1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) سازکوک کنسرت‌ در همدان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88304 تاریخ انتشار:  1397-10-12 - 09:44 تعداد بازدید:  144
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

متوليان موسيقي استان مي‌گويند رتبه استان پايين تر ازمعمول است
سازکوک کنسرت‌ در همدان

فرهنگی
■ درويش‌نژاد: تفکر ما پادگاني نيست تفکر ما گفتماني است
■ جشنواره موسيقي فجر همزمان با تهران در همدان نيز برگزار مي‌شود
■ اولويت اعطاي مجوز به گروه‌هاي موسيقي سنتي
سالها گذشت تا ريتم برگزاري کنسرت‌هاي همدان موزون نواخته شود ، سالها گذشت تا غربت برگزاری کنسرت در همدان تمام شود . 
حالا در سال 1397 همدانی ها با تلاش متولیان امور فرهنگی در استان راه به سطح استاندارد در این زمینه نسبت به استانهای دیگر پیدا کردند .
بر این باوریم ، هنوز با تعدد مجوزهايي که ظاهراً براي کنسرت‌ها صادر مي‌شود در يک مقايسه سطحي به اين مهم پي مي‌بريم که همدان بهره کافي را از فضاي موسيقي و هنر نبرده است. کارشناسان موسيقي مي‌گويند، به عنوان مثال سال گذشته بالغ بر 130 کنسرت در استان لرستان برگزار شده است پس نمی توان همدان را هنوز هم در سطح مطلوب اعطای مجوزها برای برگزاری کنسرت دانست . 
در يک نگاه کلي در سطح کلان با توجه به آمار اعلام شده از سوي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، تعداد دفعات برگزاري کنسرت‌ها در قياس با اجراهاي سال 1388در سطح کشور بيش از 9 برابر شده است اما شرایط موجود در سالهای قبل بیانگر آن است که همدان سهمی از این آمار متحول نداشته است اين موارد بيانگر آن است که برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي در اين سال‌ها روندي مثبت را به خود ديده است و می طلبید که همدان هم سوار بر ریل پیشرفت به نیازهای جامعه پاسخ مطلوب دهد .
اما نکته حايز اهميت اينجاست که همدان در سال‌هاي اخير سهم بسيار ناچيزي در اعطاي مجوزهاي کنسرت به خود ديده است، سهمي که حالا در چند ماه اخيرعليرغم سنگ اندازي‌ها رويه مطلوب‌تر شدن است اما هنوز تا سطح استاندارد کشوري و نسبت به استان‌هاي ديگر فاصله محسوسي داريم.
 
یک گفتگو و چند سوال 
 شرايط موجود پيرامون حال و هواي کنسرت‌ها در همدان موجب شد فرصتي فراهم شود براي يک گفتگوي متفاوت، با حضور درويش‌نژاد مدير کل ارشاد اسلامي استان همدان محمدي رئیس انجمن موسيقي استان همدان، اسدي استاد موسیقی و خوش صفت عضو هيأت مدیره انجمن موسیقی در همدان  در سالن جلسات روزنامه همدان‌پيام برگزار شد.
اين نشست با محوريت دريافت پاسخ‌هايي براي سوالاتي بود که از سوي کارشناسان و مخاطبان روزنامه مطرح شده بود.
1- چرا برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي در سال‌هاي اخير نسبت به استان‌هاي ديگر در همدان کمتر اتفاق افتاده است؟
2- روال دريافت مجوز براي کنسرت‌هاي موسيقي پاپ يا سنتي آيا با يکديگر متمايز است مردم و مسئولين نسبت به هر کدام چه واکنش‌هايي را دارند.؟
3- آيا برگزار کنندگان کنسرت‌ها از جامعه محلي هستندو نفع مالي و اقتصادي اين کنسرت‌ها را افراد بومي مي‌برند يا خارج از استان می رسد ؟ 
4- در حوزه موسيقي تکاپوي قابل قبولي رقم خورده است آيا اين تکاپو و شور و نشاط موقتي است مسئولان مربوطه براي حفظ آن برنامه دارند؟
 
 هنوز همدان تا نقطه مطلوب فاصله دارد 
مدير کل ارشاد اسلامي استان همدان که در مدت حضور خود در جايگاه مديريتي اداره کل ارشاد اسلامي تلاش کرده است مسیر اعطای مجوزهاي برگزاري کنسرت‌ موسيقي را در استان همدان تسهيل بخشد مي‌گويد: در 5 سال اخير توانسته‌ايم 20 هزار نفر از علاقمندان به موسيقي را با اعطاي 36 مجوز در سالن اجراي کنسرت‌ها پذيرا باشيم اين به آن معناست جامعه محلی در همدان بسیار علاقمند به فضاهاي فرهنگي و هنري است. از نگاه وي رتبه همدان در اعطاي مجوز به کنسرت‌هاي موسيقي که نياز پويا  نگاه داشتن فضاي فرهنگي استان همدان است هنوز با جايگاه مطلوب فاصله دارد.
عليرضا درويش نژاد در حالي که به عنوان پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين اشاره کرد در اين نشست به مثال‌هاي متعددي گريز زد از جمله جايگاه حائز اهميت همدان در بين استان‌هاي صاحب نام در حوزه فرهنگ، هنر و تاريخ در کشور و گفت: براي استاني که چنين عنوان پرآوازه اي را براي خود دارد لازم است که در عرصه فرهنگ و هنر ناب موسيقي ويتريني تمام نما از داشته‌هاي هنري را به مردمانش عرضه کند.
وي به جايگاه پيامبران که بسترساز در فضاي فرهنگي هستند اشاره کرد و افزود: ما در حوزه فرهنگي موظف هستيم بستر لازم را مهيا کنيم و اجازه دهيم جامعه و مخاطبان طبق سلايق و علايق خود از فضاي محيا بهره مطلوب را ببرند.
هنوز همدان تا نقطه مطلوب و جايگاهي شبيه استان‌هاي ديگر در حوزه موسيقي فاصله دارد و هنوز نتوانسته‌ايم در همدان نياز جامعه محلي را در زمينه برپايي کنسرت‌هاي موسيقي پاسخگو باشيم.
اصل بر تعداد فعاليت‌هاي فرهنگي است 
در اعطاي مجوز بر برقراري کنستر‌ها اصل بر تعدد و ايجاد رقابت بين برگزارکنندگان چنين رويدادهاي مطلوب هنري است.برگزاري کنسرت جزو قانون وزارت ارشاد اسلامي است و اين ارگان موظف است همچون ساير وظايف خود براي رقم خوردن آن زمينه‌هاي لازم را فراهم کند. موسيقي از نيازمندي‌هاي بشر است و همه فردي مطلق به هر جامعه‌اي نسبت به موسيقي واکنش مطلوب را نشان مي‌دهد اين مهم بيانگر آن است که مردم نيازمند فضاي شاد و نشاط هستند. و اين همان اصل نشاط اجتماعي است همچنان معتقدم تعدد کنسرت‌ها در همدان مطلوب نيست و جاي کار بيشتر دارد و اين فضا نيازمند متحول شدن است.وقتي از بندر عباس به همدان آمدم در کارنامه 5/4 ساله مديريت خود در آنجا رد پاي اعطاي بيش از 900 مجوز براي برگزاري کنسرت بود و حالا در مقام مقايسه مي‌توان ادعا کرد در همدان حضور فضاي براي کنسرت جاي کار دارد و بايد نياز جامعه محلي را جدي گرفت.در چرخه تمدن نمي‌توان رد پاي موسيقي را نديده گرفت. جامعه‌شناس‌ها معتقدند جامعه با نشاط موفق‌تر خواهد بود از نگاه آنها جامعه‌اي رو به جلو حرکت مي‌کند که نشاط آن بيشتر باشد. جامعه وقتي نشاظ دارد داراي تکاپو و حرکت است و اين پويايي محصول کارکرد فکر پويا و خلاق است.اما جامعه عاري از نشاط با بزهکاري دست به گريبان مي‌شود.
در حوزه فرهنگ معتقدم در کنار الزامات اداري و قانوني وزارت ارشاد اسلامي موسيقي در چارچوب استاندارد بايد پاسخگوي نيازهاي جامعه محلي باشد و به توازن فرهنگي اعتقاد دارم. معتقدم در همه حوزه‌ها شاخص‌هاي فرهنگي و هنري را دارا هستيم و بايد در شاخه‌هاي مختلف فرهنگي رشدي متوازن را شاهد باشيم.
  درسليقه مردم نبايد دخالت کرد
این مدیر فرهنگی می گوید : معتقدم درسليقه مردم نبايد دخالت کرد مردم هر جامعه‌اي براي بهره بردن از فضاي فرهنگي حق انتخاب دارند اينکه موسيقي پا يا سنتي کدام مورد اقبال جامعه محلي است به سلايق و علايق آن جامعه بستگي دارد.
البته که اولويت اعطاي مجوز براي ما موسيقي سنتي و کلاسيک است اما اين به آن معنا نيست که موسيقي پاپ سطح پاييني دارد و اهميت ندارد.
معتقدم موسيقي پاپ موسيقي منحرف کننده‌اي نيست بلکه يک سبک است که علاقمندان خود را دارد. همانطور که معماري و هنر از سبک سنتي به سمت به روز شدن در حال تغيير و حرکت است موسيقي هم تغييرات خود را دارد و نمي‌توان آن را انکار کرد مهم اين است که بتوانيم داشته‌ها و ميراث خود را در موسيقي و هنر حفظ کنيم.
اگر مي‌بينيم جامعه به موسيقي پاپ بيشتر واکنش نشان مي‌دهد قصور از سمت و سوي خود ما بوده است شايد درست به معرفي موسيقي سنتي نپرداخته‌ايم هنوز جاي خالي آموزش موسيقي سنتي در خانه و مدرسه خالي است.
فرکانس‌هايي که محيط به انسان‌ها منتقل مي‌کنند اگر صادقانه باشد قابل دريافت است فرکانس‌ها حس‌هاي مختلف را با هم گره مي‌زنند و يک هارموني ناب را ايجاد مي‌کنند.
ما ايراني‌ها پر از داشته‌هايي از فرهنگ غني هستيم فرهنگي که هنوز به آن درست نپرداخته‌ايم.
مردم هر جامعه‌اي براي پويا بودن نيازمند يک جو و فضاي شادي و نشاط هستند. شاديپيمايي در پياده راه بوعلي همدان وقتي 22 هزار نفر را با هم همراه کرد اين پيام را به برنامه‌ريزان حوزه فرهنگ و ارشاد داد که مردم همدان خواهان فضاي شادي و مطلوب‌گرا هستند مگر غير از اين است که هدف ما بسترسازي فرهنگي است پس چرا با داشتن چنين ظرفيت‌هاي از فرصت‌ها به نحو مطلوب در راستاي خواسته‌هاي مردم محلي بهره‌مند نشويم.
مدير کل ارشاد اسلامي در ادامه اين نشست به اهميت تکاپويي که اين کنسرت‌ها در چرخه اقتصادي جامعه محلي ايجاد مي‌کنند نيز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شرکت‌هايي متولي برگزاري کنسرت‌ها هستند که البته براي ما شرکت‌هاي بومي در اولويت هستند هر بخشي منطبق بر استانداردها براي دريافت مجوز کنسرت به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مراجعه کند در خواستش طبق ضوابط و قوانين مورد بررسي قرار مي‌گيرد و به آن پاسخ داده مي شود.
 براي نخستين بار جشنواره موسيقي فجر همزمان با تهران در همدان
در اين نشست محمدي رئیس انجمن موسیقی همدان به نياز جامعه محلي براي تعدد برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي اشاره کرد و گفت: در حال حاضر همدان هنوز به سطح مطلوب از برگزاري کنسرت‌ها نرسيده است ما در همسايگي استان لرستان که در سال گذشته 130 کنسرت چاپ برگزار کرده است چه حرفي براي گفتن داريم.
وي گفت: انجمن موسيقي استان همدان که به انتخاب فعالان هنري استان شکل گرفته است در قالب يک تفاهم‌نامه با اداره ارشاد اسلامي به اين مورد رسيده‌اند که در صورتي که برگزاري کنسرت‌ در استان همدان شکل قانوني نداشته باشد دريافت مجوز آن رقم خورد و چرخه اين اعطاي مجوز به اين شکل است که پس از اعلام درخواست برگزار کننده، انحمن موسيقي موافقت يا مخالفت خود را به اداره ارشاد اسلامي اعلام مي‌ شود و سپس مراحل اعطاي مجوز انجام مي‌شود. وي به جايگاه انجمن موسيقي ايران اشاره کرد و گفت: از سال 1395 با تشکيل اين انجمن تلاش شد تا به عنوان يک بازوي توانمند در کنار اداره ارشاد اسلامي در راستاي تسهيل امور هنري موسيقي تأثيرگذار باشد.وي گفت: همکاري و تعامل انجمن موسيقي ايران در همدان با اداره ارشاد اسلامي استان موجب شد براي نخستين بار شاهد يک رويداد مطلوب هنري در همدان باشيم. به اين ترتيب که براي نخستين بار جشنواره موسيقي فجر همزمان با تهران به مدت 7 شب توسط 10 گروه که 80 درصد فعاليت آنها شامل موسيقي سنتي، نواحي، محلي و مقامي مي‌شود در همدان برگزار شود.
وي گفت: از همين الآن اعضاي انجمن موسيقي ايران در همدان به دنبال آن هستند در روستاهاي استان همدان نوازندگان موسيقي مقامي را شناسايي و حمايت کنند تا شرايط درخشش در جشنواره موسيقي فجر که قرار است در همدان برگزار شود را براي آنها فراهم کنند.
 اولويت اعطاي مجوز به گروه‌هاي موسيقي سنتي
در اين نشست شهرام خوش صفت عضو هيأت مدیره انجمن موسیقی همدان  نيز گفت : در همدان اولويت اعطاي مجوز به گروه‌هاي موسيقي سنتي است و اين غير قابل انکار است. اينکه موسيقي در انواع مختلف علاقمندان خود را دارد تعريفي مشخص اما هر يک از سبک‌هاي موسيقي نکات مثبت يا مشکلات مربوط به خود را دارند. نمي‌توان گفت، اجراي موسيقي سنتي بي‌عيب و نقش است و يا موسيقي پاي عاري از خطاست به هر ترتيب هر بررسي در اين زمينه شرايط خود را مي‌طلبد اما در انجمن موسيقي تصميم اتخاذ شده است مبني بر اينکه از ارکسترها بزرگ براي اجرا و اتقال مفاهيم آموزشي موسيقي در همدان دعوت شود. و به گونه‌اي کنسرت پژوهشي برگزار کنيم، اين همان اتفاقي است که موسيقي دارهاي بزرگ در قرون گذشته انجام داده‌اند. به واقع امور برنامه اصلي دعوت از ارکسترهاي بزرگ براي حضور در همدان است.
در ادامه اين نشست اسدي ، که یکی از صاحبان نام در آموزش موسیقی در همدان است نیز گفت : نقش افراد غيربومي در روند برگزاري کنسرت‌ها اشاره کرد و گفت: به  اينگونه نيست که صرفاً در سرقت مجوزها از سمت و سوي شرکت‌هاي خارج از استان پيگيري شود بلکه اعطاي مجوزها به درخواست کنندگان مجوز است در اين زمينه به دنبال آن هستيم که جاذب سرمايه‌گذاران هنري براي اعتلاي فضاي فرهنگي در استان باشيم چرا که معتقديم زمينه عرضه و تفاضاي محصول فرهنگي در همدان بايد تکاپوي بيش از اين که امروز شاهد آن هستيم داشته باشد.
 سخن پایانی 
گسترش شهرها و صنعتی شدن جوامع تاثیرات فراوانی در نشاط یک جامعه دارد و چنانچه مسائل حاشیه‌ای از جمله درگیری‌ها و ناامنی‌های اجتماعی هم به این موارد اضافه شود در نهایت آنچه را که باید در هیاهوی شهرنشینی جستجو کرد نشاط و شادی عمومی است.‌‌جامعه به لحاظ مواجه شدن با تحولات ساختاری همانند افزایش سالانه جمعیت، ‌‌‌مسائل اقتصادی، ‌‌‌اجتماعی و سیاسی و همچنین گذر از جامعه سنتی به جامعه مدرن و در آستانه ورود به عرصه دنیای تکنولوژی شاهد بروز پدیده‌های مختلفی در حوزه امنیت و آسیب‌های اجتماعی است که این موضوع نشاط و شادی جامعه را بیشتر از گذشته تحت تاثیر قرار داده است. ‌‌ 
‌متأسفانه به‌رغم اهمیت موضوع نشاط در یک جامعه تا به امروز هیچ اندیشمند و کارشناسی در رابطه با میزان نشاط اجتماعی جامعه تحقیق و یا پژوهشی ارائه نکرده و هیچ آمار دقیقی در رابطه با میزان نشاط جامعه وجود ندارد و حتی برای سنجش میزان نشاط هم شاخص تعیین‌کننده‌ای نداریم، ‌‌اما موضوعی که بارها و در دفعات مختلف توسط کارشناسان اجتماعی نسبت به توجه به آن هشدار داده شده است، ‌‌مربوط به کمرنگ شدن میزان نشاط در جامعه است. ‌‌ ‌نشاط و شادی در یک جامعه آنقدر با اهمیت است که در دین اسلام هم بارها به آن اشاره شده و ‌‌از دید اسلام زندگی بانشاط، ‌‌نعمت و رحمت خداست و زندگی توأم با گریه و زاری و ناله و افسردگی، ‌‌خلاف رحمت و نعمت خداست، ‌‌‌چرا که شادی باعث نشاط و امید و غم و اندوه باعث افسردگی و یأس و ناامیدی است. ‌‌و حال امروز برگزاری رویدادهای فرهنگی همچو جشنواره های فیلم ؛ تئاتر ؛ موسیقی و کنسرت از مسببان این شادی و نشاط هستند که نمیتوان آنها را انکار کرد. 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com