4 درصد مرگ همدانی‌ها با تصادف است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135245 تاریخ انتشار:  1402-08-17 - 10:05 تعداد بازدید:  182
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

4 درصد مرگ همدانی‌ها با تصادف است

نویسنده : سمانه جهانگیری‌عرش

حوادث


 هر چند گفته می‌شود که سوانح فوتی استان همدان در 7 ماهه امسال 11درصد کاهش داشته است اما چهار درصد فوتی‌های استان در سال گذشته مربوط به حوادث ترافیکی بوده است.

یکی از سرفصل‌های گزارش مرکز آمار تعداد مرگ‌ومیرهای غیرطبیعی است.

مرگ و میر در تصادفات آمارهای غیرطبیعی و زیادی را به خودشان اختصاص داده اند. به طور مثال 7 ماهه امسال تعداد فوتی‌های ناشی از حوادث رانندگی و ترافیکی معادل 827  نفر بوده‌است.

بنابر این گزارش، پلیس راهنمایی و رانندگی در گزارش خود از حوادث همدان  در 7 ماهه امسال گفته بود از این تعداد 224 نفر فوت کردند که 11 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 همچنین بر این اساس هزار و 78 نفر مجروح و مصدوم شدند که معادل 21 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عمده علت این تصادفات بی‌توجهی به جلو و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه بوده است که البته طبق آمارها 45 درصد مجروحان حین انتقال به بیمارستان فوت کردند.

پس از سال 98 و حدود دو سالی که آمار کاهشی سوانح جاده‌ای در ایران به علت شیوع کرونا همه را خوشحال کرده بود اما از ابتدای سال1400 و با افزایش سفرهای بین شهری، این آمار که بخش بزرگی از مرگ ومیر بر اثر عوامل غیرطبیعی را در ایران تشکیل می‌دهد، افزایش یافت. سال 1401 تعداد مرگ ومیرها نسبت به سال قبل بالاتر رفت و با این که هنوز چند ماه از سال 1402 سپری نشده، میزان تصادفات آن‌قدر افزایش یافته که تا آخر سال حتماً باید گفت فاجعه‌ای چند برابر کرونا در جاده‌ها رقم خواهد خورد.

اما آمارهای دانشگاه علوم پزشکی همدان بر خلاف رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی از افزایش تصادفات سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داده و می‌گوید: چهار درصد فوتی‌های استان در سال گذشته مربوط به حوادث ترافیکی بوده است.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان جلسه کتارگروه سلامت استان به توضیح مهمترین آسیب‌های سوانح ترافیکی به سیستم سلامت، اجتماعی و اقتصادی کشور پرداخت و اظهار داشت: حوادث ترافیکی از جمله معضلات کشور است که مسائل و مصائب متعددی را در خانواده و اجتماع فراهم می‌آورد.

حبیب معصومی تصریح کرد: فوت سالیانه یک میلیون و 350 هزار نفر در دنیا و 17 تا 18 هزار نفر در ایران بیانگر لزوم توجه بیشتر به این معضل به عنوان یکی از عوامل جدی مرگ و میر است که در دنیا جایگاه هشتم و در کشور ما علت پنجم فوت را به خود اختصاص داده است.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان ادامه داد: در 16 درصد تصادفات، مادرانی که همسر خود را از دست می‌دهند به عنوان سرپرست خانوار ادامه حیات می‌دهند که این از عوارض اجتماعی مهم این سوانح است.

وی با بیان اینکه در مواردی، استرس بعد از حادثه و برخی پیامدها مثل فوت سرپرست خانوار، هیچ جایگزینی ندارد. تبیین کرد: از سال 95 در تمام کشور روند فوت حوادث ترافیکی رو به افزایش بوده است و سالیانه 10 هزار میلیارد تومان در تمام کشور هزینه درمان مجروحین این سوانح می‌شود و گذشته از آن، فوت هر فرد به میزان 8.3 میلیارد تومان به کشور و خانواده‌ فرد لطمه می‌زند.

وی افزود: این موضوع امروز که در بحران جمعیت قرار داریم نیز به نحو دیگر حائز اهمیت است زیرا اغلب متوفیان حوادث ترافیکی قشر فعال و جوان کشور هستند.

محمدمهدی مجذوبی، با اشاره به اینکه در حوزه سلامت، بیماری‌ها و علل مرگ‌ومیر به دو دسته عفونی(واگیردار) و غیرواگیر تقسیم می‌شوند، اظهار کرد:  هریک از این دو گروه، مشتمل بر سرفصل‌ها و ریزفاکتورهای متعددی است که سوانح و حوادث رانندگی یکی از عوامل مرگ و میر در دنیا در دسته عوامل غیرواگیر به شمار می‌رود.

وی به افزایش میزان تصادفات در سال گذشته اشاره و مطرح کرد: آمار فوتی‌ها نسبت به مدت مشابه در سال قبل‌تر ۸.۵ درصد افزایش داشته در ضمن تقریباً در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۷ میلیارد تومان و در سال جاری طی شش ماه نخست، ۳۴.۷ میلیارد تومان برای درمان مجروحان تصادفات در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی هزینه شده‌است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه تعداد کل فوتی‌ها در سال ۱۴۰۱، بیش از ۱۱ هزار نفر در سراسر کشور بوده است، تشریح کرد: آمار استانی فوتی‌های ناشی از حوادث ترافیکی سال ۱۴۰۱، ۴۲۱ نفر بوده که روند رو به افزایشی را از سال‌های گذشته نشان می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه ‌می‌توان در این کارگروه با هم‌افزایی به کنترل تبعات سوانح ترافیکی پرداخت تا دستگاه‌هایی که نقش محوری دارند به سهم خود در این موضوع، ورود کنند، گفت: متأسفانه گاهی راهکارهایی که ارائه می‌شود با تحلیل مسائل همخوانی ندارد بنابراین ضرورت دارد با هم‌اندیشی و تعامل دستگاهی راهکارهای منطقی و مبتنی بر وقایع در این حوزه تدوین شود.

مجذوبی بیان کرد: ۳۴ اداره موظف هستند در کاهش حوادث ترافیکی برنامه داشته باشند همچنین به نظر می‌رسد در کنار معاینات بینایی‌سنجی، لازم است معاینات سلامت روان نیز در اعطای گواهینامه مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اورژانس استان همه توان خود را در رساندن به موقع مصدومان تصادفات به بیمارستان به کار بسته است، گفت: امسال ۴۷ نفر به نیروی اورژانس اضافه می‌شود و سال گذشته نیز ۵۳ نفر جذب شدند تا فشار و حجم کار اورژانس به مقدار متعادلی برسد و در بحران‌ها و موقعیت‌های حساس دچار مشکل نشویم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان نیز با بیان اینکه عامل انسانی بیشترین عامل دخیل در تصادفات است، اظهار کرد: در همدان در بلوارها بیشترین تصادفات اتفاق افتاده که نیازمند احداث کنارگذر است.

غلامعلی همایی، سرعت، خستگی و خواب‌الودگی را عمده علت تصادفات برشمرد و گفت: صرفه‌جویی در مصرف برق در معابر باید حذف شود چراکه داخل معابر تاریک است و روشنایی برای تردد عابر و راننده ضرورتی انکارناپذیر است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com