1401-05-171401-05-27bool(false) مجلس از توضیحات وزیر کشاورزی قانع نشد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 مرداد 1401 - شماره 4386
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124871 تاریخ انتشار:  1401-04-22 - 10:54 تعداد بازدید:  246
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مجلس از توضیحات وزیر کشاورزی قانع نشد

داخلی


 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوال نمایندگان مجلس درباره تخلفات انجام‌شده در سازمان تعاونی روستایی کشور قانع نشدند و بنابراین دولت سیزدهم، دومین کارت زرد خود را از مجلس دریافت کرد.

 برنامه بازارگاه که قرار بود مایحتاج مردم را به درب منازل برسانند که شعاری بیش نبود
محمد صفایی‌دلوئی در این جلسه در تشریح سؤال از وزیر جهاد کشاورزی، اظهار داشت: بنده این سؤال را در بهمن‌ماه طرح کردم و در اسفندماه در کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی این مسائل و تخلفات بیان شد اما وی حمایت کرد، حتی در جلسه‌ای هم که در دفتر وزیر داشتیم مجدد حمایت کرد و در سومین جلسه نیز که در خردادماه برگزار شد متأسفانه همچنان از این روند حمایت کرد.
وی بیان داشت: مرکز پژوهش‌های وزارت جهاد کشاورزی اقدامات این وزارتخانه را در فروردین امسال با سال 1400 که 210 میلیون دلار منفی است مقایسه کرده است که نشان می‌دهد اگر با این شرایط پیش برویم تا پایان سال 2.5 میلیارد دلار کارکرد منفی دارد ضمن اینکه برنامه‌های این وزارتخانه همچون برنامه بازارگاه که قرار بود مایحتاج مردم را به درب منازل برسانند که شعاری بیش نبود.
وی عنوان کرد: عملکرد وزارت جهاد کشاورزی درزمینه خرید میوه شب عید، افزایش هزینه‌های دولت بین 3462 تا 2875 میلیارد ریال در موضوع تنظیم بازار بوده است؛ وزارت کشاورزی سیب‌درختی را 58 درصد گران‌تر و پرتغال تامسون را 73 درصد گران‌تر خرید که این پول به جیب باغداران نرفته بلکه به جیب دلالان رفته است.
وی افزود: واگذاری غیرقانونی امر بازرسی و نظارت بر کیفیت میوه خریداری ‌شده به شرکت تازه تأسیس میزان سنجش سیمرغ آریا که فاقد پروانه بازرسی از سوی سازمان ملی استاندارد است محول شده است، یعنی میوه در دی‌ماه خریداری‌شده و پروانه ایشان در 2 اسفند ملغی شده که کاملاً غیرقانونی است.
وی تأکید کرد: 18 هزار تن از این میوه فاسد شده بعد در 3 صفحه به آقای جبلی نامه زده‌اند که چرا این موضوع از رسانه ملی پخش‌شده است.
نماینده مردم گناباد بیان داشت: در بحث زعفران 2 تن غیرقانونی از انبار خارج می‌شود و به خانه‌ای در خیابان عنصری مشهد برده شده سپس از کشور خارج و فروخته‌شده است. بعد ایرج ناصری‌مقدم به رئیس تعاون روستایی نامه می‌زند مبنی بر اینکه خواهشمند است دستور فرمانید با توجه به اینکه عرضه محصول خارج از روال عرضه در بورس صورت پذیرفته سازوکار حقوقی توسط معاون مالی واداری سازمان مرکزی در نظر گرفته شود تا در آینده مشکل حقوقی برای سازمان ایجاد نشود و بخشی از پول نیز به‌حساب همسر آقای شاه میری و سایر افرادی رفته که از آن‌ها نام نمی‌برم.
صفائی دلوئی افزود: در بحث خرما ترک تشریفات گرفته‌اند، به 3 هزار و 500 تومان کما اینکه امروز دامدار کجل خریده کیلویی 6 هزار تومان بعد به شرکت درنا تأمین ماکیان فروختند و رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به وزیر جهاد کشاورزی نامه می‌زند که به بخش تخصصی آن دهد و جالب است محسن قاسمی دوست آقای شاه‌میری آن را خریداری کرده است اما هزینه سپرد خرید را اتحادیه مرکزی پرداخت می‌کند یعنی فساد اندر فساد.
وی بیان کرد: در بحث مربوط به تخلفات بازارگاه فروش بیش از 500 هزار تن نهاده دامی ناموجود از هزار و 100 میلیارد تومان نقدینگی تولیدکنندگان جمع‌آوری می‌شود، ایجاد کوتاج تقلبی، تبعیض و رانت در بکارگیری شرکتی که اهلیت و اعتبارسنجی نشده است به‌صورت محرمانه بدون رعایت تشریفات قانونی و سرمایه ثبتی این شرکت یک‌میلیون تومان بوده بعد قرار بوده 13 میلیون و 700 هزار تن نهاده وارد کند، با اینکه چندین مرحله تلاش و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی از طریق تنظیم نامه محرمانه رسمی برای تخصیص و پرداخت بیش از 700 میلیون یورو ارز صورت گرفت.
وی افزود: امروز ساداتی‌نژاد و همکارانش موشکی به دام و طیور کشور زدند که برای سال‌ها جا دارد به‌جای اول برگردد کما اینکه در این 10 ماه 35 درصد شیر تولیدی ایران کاهش‌یافته و اگر این روال تداوم یابد نیاز نداریم نهاده وارد کنیم بلکه باید گوشت، پنیر، شیر و تخم‌مرغ وارد کنیم.
صفائی دلویی تصریح کرد: وقتی رئیس‌جمهوری برای عزل مدیر متخلف وارد می‌شود وزیر جهاد کشاورزی باوجود همه این اسناد بازهم از این روند حمایت می‌کند که جا دارد این روش به اقنای نمایندگان منجر نشود.

 برای ایجاد آرامش در بازار در حوزه غذا باوجود شرایط سخت در جهان اقداماتی انجام شد
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه در پاسخ به سؤال نماینده گناباد و بجستان درباره علت تخلفات مدیران سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، اظهار داشت: در شرایط حساس جهانی کشورها برای تأمین غذا اقدامات متعددی انجام داده‌اند و از اسفندماه سال گذشته بخش زیادی از تلاش کشورها در جهت تأمین غذا بوده است.
سیدجواد ساداتی‌نژاد افزود: تلاش دولت برای تأمین امنیت غذایی با اجرایی شدن طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و تغییر نرخ ارز انجام گرفت و برای ایجاد آرامش در بازار در حوزه غذا باوجود شرایط سخت در جهان اقداماتی انجام شد.
وی بیان داشت: سازمان تعاون روستایی ازجمله سازم آن‌های مهم در حوزه امنیت غذایی و تنظیم بازار است؛ نقش حمایت از کشاورز و دامداران به عهده این سازمان است و به‌نوعی سازمان تجارت و بازرگانی کشور محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نگاه حمایتی به مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی را دارد. تمام تلاش این سازمان حمایت از کشاورز و تولیدکنندگان است و زمانی که قیمت محصول زیر قیمت تمام‌شده باشد خرید تضمینی، حمایتی و توافقی انجام می‌دهد تا از تولیدکننده حمایت شود.
وی تصریح کرد: اگر شرایط برای مصرف‌کننده سخت باشد و شاهد افزایش قیمت در بازار باشیم این سازمان برای تنظیم بازار ورود می‌کند و طبیعتاً این عملیات دارای هزینه است و سازمان‌هایی که نقش حمایتی و تنظیم گری دارند زیان‌ده می‌شوند.
ساداتی‌نژاد ادامه داد:  اخیراً شاهد مازاد تولید در بازار بودیم که اگر این مازاد از بازار جمع نمی‌شد منجر به حذف تولید، تولیدکننده می‌شد؛ بر همین اساس سازمان تعاون روستایی نقش زیادی در حمایت از تولید دارد و با شفافیت باید کار خود را ادامه دهیم.
درنهایت توضیحات وزیر به روی گذاشته شد و از مجموع ۲۲۶ رأی مأخوذه، ۷۹ نماینده از پاسخ‌های وزیر جهاد کشاورزی قانع شدند و ۱۲۱ نفر اعلام کردند که از این پاسخ‌ها قانع نشدند و ۷ نفر نیز روی ممتنع دادند، بنابراین نمایندگان از توضیحات وزیر قانع نشدند و از مجلس کارت زرد گرفت.

 انتظار می‌رفت که وزیر انتقادات و اشکالات را بپذیرد
نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پیام درباره این موضوع گفت: وزیر به مسائل و موضوعات طرح‌شده پاسخ‌های خوبی نداد و انتظار می‌رفت که ساداتی‌نژاد انتقادات و اشکالات عنوان‌شده را پذیرفته و سعی در رفع آنها می‌کرد اما متأسفانه درصدد توجیه بود و برای همین مجلس از پاسخ‌های او قانع نشد.
علیرضا شهبازی با اشاره به سوءاستفاده‌های انجام‌شده در سازمان تعاونی روستایی گفت: این سازمان باید به‌گونه‌ای عمل کند که اجناس از دست تولیدکنندگان با حمایت‌هایی خریداری کند و سپس و به دست مصرف‌کنندگان برساند و اعتقادداریم که این امر شدنی است اما به دلیل مدیریت ضعیف ناموفق بوده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com