کاغذ يارانه‌اي فقط شعار است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85164 تاریخ انتشار:  1397-07-04 - 06:00 تعداد بازدید:  152
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نشريات استان همچنان کاغذ خود را از بازار آزاد تهيه مي کنند
کاغذ يارانه‌اي فقط شعار است

فرهنگی

در شرايطي كه قيمت كاغذ در طول يكسال گذشته نزديك به 4 برابر شده است، اظهارنظر عجيب مديركل ارشاد استان و معاون فرهنگي وي روز گذشته با واكنش رسانه‌ها مواجه شد. اظهارنظري كه در آن مديركل ارشاد بدون اشاره به مصداق خاص از فروش حواله‌ها در بازار آزاد خبر داده و معاون وي نيز در مصاحبه با ايسنا در حالي افزايش مبالغ را ناچيز شمرده است که به علت نبود کاغذ حواله‌ها در حد يک برگه کاغذي و به صورت نمادين در دست مديران مسئول باقي مانده است.
لازم به ذكر است با توجه به انتشار نشريات استان در چاپخانه همدان و اعلام اين چاپخانه، تاكنون هيچگونه كاغذ يارانه‌اي براي چاپ به اين واحد از سوي نشريات تحويل داده نشده است وتنها يک حواله 5 تني متعلق به روزنامه همدان‌پيام به سرانجام رسيده است.بر اساس خبر منتشر شده از ايرنا  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفته است مشکل تامین کاغذ مطبوعات همدان مدتها پیش حل شده است
علیرضا درویش نژاد گفت: با حمایت های صورت گرفته مشکل کمبود کاغذ مطبوعات این استان از مدت ها پیش مرتفع شده و معضلی به نام کمبود کاغذ در همدان وجود ندارد. وی در شورای اطلاع رسانی استان همدان اظهار داشت: پیگیری های بسیاری درباره کمبود کاغذ مطبوعات در استان همدان صورت گرفت واکنون نیاز مطبوعات برطرف شده است.
درویش نژاد افزود: برای هر نشریه میزان پنج تن کاغذ اختصاص و این موضوع اطلاع رسانی شد و در راستای حمایت از نشریات هزینه کاغذ نیز تقسیط شده است.
وی  با اشاره به حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان از مطبوعات استان گفت: برخی برای دریافت این سهمیه اقدام نکرده اند، برخی نیز حواله کاغذ را دریافت کرده و فروخته اند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان تاکید کرد: مشکل کاغذ از مدت ها پیش در همدان حل شده و هیچ گونه کمبودی در این زمینه نداریم. وی به کمبود مواد اولیه چاپخانه ها نیز اشاره کرد و افزود: این ملزومات خارج از حیطه وزارت فرهنگ و ارشاد بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره پیگیری می کند.
 سهمیه کاغذ نشریات همدان در حال توزیع است
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان هم  ادعای مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان مبنی بر عدم دریافت حتی یک کیلو کاغذ دولتی توسط نشریات را رد کرد.
مجید فروتن در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نشریات برای دریافت سهمیه کاغذ موظف به ثبت‌نام و واریز مبلغ تعیین شده بودند، ادامه داد: نشریاتی که ثبت‌نام کردند، سهمیه خود را دریافت کرده و به مابقی ثبت‌نامی‌ها نیز تا پایان هفته‌جاری تحویل داده می‌شود.
وی با بیان اینکه هزینه سهمیه کاغذ نسبت به سال گذشته افزایش ناچیزی داشته است، افزود: این مبلغ واریزی براساس تعرفه دولتی، حمل‌ونقل، نوع کاغذ، مقدار مورد نیاز نشریات و حق انبارداری تعیین می‌شود و مطابق با نرخ دولتی است.
فروتن د‌رباره یارانه کاغذ نیز خاطرنشان کرد: نشریاتی که اعلام وصول 3 ماهه اول چاپ خود را در سامانه ثبت کرده‌اند، یارانه کاغذ دریافت می‌کنند.وی تصریح کرد: آمار چاپ نشریات د‌ر 6 ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته تفاوتی ندارد و نشریات همانند گذشته به فعالیت خود ادامه داده و تنها زمان توزیع آنها متغیر بوده است.
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در پایان گفت: در 6 ماهه نخست امسال درخواست برای صدور مجوز پایگاه خبری و نشریات مکتوب داشتیم که در دست بررسی است.
 دعوا سر کاغذ ادامه دارد
مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان  هم گفت: نشریات استان توانایی پرداخت مبلغ خرید کاغذ به صورت نقدی و یکجا را ندارند.
مهرداد حمزه تصریح کرد: در استان همدان هیچ نشریه‌ای حواله خرید کاغذ خود را به فروش نرسانده و اگر کسی سندی مبنی برفروش حواله دارد، آن را ارائه کند.
مدیر اجرایی روزنامه سپهر غرب نیز درباره وضعیت تأمین کاغذ این نشریه به خبرنگار ایسنا اعلام کرد: مبلغ حواله خرید کاغذ را پرداخت کرده‌ایم اما تا به امروز حتی یک برگ کاغذ هم دریافت نکرده‌ایم.
کاشی با اشاره به اینکه 5 تن کاغذ، از قرار کیلویی 5100 تومان خریداری و مبلغ آن را به صورت نقدی پرداخت کرده‌ایم، درباره دریافت حواله ادامه داد: در قرارداد تحویل حواله، قید شده که رسانه 3 روز پس از تحویل برای پرداخت مبلغ فرصت دارد و 15 روز بعد از پرداخت مبلغ، کاغذ تحویل داده می‌شود اما اکنون با وجود گذشت 25 روز از زمان واریز، کاغذی تحویل نگرفته‌ایم.
وی با اشاره به کمبود کاغذ در استان افزود: نشریه باید در 8 صفحه مطالب خود را چاپ کند اما به علت صرفه‌جویی در مصرف کاغذ چاپ خود را به 4 صفحه کاهش داده‌ایم.
مدیر اجرایی روزنامه سپهر غرب یادآور شد: دقیقا 3 روز است که کاغذ روزنامه تمام شده و مطالب خود را در کاغذ سفید چاپ می‌کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com