1398-01-231398-02-02bool(false) اصل مسئولیت پذیری و پاسخگویی را فراموش نکنیم همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85043 تاریخ انتشار:  1397-06-22 - 08:19 تعداد بازدید:  57
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اصل مسئولیت پذیری و پاسخگویی را فراموش نکنیم

یادداشت

بدون تعارف باید گفت که یکی از چالش های اساسی جامعه ما در این حوزه است و متأسفانه هستند مدیران و دست اندرکارانی که سعی می کنند خود را در معرض پاسخگویی به افکار عمومی قرار ندهند.
البته از آن طرف بسیارند مدیران و مسئولانی که همواره پاسخگو هستند و مسئولیت پذیری جزء ویژگی های آنهاست، اما اندک مواردی از پاسخگو نبودن و فرار از مسئولیت نیز به جامعه آسیب های جدی وارد می کند.
نگاهی به اتفاقات تلخ و مسائل و مشکلات استان از گذشته تا امروز نیز نشان می دهد که این چالش در استان نمود خاصی داشته و ما بارها شاهد مبهم و پوشیده ماندن خیلی از مسائل به خاطر پاسخگو نبودن برخی از مسئولین بوده ایم.
این در حالی است که شفاف سازی و رفع ابهام از طریق پاسخگویی به مردم و رسانه ها از جمله رسالت های مدیران است.
قابل تأمل تر اینکه بر اثر عدم پاسخگویی برخی ها، انبوهی از مسائل و مشکلات به وجود می آید و بدون اینکه حرکتی جدی در این خصوص صورت گیرد، مدیر مزبور به پایان مسئولیت خود می رسد و کار را به دیگری می سپارد.
در چنین شرایطی افکار عمومی با انبوهی از سئوال ها و ابهامات به ویژه در خصوص دلایل شکست ها و ضعف مواجه می شود که مسئولیت آن با شخص یا اشخاصی است که دیگر در دسترس نیستند.
این درحالی است که طبق قانون و براساس موازین دینی و اخلاقی مسئولیت این کاستی ها و خسارات برعهده آنهاست و گرچه اکنون در مجموعه نیستند، اما باید پاسخگوی اعمال خود باشند.
موارد متعددی از شکست ها، فرصت سوزی ها، مشکلات و گرفتاری ها در استان داشته ایم که هنوز هم آثار و پیامدهای آن را مردم احساس و مشاهده می کند.
امروز برخی از مسببان و عاملان این مشکلات که به نوعی ناشی از ضعف آنها بوده است، نه در زمان مسئولیت خود و نه اکنون حاضر به پاسخگویی نیستند و همچنان از زیر بار مسئولیت فرار می کنند.
نکته جال اینکه برخی از مدیران ما عادت کرده اند که هنگام پیروزی ها و موفقیت ها به میان مردم آمده و از طریق رسانه ها با آب و تاب فراوان دست به اطلاع رسانی می زنند که البته هیچ مشکلی هم ندارد، اما همین افراد در مواقعی که مشکلی بروز کرده و مردم به وضوح شاهد شکست‌ها و ضعف هایی هستند، نه تنها پاسخگو نیستند، بلکه کاملا از دسترس خارج می شوند؛ به ویژه در زمانی که احساس می کنند خارج از ساختار قدرت بوده و نیازی به پاسخگویی ندارند.
این افراد فراموش کرده اند که در نظام جمهوری اسلامی باید به مردم پاسخگو بود و در قبال رفتارها و تصمیمات خود احساس مسئولیت نمود.
از طرفی بر اساس اصول و چهارچوب های مردم سالاری دینی، افکار عمومی از مسئولین مطالبه می کنند و این حق را دارند که از مدیران بخواهند پاسخ آنها را در خصوص مسائل و گرفتاری ها بدهند. ضمن اینکه مردم همواره قدردان تلاش ها و اقدامات مسئولانه آنها در جهت خدمت به جامعه بوده و هستند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com