعین را از همدان کم استقبال جلوه میدهند .
با تمام اینها از سوی دیگر هم می توان اینگونه مطرح کرد که هر چند تعداد کاروان‌های زمینی در همدان بسیار بوده و امکان سفر انفرادی هم هست، اما برخی مردم چون سالمندان، مدیران دولتی و اهالی بازار ترجیح می‌دهند راحت‌تر و سریع‌تر به مقصد برسند و سفر با هواپیما را ترجیح می‌دهند.
برقراری سفر هوایی به عتبات عالیات از همدان، آرزویی است که مردم سال‌ها منتظر تحققش هستند و هر از گاه، زمزمه‌هایی از تحقق این وعده چندساله به گوش می‌رسد، اما مدتی بعد خاموش می‌شود تحقق این وعده در گرو پای کار آمدن تصمیم گیران استانی ؛ شرکت های خدمات مسافرتی و حتی فرودگاه و حج و زیارت است
 مردم سفر انفرادی را ترجیح می‌دهند
رئیس سازمان حج و زیارت استان همدان در این مورد معتقد است ،  هزینه سفر زمینی به عتبات عالیات با کاروان‌های زیارتی همدان یک میلیون و 800 هزار تا 2 میلیون تومان است که بسته به درجه هتل تفاوت می‌کند که اگر هواپیما جایگزین اتوبوس شود به 3 میلیون و 500 هزار تومان افزایش می‌یابد.
محسن ساغرچی میگوید: به دلیل بالا بودن این نرخ، مردم از آن استقبال نمی‌کنند چراکه کاروان‌های زمینی در حال حاضر با کمبود مسافر روبرو هستند.
وی با اشاره به افزایش سفرهای انفرادی به عتبات بیان می‌کند: به دلیل برداشتن هزینه ویزا، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به‌طور انفرادی و خارج از کاروان سفر کنند که این موضوع در ماه‌های محرم و صفر بیشتر دیده می‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت همدان می‌گوید: از چند سال پیش بارها قصد برقراری سفر هوایی به عتبات عالیات از فرودگاه همدان را داشته و اطلاعیه داده‌ایم، اما بنا به دلایل متعدد که مطرح شد و به دلیل استقبال کم از طرف مردم، انجام این کار میسر نشده است.
ساغرچی در پاسخ به این پرسش که چرا امکان برقراری پرواز به عراق در ایام اربعین از همدان وجود ندارد گفت : انجام این کار از وظایف حج و زیارت خارج است و فرودگاه می‌تواند مستقیم آن را انجام دهد.
وی بیان می‌کند: فرودگاه می‌تواند با آژانس‌های هواپیمایی قرارداد بسته و پرواز هوایی به عراق را مانند مشهد انجام دهد که در این صورت هم هزینه بلیت رفت و برگشت کمتر از 2 میلیون تومان تمام نمی‌شود.
 فرودگاه نمی‌تواند بدون کمک حج و زیارت سفر هوایی را برقرار کند
مدیر فرودگاه همدان هم پیش از این با بیان اینکه این مرکز دارای ظرفیت مناسب برای انجام پروازهای بین‌المللی است به ر سانه ها عنوان کرده بود : تاکنون پروازهای عمره مفرده و حج تمتع از این فرودگاه انجام شده است. فرودگاه مشکلی برای برقراری پرواز به عراق ندارد، اما حج و زیارت باید مسافر آن را تأمین کند چراکه هیچ فردی بدون اطلاع این سازمان نمی‌تواند به عتبات سفر کند.
فرودگاه همدان، ظرفیت مغفول ماندهبرای فرودگاه همدان سرمایه گذاری۸۰ میلیارد تومانی صورت گرفته اما این فرودگاه با تعطیلی گاه و بیگاه پرواز ها مواجه است تا جایی که مردم همدان فراموش کرده اند حمل و نقلی به نام هوایی نیز در شهرشان دارند. تعطیلی پروازهای فرودگاه بین‌المللی همدان به‌قدری تکراری شده که دیگر آن جذابیت خبری که باید را ندارد و هرگاه از تعطیلی پرواز صحبت می‌شود گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است و این فرودگاه در رکود به سر می برد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com