آمارها رشد شاخص های فرهنگی دانشجویی رانشان می دهند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 اسفند 1397 - شماره نورو
 
امروز : پنجشنبه ، 1 فروردين 1398

Today : Wed, March 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84423 تاریخ انتشار:  1397-03-12 - 05:45 تعداد بازدید:  288
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی عملکرد علوم پزشکی همدان درحوزه فرهنگ
آمارها رشد شاخص های فرهنگی دانشجویی رانشان می دهند

نویسنده : سمانه جهانگيري عرش

اجتماعی

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تأکیدات ریاست محترم جمهوری مبنی بر بکارگیری بانوان در پست های مدیریتی، برخی ادارات و نهادهای دولتی با تکیه بر این دستور، سهم زنان از مدیریت را به نحو شایسته ای ادا کردند.
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان همدان نمونه ای از مجموعه های دولتی است که با بکارگیری چندین بانوی با سابقه و فعال در حوزه های مختلف مدیریتیِ این مجموعه، در عمل ثابت کرد که می‌تواند از ظرفیت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور (که به اذعان خودشان حقشان نادیده گرفته شده است) استفاده مطلوب کند، چنانچه عملکرد دانشگاه علوم پزشکی همدان درخصوص استفاده از توان مدیریتی بانوان مورد رضایت جمعیت زنان استان قرار گرفت و در گزارشی به تهران ارسال شد.
با این توصیف، حال که پست معاونت امور فرهنگی و دانشجویی در این دانشگاه به یک بانوی فعال سپرده شده است به سراغ وی رفتیم تا گزارشی از فعالیتهای این بانوی ارزشمند و کاردان استانمان را در این مدت گزارش نمائیم.
متن زیر ماحصل گفتگوی ما با خانم سیما سادات لاری است که در زیر می‌خوانید:
 لطفا خودتان را معرفی کرده و مختصری از سوابق کاری خود را شرح دهید؟
اینجانب سیما سادات لاری، دندانپزشک، که سال ها رئیس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان بوده و هستم با حسن اعتماد ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی همدان جناب آقای موسوی بهار از مهرماه سال 1396 عهده دار سمت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شدم محل فعالیت حرفه ای بنده دانشکده دندانپزشکی و سابقه ام بالغ بر 22 سال است.
 چه تعریفی از فعالیتهای فرهنگی دانشگاه دارید و کلاً در حیطه کاری این معاونت چه فعالیتهایی گنجانده شده است؟
فعالیتهای فرهنگی طبق تعریف مهندسی فرهنگی و اسناد بالا دستی، بر اساس مقتضیات و شرایط محلی، ملی و جهانی جهت دهی می‌گردد، لذا با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون بسترسازی مناسب به منظور انجام فعالیت‌های مختلف با هر طیف فکری و سیاسی، این معاونت تاکنون برنامه‌های خاص برای دانشجویان، کارکنان و اعضاء محترم هیات علمی را در حوزه های فرهنگی با الگوگیری از هویت ایرانی اسلامی انجام داده است.
 فعالیتهای انجام شده در این معاونت چگونه و بر چه اساس شکل می گیرد؟
با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و سند اسلامی شدن دانشگاهها مبنی بر اجازه و تسهیل انجام فعالیت‌های مختلف برای انواع گروه‌های فکری و سیاسی، با تصویب بیش از 400 برنامه فرهنگی در 8 جلسه شورای فرهنگی و 18  جلسه کمیته تخصصی فرهنگی که طبق آئین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی متشکل از ریاست، معاون آموزشی، معاون فرهنگی و دانشجویی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، نمایندگان اعضای هیات علمی، مسئول بسیج دانشجویی و نماینده بزرگترین تشکل دانشجویی می باشد، این معاونت هم با تلاش های انجام شده شرایط را برای هم افزایی و دوری از نگاه های تک بعدی در راستای اعتلای فرهنگ اجتماعی و سیاسی دانشگاهیان هموار نمود.
در این میان از آقای امیر رحمانی رسا، عضو هیات علمی جوان، متعهد و دارای پیشینه مذهبی و انقلابی بعنوان مدیر فرهنگی جهت نهادینه سازی فرهنگ اسلامی- ایرانی و انقلابی در فعالیتهای مربوطه بهره گرفته شده است.
 مهمترین اقدامات انجام شده پس از تصدی پست معاونت چه بوده است و چگونه توانستید متفاوت از گذشته کار کنید؟
در این راستا با برگزاری مراسم های مختلف و متعدد مذهبی و ملی فاخر به طور مثال کنگره بزرگداشت شهدای وزارت متبوع و دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور مقام عالی وزارت و مقامات ارشد استانی که در نوع خود بی نظیر بود، یادواره شهید صیاد شیرازی، گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و تجلیل از جانبازان معزز، به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارزشهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی پرداخته ایم. بر اساس اصل اعتدال و عقلانیت در نقشه مهندسی فرهنگی، و با مشارکت تیم تخصصی همکار و اخذ نظریه اساتید و مسئولان ذیربط زمینه را برای برگزاری برنامه های مختلف با حضور تشکل ها و کانون های دانشجویی با افکار اجتماعی و سیاسی مختلف فراهم آورده ایم.
سیاست این معاونت در حوزه فعالیت فرهنگی و هنری دانشجویان بر اصل مشارکت دانشجویان عزیز در ارائه پیشنهاد، تصمیم گیری و نهایتاً اجرای برنامه است. تأمین و تسهیل امور اجرایی و فراگیر کردن برنامه با جلب مشارکت حداکثری دانشجویان با انوع سلایق و نظرات از طیف های مختلف فکری درون نظام جهت حرکت ما بوده است. در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی همدان چهار تشکل دانشجویی با طیف فکری اصول گرایی و یک تشکیل دانشجویی با طیف اصلاح طلبی (که طی دو یا سه سال اخیر تاسیس شده است) مشغول فعالیت هستند و 12 کانون دانشجویی نیز مشغول فعالیت فرهنگی، هنری و علمی هستند و به این ترتیب فضای چند صدایی در دانشگاه در چند سال اخیر رشد و نمو شایسته ای داشته است. بنده از همین جا از تلاش های دانشجویانی که دغدغه فعالیت های هنری دارند نهایت قدردانی و تشکر را دارم.
برنامه ریزی و اجرای 309 برنامه فرهنگی در قالب تریبون آزاد، سخنرانی و پرسمان، اکران فیلم،کارگاه های فرهنگی مختلف از جمله سلسله کارگاههای تدبر در قرآن، اردوهای زیارتی و سیاحتی، مراسم ملی- مذهبی که در مقایسه با اجرای 169 برنامه در زمان مشابه سال 95، حاکی از افزایش چشمگیر بیش از دو برابری؛ فعالیتهای فرهنگی در این مدت است.
مشارکت دانشجویان و کارمندان در جشنواره های فرهنگی برای مثال شرکت 768 نفر در جشنواره قرآنی امسال حاکی از رشد 30 درصدی نسبت به سال گذشته است.
پرداختن به فعالیتهای هنری دانشگاهیان بعنوان یکی از الویت های شورای عالی انقلاب فرهنگی بسیار مورد توجه بوده است به نحوی که دانشجویان ساعی این دانشگاه در جشنواره بین المللی سیمرغ در اردیبهشت ماه سال جاری، در زمینه موسیقی سنتی و تئاتر صحنه ای رتبه اول، گویندگی، رتبه سوم و شعر نو در حوزه کارمندی، رتبه دوم را در میان تمام دانشگاههای علوم پزشکی کشور را به خود اختصاص داده اند.
رشد تقریبا 5/2 برابری نشریات از مهر 96 تا کنون از 32 به 78 نشریه با تاکید بر اصل خلاقیت و نوآوری در مهندسی فرهنگی، زمینه را برای نشر افکار مختلف سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون اساسی و ارزشهای اسلامی و ملی فراهم نموده است.
 با توجه به اینکه در حوزه فرهنگی در ارتباط با دانشجویان هستید چه فعالیت خاصی در خصوص تقویت-هویت اسلامی- به عنوان یکی از مهمترین زیرشاخه های فرهنگی داشتید؟
از جمله اقدامات این معاونت در راستای تقویت هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی، می‌توان به تجهیز نمازخانه پردیس دانشگاه و برخی بیمارستانهای تابعه، و برپایی شب‌های فرهنگی رمضانی در هفته اخیر و جلب مشارکت تشکلها، کانون ها و نهاد های مختلف درون دانشگاهی در جهت هم افزایی و تعامل موثر به منظور اعتلای فعالیتهای فرهنگی اشاره نمود.
همچنین همکاری با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در زمینه اجرای برنامه های فرهنگی مختلف از جمله برگزاری مراسم اعتکاف و ازدواج دانشجویی، اردوهای زیارتی و راهیان نور ویژه اساتید و دانشجویان، اکران فیلم و جلسات هم اندیشی با ائمه جماعات و مبلغین خوابگاه‌ها و تکریم ایشان، در کارنامه فعالیت های این معاونت است. فعال نمودن مدیریت فرهنگی در 14 بیمارستان و 9 دانشکده تابعه از مهر 96 تاکنون و تصویب و اجرای بیش از 20 برنامه فرهنگی فاخر در بیمارستانها از جمله اقدامات این معاونت در راستای اصل جامعیت نقشه مهندسی فرهنگی بوده است.
در پایان، کارگروه فرهنگی این معاونت، بنا به توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد روحیه نشاط و امید به آینده در میان جوانان و نخبگان، با تاکید بر نهادینه سازی ارزش های مطروحه در مهندسی فرهنگی مشتمل بر تعقل، ایمان، اخلاق، علم و عمل، به شناسایی، بررسی، تحلیل، برنامه ریزی و اجرای فعالیت های فرهنگی مربوطه بر پایه تقویت اصیل اسلامی ایرانی و نیاز جامعه می پردازد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com