بازخوانی ماجرای سرقت از موزه‌های معروف ایران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 10 خرداد 1402

Today : Tue, May 30, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  123517 تاریخ انتشار:  1401-02-17 - 08:44 تعداد بازدید:  390
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به بهانه سرقت مخزن همدان
بازخوانی ماجرای سرقت از موزه‌های معروف ایران

حوادث

 سرقت از مخزن موزه بوعلی سینای همدان که در روزهای اخیر به واسطه خبریکه در همدان پیام منتشر شد اما به گفته متولیان امر در حوزه میراث فرهنگی پرونده ایست که در سکوت خبری ماه هاست باز است و به نتیجه نرسیده است .
حتی در زمان کرونا و بسته بودن موزه‌ها هم باز سارقان به سراغ آن‌ها رفتند. فارغ از توضیح و تفسیر فرآیند سرقت از مخزن موزه بوعلی سینای همدان که در گزارشهای روزهای اخیر به چاپ رسید ، همین سال گذشته  و با وجود کرونا و بسته بودن موزه‌ها، سارق در ۱۹ خرداد 1399 چندساعتی خود را در برخی از فضا‌های موزه مردم‌شناسی سرای کاظمی تهران پنهان می‌کند و نیمه‌های شب با خالی کردن ویترین‌هایی که آثار ارزشمندی داشته‌اند، آن‌ها را تا قبل از طلوع آفتاب از موزه خارج می‌کنند.
بحث ما میزان قیمت و قدمت اشیای نگهداری شده در موزه ها نیست، بلکه بحث بر سر سرقت هایی است که توسط سارقان از موزه های کوچک صورت می گیرد. مگر نه اینکه همه اشیای تاریخی برای فرهنگ و جامعه ما بااهمیت است؟ مگر نه اینکه در هر یک از این آثار گوشه ای از فرهنگ یک ملت نقش بسته است؟ پس چرا در موزه های ما تا این حد نکات امنیتی کم رعایت می شود و به راحتی اشیا دزدیده می‌شوند؟ در سال های اخیر شاهد نمونه های زیادی از سرقت موزه های کوچک و خصوصی در شهر های مختلف کشور بودیم که آخرین سرقت در موزه عروسک های ملل رخ داد.

 سرقت از موزه آبگینه و بیهوش کردن نگهبان
در یازدهم آذر سال ۱۳۷۹ در ساعات بعد از نیمه شب سرقتی در موزه آبگینه تهران رخ داد. نکته مهم در سرقت از موزه ها آن است که بخش عمده ای از آن ها در ساعاتی بعد از نیمه شب رخ داده اند. مهم ترین نمونه، ربودن ۲۱ شیء تاریخی از موزه آبگینه در یازدهم آذر ۱۳۷۹ بود. سارقان توانستند از ساعت ۱۲ نیمه شب تا ساعت ۶:۴۵ بامداد روز بعد، ۲۱ قلم از اشیای عتیقه مربوط به دوران اسلامی را به سرقت ببرند.
تحقیقات روشن کرد، دزدان از در شرقی موزه آبگینه که یک در کوچک، برای عبورومرور افراد خاص است وارد شدند، نگهبان موزه را مورد ضرب وشتم قرار دادند و بیهوش کردند و بلافاصله پس از شکستن چند ویترین در طبقه اول و دوم ۲۱ قلم از اشیای عتیقه را به سرقت بردند.
این سرقت در حالی رخ داد که موزه آبگینه مجهز به سیستم امنیتی، دزدگیر، دوربین مخفی و سنسور بود. پرونده این سرقت و اقلام سرقت شده اطلاع رسانی نشد. اگرچه بعد ها اعلام شد اشیای کشف شده در بخش مکشوفه های موزه آبگینه نگهداری می شوند.

 سرقت مرموز سه جلد قرآن تاریخی
سال ۸۴، هشت مُهر متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح از موزه ایران باستان به سرقت رفت. گزارش این سرقت بلافاصله به پلیس آگاهی اعلام شد و تحقیقات برای دستگیری سارقان در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. تیم ویژه پلیس آگاهی تهران در ادامه تحقیقات خود درباره سرقت لوح داریوش از موزه ایران باستان، از راز سرقت سه جلد قرآن نفیس متعلق به هزار سال پیش از موزه رضاعباسی تهران یک سال قبل از این سرقت باخبر شدند.
تحقیقات اولیه نشان داد این قرآن ها از ویترین موزه رضاعباسی به سرقت رفته و موضوع آن زمان به ماموران انتظامی و مراجع قضایی گزارش نشده و پس از تغییروتحول در سازمان میراث فرهنگی کشور و بررسی اشیای موجود در موزه ها مشخص شد این سه قرآن که متعلق به دوران اولیه حکومت اسلامی بوده، به طرز مرموزی از موزه ناپدید شده است و البته همچنان خبری از پیدا شدن آن ها نیست.

 سرقت از موزه کنگان کرمانشاه
موزه کنگان، یکی از موزه هایی بود که سارقان به راحتی موفق شدند از آن سرقت کنند و وسایل گرانبهایی را که داخل آن بود با خود ببرند. این موزه سال ۱۳۸۵ افتتاح شد و اشیای گرانبها و سفال های قیمتی مربوط به دوره ساسانی و اشکانی به آنجا منتقل شد و قرار بود جزو یکی از پنج موزه استان کرمانشاه باشد.
با توجه به اینکه موزه فاقد وسایل امنیتی، حتی حفاظ های اولیه بود، یازدهم فروردین ۹۳ مورد سرقت قرار گرفت و طبق گزارشات به دست آمده، ۲۰ مورد از این اشیا در این موزه به سرقت رفت.
از آنجا که هیچ کدام از این اشیا در اسناد ملی ثبت نشده بود، به آسانی می شد این وسایل گرانبها را در حراجی ها به فروش رساند.
اگرچه بعد ها اعلام شد ۶۵ قطعه سفال به سرقت رفته است و اعلام شد این ۶۵ قطعه تاریخی در منزل یکی از غرفه داران کشف شده است.

 سرقت ۳ تابلوفرش موزه رضا عباسی
در آذر سال ۸۶ سه تابلوی نفیس خط متعلق به دوره های صفویه و قاجار از سالن خط و کتابت موزه رضا عباسی به سرقت رفت. این تابلو های خط متعلق به دوره صفویه و قاجار بوده و به گفته مدیر موزه، دوتا از تابلو ها از آثار احمد نیریزی و میرزا غلامرضا هستند.

 سرقت میلیاردی از موزه تبریز
در سال ۹۲ چهار سارق حرفه ای که توانسته بودند پس از مدت ها برنامه ریزی به یک موزه در تبریز دستبرد زده و ۳۰ جلد قرآن قدیمی، یک قبضه شمشیر و سه عدد تابلوفرش نفیس را به سرقت ببرند، پس از چند روز دستگیر شدند. ساعت ۱۰ صبح ۱۹ دی ماه سال ۹۲ یک مورد سرقت از موزه شخصی در تبریز، خیابان دانشسرا، پاساژ جواهری به کلانتری ۱۶ تبریز اطلاع داده شد. ماموران کلانتری سریعا خود را به محل رسانده و دریافتند دو نفر با صورت پوشیده با استفاده از افشانه و چوب وارد موزه شده و پس از ضرب وجرح متصدی وقت موزه و بستن دست و پای وی اقدام به سرقت اشیای عتیقه کرده اند.
در ادامه سارقان بعد از چند روز دستگیر شدند.
کارآگاهان در بازرسی از مخفیگاه متهمان کلیه اموال مسروقه را که شامل «یک قبضه شمشیر طلاکوب منقش به آیه های قرآن، ۱۵ جلد قرآن خطی قدیمی و سه عدد تابلو نقاشی طلاکوب به ارزش تقریبی ۳ هزار میلیارد تومان» بود، کشف و ضبط کردند.
اگرچه در اردیبهشت سال ۹۲ هم پنج شیء تاریخی مربوط به دوره ساسانی شامل دو بشقاب، یک تنگ و دو کشکول از جنس نقره شبانه از موزه تاریخی تبریز سرقت شد و بعد ها اعلام شد دزد ها دستگیر شده اند، اما فقط در حد همین یک جمله!

 سارقان موزه عروسک های ملل
داستان «دزد عروسک ها» به حقیقت پیوست. موزه عروسک ملل یکی دیگر از موزه هایی بود که سارقان نه یک بار، بلکه دوبار پا در آن گذاشتند و با کوله باری از عروسک آنجا را ترک کردند.
نخستین بار این موزه سال ۹۳ و دومین بار بهمن سال ۹۴ مورد سرقت قرار گرفت. مسئولان موزه صبح جمعه با ورود به موزه با صحنه ای به هم ریخته مواجه شدند.
سارقان قفل های کتابی موزه را با دستگاه بریده و تمام در های چوبی را شکسته، ویترین ها را به هم ریخته و بسیاری از عروسک های مجموعه را دزدیده بودند. خسارت هایی که به در ها وارد کرده اند، چیزی حدود هشت میلیون تومان برآورد شد، اما در کنار آن اشیا، بیش از ۱۰۰ عروسک نیز از فروشگاه و مجموعه موزه دزدیده شد.
در بین عروسک های سرقت شده، نمونه هایی با قدمت بالای ۵۰ سال وجود داشت که منحصربه فرد بودند.

 حفر تونل و سرقت از موزه نقده
اعضای ۲ باند که در سال ۹۳ قصد داشتند با حفاری دست به سرقت از موزه قلعه باشی در شهرستان نقده بزنند، با هوشیاری مردم ناکام ماندند. از آنجا که موزه نقده روی تپه قلعه باشی واقع شده است، اعضای یک باند از ۶ الی ۷ ماه قبل از اتفاق، اقدام به خرید خانه ای مسکونی در خیابان روبه روی تپه تاریخی قلعه باشی کردند.
با دستگیری اعضای این باند مشخص شد که آن ها با تجهیزات کاملی اقدام به حفاری های پلکانی شکل به عمق ۱۶متر و طول ۳۰متر با قطر ۲متر کرده بودند و با تعبیه سیستم های انتقال هوا و تخلیه فاضلاب، تونلی عمیق را در محوطه تپه قلعه باشی برای دسترسی به موزه قلعه باشی حفر کرده بودند.
در بازرسی های انجام شده از این خانه، تعدادی اثر از جمله فسیل، استخوان و هاون سنگی که در نتیجه حفاری ها به دست آمده بود کشف و ضبط شد. همچنین در این خانه نقشه و طلسم هایی نیز کشف شد که بیانگر اعتقاد اعضای باند به طلسم شدن گنج های زیرزمینی بود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com