شمارش معکوس برای بی‌آبی درهمدان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 25 مهر 1400 - شماره 4152
 
امروز : يكشنبه ، 25 مهر 1400

Today : Sun, October 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119984 تاریخ انتشار:  1400-07-19 - 09:29 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سدها حداکثر تا آبان‌ماه ذخیره دارند
شمارش معکوس برای بی‌آبی درهمدان

اقتصادی

 

■ مدیرعامل آب‌منطقه‌ای: در آبان‌ماه ذخایر سدهای اکباتان و آبشینه را از دست می‌دهیم

■ معاون عمرانی استاندار: میزان برداشت از سدهای اکباتان و آبشینه کمتر شود

■ مسئول پیش‌بینی هواشناسی: پیش‌بینی‌ها 70 درصد صحت دارند

 از ابتدای سالجاری برای خالی شدن سدهای همدان پیش‌بینی شده بود. در خردادماه اعلام شد که فقط 60 درصد از آب‌ سد اکباتان باقی مانده، در شهریورماه 40 درصد و حدود 2هفته پیش اعلام کردند که تنها 30 درصد از آب سد اکباتان باقی مانده است. اکنون مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان هشدار خالی شدن سدهای اکباتان و آبشینه در آبان‌ماه را داده است.
منصور ستوده گفت: هرچند که از زمستان سال گذشته آب‌های جایگزین را برای شهرستان همدان درنظر گرفته‌ایم و آبرسانی موقت به شهرستان همدان در دستور کار قرارگرفت که با این روند، ۲۰۰ لیتر در ثانیه به‌صورت موقت آب برای همدان تأمین شد، اما در آبان ماه ذخایر این سدها را از دست می‌دهیم.
وی با بیان اینکه برای تأمین آب شهرستان همدان راهکارهای مختلفی در پیش گرفته شده است، ‌افزود: استفاده از رودخانه عباس‌آباد و پروژه دره‌مرادبیگ در فصول غیرزراعی در پیش گرفته شد.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان گفت: در کنار اینها چاه‌های کشاورزان را هم اجاره خواهیم کرد که تاکنون حدود ۲۳حلقه چاه شناسایی شده که پس از انعقاد قرارداد با کشاورزان آب این چاه‌ها نیز وارد مدار آب شرب می‌شود.
وی با بیان اینکه با یک خشکسالی بی‌سابقه در سطح کشور روبه‌رو هستیم، بیان کرد: شاید نتوان همه این آب‌ها را جبران کرد، اما تلاش شبانه‌روزی ما این است که  اقدامات را به خوبی پیش ببریم تا بتوانیم آب موردنیاز را تأمین کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان هم با تأکید بر اینکه در این زمینه جلسات مکرری درحال برگزاری است، گفت: با این شرایط خشکسالی مردم باید رعایت کنند تا دچار سهمیه‌بندی آب نشویم.
فرهاد فرزانه با بیان اینکه شورای تأمین استان همدان نیز به این موضوع حساس شده و همواره در این عرصه همکاری دارند، بیان کرد: چندین‌بار با دادستان همدان نیز جلسه‌ای در استانداری، مجموعه سد اکباتان و کارگاه طرح آبرسانی همدان داشته‌ایم و حال نیاز است تا با همکاری همه دستگاه‌های مربوطه مسیر را ادامه دهیم.
وی با اشاره به اینکه هر ماه تا پایان سال این جلسات باید تکرار شود، گفت: چالش اصلی روزهای آینده ما سد اکباتان است، به‌صورت روزانه این موارد رصد می‌شود و بر اساس گزارش‌هایی که داریم در ۱۰مردادماه امسال روزانه ۱۸۲هزار مترمکعب از آبشینه و اکباتان برداشت می‌کردیم که با همکاری‌های به‌عمل آمده و برنامه‌ریزی‌ها سعی شد با جایگزین کردن سایر منابع، این میزان کمتر شود.
فرزانه بیان کرد: در حال‌حاضر نیز با ورود چاه‌های استیجاری بایستی میزان برداشت از سدهای اکباتان و آبشینه کمتر و به میزان روزانه ۸۰ هزار مترمکعب کاهش یابد.
مسئول پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان همدان هم بر اساس پیش‌بینی‌های بلند‌مدت و فصلی، پیش از این اعلام کرده که میزان بارندگی‌های استان همدان در آبان‌ماه کمتر از نرمال، اما برای آذرماه و دی ماه در حد نرمال پیش‌بینی شده است.
به گفته محمدحسن باقری‌شکیب بر اساس پیش‌بینی‌های بلندمدت عمده بارش‌های استان همدان از آذرماه آغاز می‌شود، اما درصد صحت پیش‌بینی‌های فصلی حداکثر ۷۰ درصد است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com