نذر عمرانی در روستای دهنجرد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Mon, September 26, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126360 تاریخ انتشار:  1401-06-17 - 13:58 تعداد بازدید:  279
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارشی از یک حرکت خودجوش مردمی برای آبادانی موطن
نذر عمرانی در روستای دهنجرد

مادستان

 بهار _میناابراهیمی _خبرنگار همدان پیام:همه چیز از آنجایی آغاز شد که تخریب،آواربرداری وعقب نشینی جهادی 48منزل مسکونی در دهنجرد پای مسئولان رابه این روستا کشاند. از لالجین که حرکت میکنیم نرسیده به بخشداری تابلوی خیابانی فرعی  روستای دهنجرد از داخل شهر لالجین توجه ما رابه خود جلب می کند که نزدیکترین روستا به شهر جهانی سفال در 2کیلومتری این شهر واقع شده وپس ازطی مسافت 2کیلومتری همراه بامریم عارفی فرد، دهیارجهادی  روستا وارد روستای دهنجرد می شویم.

روستایی که وقتی مردمانش شنیدند حواله قیر برای آسفالت ریزی قراراست به روستا اختصاص یابد،از یک ماه گذشته وبدون کمک دولت همه باتفکری جهادی وبا نذر عمرانی از اول محرم  وارد میدان عمل شده وبدون هیچ چشم داشتی یک به یک خانه هایشان را براساس طرح هادی روستا  تخریب،آواربرداری  وعقب نشینی می کنند تا سرنوشت خویش را بادستان خویش تغییر دهند واتفاقی بی نظیر را در کل کشور رقم بزنند.

روستای دهنجردی که تایک ماه پیش در عرض ده سال 22خانوار عقب نشینی کرده بودند چه اتفاقی باعث می شود بدون کمک دولت برای تملک املاک ودریافت هزینه ای به یکباره 48خانوار عقب نشینی کنند وهمچنان منازل خود را یک به یک تخریب وعقب نشینی می کنند وموضوع جالب توجه اینکه وقتی کسی  اقدام به  تخریب و عقب نشینی منزلش  می کند، خود اهالی از ماشین آلات گرفته تا نیروی کارگری به کمکش شتافته واینگونه کار جمعی جهادی را به پیش می برند والبته موضوع به اینجا ختم نمی شود و افراد متمول ومتمکن روستا  دراین امر خداپسندانه سهیم می  شوند وگوشه ای از کار راگرفته و به کمک افراد کم برخوردار روستا بیایند تا زودتر شاهد اتفاقی بس مهم و پیشرفت وتوسعه روستا وبرخورداری از امکانات بیشتر  باشند.

تاپیش از این اهالی روستا ومعتمدان ومسئولان محلی برای برخورداری از امکانات بیشتر در روستا و حل مسائل ومشکلات روستا دست به دامن مسئولان می شدند و اینک باحرکت بی نظیر وخودجوش کار را به جایی رسانده اند که پای مدیران کل و مدیران شهرستانی را به این روستا کشانده اند و هر مسئولی هم وارد روستا می شود، در قبال این حرکت جهادی وتحسین برانگیز اهالی روستا قول های مساعدی را برای حل مشکلات روستا وبرخورداری بیشتر روستا از امکانات را می دهد چنانچه مدیرکل مخابرات استان در بازدید از این روستا قول مساعد انجام فیبر نوری را داده است،همچنین باتوجه به حفاری ها رئیس آبفای شهرستان بهار نیز از تعویض ونوسازی لوله های فرسوده شبکه آب  توسط اداره آبفا  و بسیج سازندگی دربازدید از روستا را داده است.

وخلاصه حال وهوای این روستا در این روزها کاملا جهادی شده است و به هرجا قدم می گذاری بوی جهاد و خدمت رسانی بی چشم داشت وبی منت را می دهد، همه اهالی روستا به اتفاق همه هزینه ها، ولیمه ها، نذورات راباعنوان نذر عمرانی  به سمت کمک به دهیاری برای عمران وآبادانی روستا هدایت کرده وحتی تنها پرونده قضایی روستا ومعارض مزارع نیز راه رضایت به متشاکی را واریز هزینه به حساب دهیاری عنوان می کند وخانمهای روستا نیز نهضت روشنایی روستا را راه انداخته وبا جمع آوری کمکهای اهالی بعد از آسفالت ریزی قراراست، باهزینه های جمع آوری شده روستای دهنجرد را پرنور وفروغ سازند. وقتی اسم  جهاد وکار جهادی به میان می آید همه دست به دست هم هرآنچه دارند درطبق اخلاص می گذارند تا تغییر سرنوشتشان رابه دستان خود رقم بزنند. وهمانگونه که درقرآن کریم هم اشاره شده است، سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی کند مگر آنکه خود بخواهند. تاسی از این آیه قرآن را به وضوح در دهنجرد یکی از روستاهای بخش لالجین که دهیار وشورای اسلامی  روستا تور رسانه ای برگزار کرده بودند، دیدیم.

روستایی که بااین اقدامات خودجوش، نمونه والگوی خوب روستای جهادی برای سایر روستاییان می تواند باشد تا درشرایط بداقتصادی حاکم کشور وبدون اتکا به کمک های دولتی زمینه توسعه وپیشرفت روستای خود را رقم بزنند.

مریم عارفی فرد ، دهیار روستا که حدود دوماه است تصدی دهیاری را گرفته است ودراین مدت کم باکمک اعضای شورای اسلامی روستای دهنجرد علی زارعی، حمید رضا احمدی وندا پیغمبری باتلاش   شبانه روزی  و اعتقاد قلبی براین باور که  روستای دهنجرد ۴  شورا و ۴  دهیار دارد وباهمدلی واتحاد اعضای شورای اسلامی ودهیار درجهت تسریع درخدمت به مردم  امور را پیش می برند چراکه هراختلافی وکنشی  در شورا و دهیاری مردم را متضرر خواهد کرد وبرهمین اساس  بادیدار چهره به چهره اهالی وبرگزاری جلسات مختلف و تشویق اهالی به عقب نشینی و تخریب منازل متناسب باطرح هادی روستا،توانسته اند گامهای مهم واستواری برای روستا بردارند وهمه این موارد  در40روز گذشته اتفاق افتاده است تا با آماده سازی زیرساختها زمینه خدمت بیشتر درآینده ای نزدیک برای نوسازی شبکه آب شرب،فیبر نوری مخابرات،تسطیح،جدولگذاری،روشنایی معابر وآسفالت ریزی اتفاق بیفتد.

امینی یکی از اهالی روستا که خود سابقه دهیاری دارد، دراین زمینه می گوید:باتوجه به اینکه حمایت بنیادمسکن انقلاب اسلامی به نسبت سالهای گذشته کمتر شده است وپس از 17سال ابلاغیه طرح هادی روستا مردم پای کار آمده اند وباهزینه شخصی عقب نشینی منازل خویش را انجام می دهند درحالی که اگر دولت میخواست این کار راانجام بدهد مستلزم هزینه های میلیاردی درکنار پروسه طولانی بود.

دهیار روستای دهنجرد نیز گفت:علاوه بر عقب نشینی خودجوش 48خانوار ظرف چهل روز گذشته، نذر عمرانی ازابتدای محرم  در روستا راه اندازی شده است که اهالی تمام نذورات، ولیمه ها و... را به دهیاری کمک می کنند تا صرف امور عمرانی روستا شود.

مریم عارفی فرد اضافه کرد: تعداد 69منزل در طرح هادی نیاز به عقب نشینی دارد که 48منزل در عرض چهل روز در اتفاقی بی نظیر وبی سابقه در کشور تخریب وعقب نشینی کردند وتمامی اهالی روستا به صورت جهادی از ماشین آلات مورد نیاز گرفته تا نیروی کارگری، بنایی، مصالح و... کمک حال هم هستند تا هرچه زودتر همه منازل واقع در طرح تخریب گردند.

وی اضافه کرد: درطول ده سال گذشته 21منزل تخریب وعقب نشینی شده است که تخریب وعقب نشینی 48منزل در مدت زمان کم بدون کمک دولت بی سابقه بوده است.

وی اظهارداشت:به اعتقاد قلبی  وقتی مردم پای کار بیایند،  اتفاقهای خیلی  خوبی رقم می خورد وقطعا  با مردم بودن بهتر از برای مردم بودن است که نمونه عینی آن  تخریب و آوار برداری و دیوار کشی  روستاست که توسط اهالی انجام شده ودرحال انجام است.

ازویژگیهای ممتاز روستای دهنجرد علاوه بر نزدیکی به مرکز بخش لالجین و شهرستان بهار، این است که افراد متمکن زیادی دارد وکمتر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند و اینکه اهالی باصلح وآرامش درکنار هم زندگی می کنند و  پرونده قضایی ندارند.

همچنین از قابلیت های این روستا علاوه براشتغال عمده مردم در دامداری وکشاورزی، چندین کارگاه سفال ومیناکاری و کارگاههای خانگی خیارشور می توان نام برد.

دراین طرح خودجوش وکاملا جهادی جوانترها  به یاری اهالی وبه ویژه افراد مسن شتافته تا هرآنجا که نیاز است برای تسریع امور  اهالی را درزمینه های تخریب، آواربرداری، بنایی، کارگری، حمل مصالح و... کمک کند تامسیر پیشرفت وتوسعه روستا فراهم شود.

پایان بخش سفر نیم روزی ماخبرنگاران  به شام در مزارع وخانه باغی یکی از  اعضای شورای اسلامی روستا ختم شد که تماما از  محصولات ارگانیگ و محلی باغات اعضای شورای اسلامی روستا فراهم شده بود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com