1398-01-231398-02-02bool(false) «از دبه کسی ضرر ندیده» همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84987 تاریخ انتشار:  1397-06-17 - 06:00 تعداد بازدید:  139
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

يك فوريت طرح شفافيت آراي نمايندگان مجلس رد شد؛
«از دبه کسی ضرر ندیده»

بین الملل


این طرح که بیشتر بخاطر تفاوت ديدگاه و نگرش سياسي نمايندگان مجلس مطرح شد و با بیش از ۱۶۰ امضا به جلسه علنی رفته بود، یک فوریت آن تنها ۶۰ رأی کسب کرد. دلیل اصلی مطرح شدن این طرح نیز مشخص شدن موضع نمایندگانی است که مدام در حال «دبه» هستند. مثلا در همین جلسه طرح سوال از رئیس جمهور؛ يكي دولت و وزرا را بي‌تقصير در اوضاع کنونی جامعه مي‌داند و از همان تريبون، از همان رييس‌جمهور و از همان وزرا دفاع مي‌كند. اما وقتی نوبت به رأی‌گیری می‌رسد به پاسخهای رئيس جمهور نمره منفی می‌دهد. در همین حال وقتی هيأت رئیسه مجلس می‌خواهد رأی شفاف گرفته شود تا مشخص شود چه افرادی بواقع موافق ، مخالف و ممتنع هستند، همین افراد داد و بیداد که نباید شفاف باشد و طبق قانون رأی نمایندگان باید مخفی باشد!!! حال تصور کنید در انواع و اقسام طرحها و لوایح و حتی برجام و غیربرجام که همواره مسائلش علنی در رسانه‌ها پخش می‌شود این روند وجود دارد و بواسطه همان ضرب‌المثل که «چون از دبه کسی ضرر ندیده» معلوم نمی‌شود که واقعا چه کسی موافق، مخالف و یا ممتنع موضوعی است.
خود این ابهام در جمع‌آوری امضاها که چه کسی موافق یا مخالف استیضاح‌ها و طرح‌سوالهاست و بعد از آن لابی و پس گرفتن آن امضاها؛ تنها وقت مجلس را بیهوده تلف می‌کند که باعث تمسخر می‌شود و بنوعی جایگاه خانه ملت است که از اهمیت می‌افتد. یکی از موافقین این طرح بیان می‌دارد:« اين طرح از معدود طرح‌هاي مجلس است كه هر ٣ جريان سياسي مجلس آن را امضا كردند» و بعد با کنایه به مخالفین ابراز می‌دارد:« برخي با ما عكس سلفي مي‌گيرند اما زنبيل‌شان را جاي ديگري مي‌گذارند. چرا مردم را گول مي‌زنيد. هرجا عكس مي‌گيريد، همانجا بايستيد و هرجا نظري مي‌دهيد پاي آن بايستيد.»
آنچه بعد از این مباحث مطرح می‌شود، این سوال است که دلیل فرار نمایندگان از شفافیت آراء چیست؟ مهمترین و اصلی‌ترین دلیل این نمایندگان ترس‌شان از شورای نگهبان است که مبادا شفاف شدن آرا زمینه مشکلاتی برای نمایندگان درخصوص بررسی صلاحیت‌ها را ایجاد کند. مجلسی که برای احقاق حق مردم وارد خانه ملت شده خود از علنی شدن حق قانونی خود بخاطر ابزار و سازوکار سلیقه‌ای بررسی صلاحیت‌ها ارعاب دارد؟! ابزاری که در همین دست موضوعات خیلی بهتر مشخص می‌کند که تا چه اندازه بر «حقوق قانونی نمایندگان» و «دایره انتخاب مردم» تأثیر می‌گذارد.
دلیل دوم نمایندگان برای مخالفت، بازی در جهت منافع شخصی است. در انتخابات مجلس دهم دیدیم که در لیست امید نام افرادی بود که تنها سنخیتی با جناح بندی لیست نداشتند که جزء اعتدالیون نیز محسوب نمی‌شدند و حتی در جناح رقیب اگر به مفاهمه می‌رسیدند از نفرات اول بودند.
منفعت شخصی باعث می‌شود نمایندگان برای رسیدن به امر مطلوب رأی مثبت خود را منفی و منفی خود را مثبت و در حالت خوشبینانه ممتنع کنند. آنچه منفعت این دست نمایندگان را به‌خطر می‌اندازد، شفافیت آراء‌ست.
دلیل آخر مردم هستند. توجه کنید که اولویت سوم به مردم باز می‌گردد. بمانند زمانی که تا مردم دچار بحران نشوند از شرایط آنها بی‌اطلاعند؛ چون شرایط زندگی آنها کلا با مردم متفاوت است؛ ولی به‌محض اینکه اعتراضی می‌شود نیم‌نگاهی به مردم و مشکلاتشان می‌اندازند. در اینجا نیز آنها از این واهمه دارند که با شفاف شدن و علنی شدن آرا، نمایندگان در مواردی به خاطر رأی خود در مقابل افکار عمومی قرار بگیرند و آنچه بعد از شورای نگهبان آنها را می‌ترساند کم شدن اقبالشان نزد مردم است که هر دو تاثیرگذار بر منفعت شخصی‌شان است.
در هرصورت رأی روز چهارشنبه نمایندگان به طرح شفافیت آرا در مجلس «خجالت آور» بود. مجلسی که باید نهادهای نظارتی را وادار کند اتاق شیشه‌ای برای دستگاهها تنظیم کند، خود اتاقی سیمانی ایجاد کرده است. از خجالت فراتر «مضحک» بودن کار آن بیش از  ۱۰۰ نفر امضا کننده طرح است که چهارشنبه به آنچه خود مهر کردند پشت کردند. خنده‌دار است که مهر دبه امضا و رد طرح شفافیت هنوز خشک نشده که دبه جدید در این سه روز(از چهارشنبه تا شنبه) مطرح می‌شود. بسیاری از نمایندگان مجلس در مصاحبه‌های‌شان با روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها اکثرا از کار همکارانشان در رد این طرح انتقاد کرده‌اند؟! بهترین فرصت است که به نمایندگان بگوییم؛ دستمریزاد به این تدبیر ، آینده نگری و ... .
البته رد فوریت طرح به معنای رد کلیت آن نیست و این طرح سال آینده در قالب طرح های عادی و در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد و آن زمان است که با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم چهره این افراد نیز عیان می‌‌شود.
 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com