آینده گردشگری گیان تصمیمی اساسی می‌خواهد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

Today : Thu, June 13, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131129 تاریخ انتشار:  1401-12-28 - 11:52 تعداد بازدید:  409
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آینده گردشگری گیان تصمیمی اساسی می‌خواهد

مادستان


نهاوند-خبرنگار همدان پیام: جنگل طبیعی سراب گیان که موقعیتی خاص و شاخص در حوزه گردشگری شهرستان و البته استان و کشور است و حدود 2دهه خلف وعده برای اجرای طرح گردشگری در این منطقه،  مردم و اهالی را بی‌اعتماد کرد و اکنون در شرایطی که باید مردم نتایج آن اقدامات را برداشت می‌کردند و اشتغال و اقتصاد گردشگری شهرستان و در رأس آن گیان را توسعه و تقویت می‌بخشید، هنوز اندر خم یک‌کوچه مانده‌است.

این در حالی است که باید شرایط را طوری پیش می‌برد که نتیجه خدمت و ادای وظیفه مسئولان در شهر گیان طوری باشد که به جای آنکه جوانان گیان برای اشتغال به شهرهای دور دست کشور بروند باید در همین منطقه گردشگری گیان با بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ گردشگری تأمین معیشت می‌کردند.

بحث گذشته‌ها کمکی نخواهدکرد مگر آنکه بخواهیم عبرت بگیریم و برای خدمتی واقعی برای اهالی گیان و البته گردشگری منطقه اقدامی اساسی با ضمانت و پشتوانه اجرایی انجام دهیم.

سال‌هاست سراب گیان با تولیت منابع طبیعی نتوانسته است اقدامی شاخص و حرکتی جدید انجام دهد که هم مردم و هم گردشگران را راضی و هم آینده گردشگری این منطقه را تضمین کند.

 تغییر مدیریت است نه واگذاری مالکیت

اکنون بحث تغییر مدیریت آن مطرح است و این به معنای مالکیت یا واگذاری نخواهد بود بلکه مدیریت و هدایت آن تغییر خواهد کرد.

اکنون این طرح در کنار مزیت‌های اجرایی که دارد باید منافع مردم گیان را در اولویت قرار بدهد.

 موقعیت بکر سراب دستخوش تغییر نشود

وقتی سازمان همیاری‌ها مدعی است که می‌تواند این منطقه را مثل علیصدر و سایر موقعیت‌های گردشگری بزرگ در استان حمایت و پایلوت گردشگری کند به نظر می‌رسد در کنار اعتمادی که می‌شود به این نهاد غیردولتی کرد، می‌توان برخی شاخص‌ها را هم با نظر مردم گیان در این اقدام مدنظر و اولویت قرار داد تا سراب از جنگل و کوه‎های بکر و دست‌نخورده، بدون تغییر بماند، همچنین اولویت تأمین نیرو از صفر تا صد در بحث تأمین زیرساخت‌ها، ایجاد امکانات و به‌کارگیری نیرو در اداره این تجهیزات و ارائه خدمات با مردم گیان باشد یعنی اشتغال گیان را پاسخگو و تأمین کند.

اکنون به‌جای فرصت‌سوزی و غفلت، اتحاد و هم بستگی نیاز است تا با مطالبه‌گری جدی مردم گیان و البته حمایت شورای شهر و اهل عمل بودن متولیان در حوزه دولت از شهرستان گرفته تا مدیران استانی مربوطه، تمام توان خود را به میدان آورده و برای تحقق منطقه گردشگری گیان در حوزه ملی اقدام جدی داشته‌باشند.

 پایان وعده‌های سرخرمن

سال‌هاست فضای تشنه گیان آماده این زیرساخت‌هاست اما در بروکراسی وعده‌های زمین‌های مانده تنها میراث آن برای این مردم مانده‌است!.شرایطی که باید سال‌ها پیش ایجاد می‌شد تا نان‌آور خانواده گیانی به جای مهاجرت فصلی به شهرهای دوردست کشور و یا ترددهای بسیار در محورهای پرحادثه که گاهی هم جان خود را از دست می‌دهند، کنار خانواده‌اش باشد و به راحتی از بهره‌بری که از این زیرساخت‌ها ایجاد می‌شود، تأمین شغل و معیشت شود.

 زیرساخت‌ها تقویت کنیم

اگر موقعیت سراب گیان را گردشگری می‌دانیم پس باید به آن رسیدگی کنیم. زیرساخت‌ها را تقویت کنیم، امکانات و نیازهای گردشگران را که مطالبه می‌شود تأمین کنیم، در غیر این صورت نمی‌شود با موقعیتی که حتی در تأمین سرویس بهداشتی مسافران هم عاجز است نام گردشگری را یدک کشید یا انتظار تحول صنعت گردشگری و اقتصاد آن را داشت یا اشتغال منطقه را.

این موضوع را هم باید مدنظر داشت که ایجاد امکانات می‌تواند در محدوده بیرون از سراب حتی در شهر گیان باشد، زیرساخت‌هایی مثل هتل، مراکز اقامتی، سوئیت‌ها، توسعه بومگردی در مسیر این منطقه گردشگری، ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی و سوغات، ایجاد تله‌کابین و بسیاری خدمات دیگری که مرد عمل می‌خواهد.

  سیمای شهری گیان را جان دوباره دهید

باید در کنار آن شهر گیان را هم توسعه داد، خیابان‌ها و معابر خاکی دیگر در گیان جایی ندارد سیمای شهری را باید از محل همین سراب رنگ‌و روی تازه‌ای بخشید.

 همه برای توسعه گیان پای کار بیایند

ضرورت دارد همه پای کار بیایند و برای تبدیل گیان به منطقه نمونه و پایلوت گردشگری اقدام و حمایت کامل را عملاً به کمک شورای شهر شهردار گیان مسئولان شهرستان و البته استاندار و حمایت‌های همیشه و همه‌جانبه‌اش و در کنار همه اینها به کمک مردم گیان و اهالی بافرهنگ و میهمان نواز این منطقه عملی کنند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com