1399-03-081399-03-18bool(false) 1399-03-081399-03-18bool(false) مدارس عشایری چشم به راه بودجه همدان پیام
 
 
يكشنبه - 18 خرداد 1399 - شماره 3771
 
امروز : يكشنبه ، 18 خرداد 1399

Today : Sun, June 7, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  101250 تاریخ انتشار:  1398-08-13 - 10:43 تعداد بازدید:  166
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی، آموزش و پرورش عشایرکشور:
مدارس عشایری چشم به راه بودجه

نویسنده : پروين سليمي

اخبار


 به مانند کشور های پیشرفته بهترین معلمان را به محرومترین نقات اعزام کنیم، قانون متوازن وعدالت آموزشی عشایردر کشور اجرایی شودو حق آمد و شد، اسکان، کوچ و سختی کار به عشایر پرداخته شود. این نکته هایی بود که مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی، آموزش و پرورش عشایرکشور درجلسه بررسی مشکلات نظام آموزشی عشایربه آن اشاره کرد و گفت: در سیستم آموزشی ما با ایجاد مدارس غیرانتفاهی آموزش عشاید درحاشیه قرار گرفته است و بی تجربه ترین افراد مانند سرباز معلم ها را برای مدارس عشایر اعزام می کنند.
محمود رضا سیفی افزود: کشورهایی مثل آمریکا تنها 6 درصد مدارس شان غیردولتی است و ما با شیوه مدارس غیر دولتی به دوران سلسله ساسانیان برگشته‌ایم.
وی خاطر نشان کرد: نباید شرایط ما به مرحله‌ای برسد که کم برخوردارترین مدرسه مختص مدرسه عشایری باشد. چرا که عشایر نقش برجسته‌ای در تولید کشور دارد. به‌طوري که 35 درصد از پرورش دام سبک و 28درصد لبنیات کشوررا عشایر تولید می کند.
 کاهش کیفیت آموزش
با طبقه‌بندی مدارس
سیفی در ادامه اظهار کرد: برخي مسئولان برای فراهم کردن شرایط بهت تحصیلی فرزندان خود  مدارس غیرانتفاهی را ایجاد کرده اند.
وی افزود: دانش‌آموزان عشایری در 13 نقطه مرزی کشور مستقر شده‌اند و از خدمات آموزش یکسان برخوردار نیستند و معلمان عشایر نیز علاوه بر تدریس، مسئولیت های جانبی نیز بر عهده دارند و ما در کشور 100 مدرسه عشایر تک نفره را داره می کنیم که این آمار نشانگر احتمام به آموزش عشایراست.
وی افزود: درکشوري مانند چین که  180 میلیون دانش‌آموز ابتدایی دارد معلم‌های چند پیشه تربیت می‌کنند و بهترین معلم‌ ها را‌ به‌کم برخوردارترین نقطه کشور اعزام می‌کنند.
سیفی در ادامه اظهار کرد:  درجامعه عشایر هر یک نفر برابر 16 نفر افراد معمولی جامعه تولید می‌کنند، ما نیز در نظر داریم معلمانی را تربیت کنیم که علاوه بر تدریس به عنوان بهورز، مروج سلامت، کشاورزی و محیط زیست در کنار اقوام وعشایر فعالیت کنند.
وی گریزی نیز بر رشد تحصیلی دختران عشایر زد و گفت: اقدامات انجام شده در 3 سال گذشته 8/2 دهم درصد میزان رشد تحصیلی دختران نسبت به پسران را به همراه داشته است و این نشانگر عنایت آموزش و پرورش به عشایر کشور است. مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی، آموزش و پرورش عشایر کشور از ایجاد  228 مدرسه شبانه‌روزی در کشورخبرداد که هم اکنون این مدارس پذیرای 21 هزار و 157دانش‌آموز عشایر هستند و نیاز است حق آمد و شد، اسکان، کوچ و سختی کار به آنان پرداخته شود.
وی ادامه داد: درسال 93 اساسنامه عشایری به امضای رئیس جمهور رسید ودر ماده 14 آن مقرر شد به منظور بسترسازی متوازن و تحقق عدالت آموزش و پرورش ردیف بودجه برای آموزش عشایری دیده شود.
 هدف آموزش و پرورش رعايت عدالت آموزشي  
مدیرکل آموزش وپرورش همدان درنشستی با حضورکارشناسان‌ عشایری آموزش و پرورش استان های خوزستان، لرستان، کرمانشاه و ایلام، کمبود های نظام آموزشی عشایر را ضعف آموزش انسانی و منابع مالی دانست.
محمد پورداود گفت: یکی از رویکردهای آموزشی و پرورش رعایت عدالت آموزش است و درمقوله سواد آموزی و افزایش دانایی عشایر تحولات خوبی شکل گرفته است و تلاش  داریم بخش آموزش عشایر تقویت شود.
وی افزود: پوشش تحصیلی برای عشایراز اقدامات مهم آموزش و پرورش استان همدان است که 20 نفر نوآموز و 75 نفر دانش‌آموز پایه اول شناسایی وثبت‌نام شده اند.
 پورداود ادامه داد: از 285 هزار دانش‌آموز درحال تحصیل دراستان 785 نفرآنها عشاير هستند که در3 مقطع با بیش از 50 کلاس درس مشغول به تحصیل‌اند. 435 نفرازآنها دانش‌آموزعشایر همدان و350 نفر دانش آموزان خوزستاني هستند.
پورداود از جذب و هزینه 600 میلیون ریال برای خرید تجهیزات مورد نیازمدارس براي دانش‌آموزان عشاير خبر داد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com