1401-05-161401-05-26bool(false) همدان وسیع‌تر شد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121680 تاریخ انتشار:  1400-10-21 - 09:25 تعداد بازدید:  233
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با الحاق 680 هکتار
همدان وسیع‌تر شد

اقتصادی

■ در سفر روز گذشته استاندار به تهران، شورایعالی شهرسازی با الحاق زمین‌های پیشنهادی موافقت کرد
■ معاون عمرانی: اجازه نفوذ در بازنگری طرح جامع نمی‌دهیم


 پس از گذشت حدود 8 ماه از مسکوت ماندن طرح جامع شهر همدان و ارجاع آن به دستگاه‌های نظارتی و گذشت حدود 2ماه از دستور وزیر راه برای آغاز بازنگری این طرح، تیم کارشناسی استان شنبه گذشته بازنگری آن را آغاز کرده است.
در روزهای نخستین بازنگری طرح جامع شهر همدان، شورایعالی شهرسازی و معماری نیز با الحاق 680 هکتار زمین به شهر همدان موافقت کرد.
استاندار در دیدار روز گذشته خود با اعضای شورایعالی شهرسازی و معماری موفق به گرفتن موافقت برای الحاق 680 هکتار از اراضی شورین برای ساخت مساکن دولتی شد.
در آغاز ثبت‌نام برای طرح نهضت ملی مسکن، به ‌دلیل نبود زمین برای ساخت این مساکن، همدان از لیست ثبت‌نام‌کنندگان در این طرح محروم شده بود، اما پس از گذشت چند هفته، با رایزنی نماینده همدان در مجلس وزیر راه دستور باز‌شدن سایت برای ثبت‌نام همدانی‌ها را صادر کرد. این در حالی است که طرح مسکن ملی در دوران روحانی نیز باوجود ثبت‌نام 35 هزار نفر در همدان به‌ دلیل نبود زمین با شکست مواجه شد و متقاضیان آن با وجود پرداخت بخشی از وجه هنوز به مرحله نخست کار نرسیده‌اند.
اما با الحاق 680 هکتار زمین جدید مساحت شهر به 6380 هکتار افزایش یافت که در این صورت هر 2 طرح در منطقه جدید کلنگ‌زنی خواهد شد. پیش از این فرهاد فرزانه، معاون سابق امور عمرانی استاندار همدان از طراحی 680 هکتار زمین شناسایی شده برای آغاز ساخت مسکن‌های دولتی و شهرک اداری خبر داده و گفته بود قرار است تعدادی از متخصصان همدانی نقشه آن را طراحی کنند. اما اکنون با توجه به بازنگری طرح جامع ممکن است تصمیم جدیدتری برای این زمین‌ها گرفته شود.
استاندار درباره مزایای الحاق این زمین‌ها گفت: با الحاق این ۶۸۰ هکتار به محدوده شهر، تأمین بخشی از زمین موردنظر برای طرح نهضت ملی مسکن در همدان، با رعایت سرانه‌های عمومی، خدماتی و معابر انجام خواهد گرفت.
علیرضا قاسمی‌فرزاد ادامه داد: الحاق این ۶۸۰ هکتار می‌تواند در کاهش تراکم نفر بر هکتار همدان نقش مهمی ایفا کند‌‌.
وی گفت: بر اساس آمار رسمی کشور، استان و شهر همدان یکی از شهرهای پرتراکم محسوب می‌شود.
قاسمی افزود: گسترش افقی شهر با رعایت تمامی ضوابط و مقررات مبتنی بر اصول برنامه‌ریزی و طراحی شهری توسط استان را سرعت خواهد بخشید و در عین‌حال گسترش افقی شهر، نافی بافت فرسوده و مناطقی که نیاز به بازآفرینی دارند، نخواهد بود. با توجه به سیاست‌های دولت سیزدهم، بافت فرسوده قابل بهسازی و نوسازی است.
استاندار در پایان با اشاره به نقش این اقدام در گرانی مسکن گفت: بی‌شک با الحاق این ۶۸۰ هکتار به محدوده شهر همدان، تعدیلی در میزان عرضه و تقاضای مسکن، ایجاد خواهد شد و به دنبال آن قیمت مسکن متعادل‌تر خواهد شد.
 جزیره‌ای عمل نخواهیم کرد
طبق اعلام معاون امور عمرانی استاندار، کارشناسان دستگاه‌ها، متخصصان امر و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط و شورای شهر در این جلسات حضور داشته و مواضع را مطرح کرده و آنها را به‌صورت کارشناسی ‌شده بررسی کرده‌اند.
فرزاد تیموری افزود: در این طرح، کاربری‌هایی تصویب خواهند شد که در طرح تفصیلی (طرح و تدوین) تصویب شده بود و مصوبات ماده 5 که در چند سال آخر تهیه شده تغییر خواهند کرد.
وی درباره حضور کارشناسان در جلسات کارشناسی طرح جامع بیان کرد: کمیته فنی کمیسیون ماده 5 اعضای ثابتی دارد که علاوه بر آنها نمایندگانی از شهرداری، مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی، دفترفنی استانداری، شورای شهر و متخصصان امر در آن حضور دارند که در 2 جلسه گذشته با حضور مشاور طرح جامع موارد را به‌صورت فنی بررسی کرده‌اند و برگزاری آن ادامه خواهد داشت که درنهایت نظر قطعی و نهایی آنها در تصویب طرح لحاظ خواهد شد.
تیموری در پاسخ به اعمال نظر سیاسی موافقان و مخالفان در این طرح هم گفت: تهیه طرح جامع کار تخصصی، فنی و تحقیقاتی مبتنی بر اصول علمی است که برای شهرسازی برنامه‌ریزی می‌کند و به هیچ وجه اجازه اعمال نفوذ سیاسی را نخواهیم داد.
معاون عمرانی استاندار در پاسخ به اینکه نگاه وی به توسعه‌ شهر از سوی الحاق زمین است یا بازسازی بافت فرسوده؟ توضیح داد: توسعه شهر باید چندجانبه باشد، نمی‌توان برای توسعه فقط برای بافت فرسوده برنامه‌ریزی کرد چون براساس سیاستگذاری دولت جهت احداث مسکن دولتی برای جامعه هدف نیاز به زمین داریم و بخشی از توسعه شهر باید از طریق الحاق صورت بگیرد.
تیموری گفت: توانمندی حاشیه شهر جزو اولویت‌ها است، اما در طرح جامع نباید جزیره‌ای عمل شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com