چاپ و بسته‌بندی، بازوی توسعه فرهنگی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119501 تاریخ انتشار:  1400-06-14 - 08:37 تعداد بازدید:  191
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چاپ و بسته‌بندی، بازوی توسعه فرهنگی

نویسنده : شکوفه رنجبر

گزارش


 صدای ماشین چاپ می‌آید، سوله‌ای که اکنون پس از 4سال ماشین‌ها رشد کرده و هر روز بر تعدادشان اضافه می‌شود، محل زندگی همان غول پیکرهای آهنی است که زندگی 150خانواده به زنده بودن آنان بستگی دارد.
اینجا فضایی از همدلی و همراهی موج می‌زند و از بس در هر پروژه سنگینی که قرار بوده چاپ آن از این مرکز خروجی گرفته شود تمام شبانه‌روز را کارکنانش با هم گذرانده‌اند دیگر برایشان چاپخانه، حکم خانه را دارد. هر روز اتفاقات جدیدی رخ می‌دهد از تحریم و فشارهای مالیاتی گرفته تا گرانی مواد اولیه که جان تولیدشان به آن وابسته است با این حال تنها همدلی و همراهی است که این تیم را توانسته در کنار خود قدرتمند نگهدارد.
 زندگی در این سوله آبی‌رنگ اگرچه سخت است، اما با لحظه به لحظه عمرشان گره زدند تا جایی که انس با چاپ دیگر از معنای کار خارج شده و تنها می‌تواند در توصیف حرفه آنان معناکننده عشق باشد.
دستانی که از بس لا‌به‌لای ماشین‌های چاپ جوهر و رنگ ریخته‌ اکنون دیگر جعبه مدادرنگی هستند که تو را به نقاشی از سال‌های دور می‌کشاند همان سالی که برای نخستین‌بار با ورود بخش خصوصی چاپخانه‌ای چندمنظوره در همدان آغاز به کار کرد.
از سال 1389 تاکنون مرکز چاپ و بسته‌بندی همدان‌پیام شکل و شمایل تازه‌ای به خود گرفته و اکنون نونهالی است که برای آینده نقشه‌ها در سر می‌پروراند اگرچه مسیر برای رسیدن به این رؤیاها سخت است و پر مانع، اما مهم نتیجه‌ای است که ثمره آن بر روی زندگی صدها خانواده همدانی اثرگذار است.
بزرگترین مرکز چاپ و بسته‌بندی غرب کشور اکنون در همدان جا خوش کرده و تنها چاپخانه‌‌ا کشور است که ماشین چاپ دیجیتال لیبل را در اختیار دارد.
چاپخانه‌ای که در حوزه چاپ نشریات داخلی آغاز به کارکرد حالا با به‌کارگیری دانش‌های نوین و استفاده از تجربیات افراد موفق در این صنعت مرزها را خط زده و نام همدان را در بسیاری از کشورهای منطقه زبانزد کرده است.
اگرچه اکنون در کنار چاپ روزنامه و کتاب وارد حوزه صنایع‌غذایی شده است و با شرکت‌های بزرگی چون کاله، پگاه، یک و یک، سحر و... همکاری می‌کند، اما عقاب بلندپرواز توسعه این مرکز تنها در این قله آشیانه ندارد و توانمندی‌‌های دیگری چون چاپ و تولید فیلم‌ها و لفاف‌‌های بسته‌بندی در حجم کم بدون استفاده از سیلندر و کلیشه به‌ صورت دیجیتال را هم از خود به نمایش گذاشته است.
اکنون در روز صنعت چاپ بار دیگر به بهانه این روز حامیان و مسئولانی که دوستدار نام توسعه همدان هستند میهمان مرکز چاپ و بسته‌بندی همدان شده‌اند.
در بین چهره‌های سیاسی، مسئولان اجرایی و حامیان این مرکز حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان و فامنین، محمدعلی محمدی فرماندار همدان، سعید محمدی‌دوست مدیر شعب بانک‌سپه منطقه همدان، هیأت‌امنای شهرک صنعتی بهاران، محمدرضا بادامی مدیرعامل شهرکهای صنعتی، حبیب شهنوازیان رئیس اداره ارشاد شهرستان بهار، سیداحمد توصیفیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی، امیر خجسته ، محمدرضا عراقچی و احد ظفری مدیرعامل بنیاد مسکن به چشم می‌خورد.
در این روز اگرچه دوستان زیادی برای تبریک موفقیت همدان‌پیامی‌ها در عرصه چاپ به این مرکز آمده بودند، اما برخی از چهره‌ها از جمله امیر خجسته، نماینده پیشین مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی که اکنون دیگر حتی مسئولیت اجرایی هم ندارد تنها به دلیل عرق و محبتی که نسبت به تلاش‌های شبانه‌روزی این مجموعه دارد در مراسم روز چاپ حضور داشت و این نشان می‌دهد که امروز همدان در صنعت چاپ در سطح کشور و حتی فرامرزی حرفی برای گفتن دارد.


  نبض فرهنگ هر استان در دستان صنعت چاپ است
 مدیریت امور شعب بانک‌سپه منطقه همدان هم در بازدید از چاپخانه پیام‌رسانه گفت: صنعت چاپ توانسته با خلق تکنیک و فناوری‌های متنوع، همه نیازهای بشری بخش‌ها و صنایع را در هر نظام و حکومتی مرتفع نماید و تأثیر شگرفی در بالندگی، پیشرفت توسعه و یا رشد آن داشته باشد که این آورده برای استان همدان هم به خوبی با فعالیت این مرکز چاپ مشهود است.
سعید محمدی‌دوست افزود: نبض فرهنگ هر جامعه در چاپ و نشر آن می‌تپد و اصولاً سطح و میزان کارهای چاپی در یک جامعه از شاخص‌‌های مهم توسعه‌یافتگی و پویایی فکر و فرهنگ جامعه به شمار می‌رود، به همین علت با مجموعه کارهای چاپی که امروز در این بازدید از خروجی این مرکز دیدم اعتقاد دارم همدان به خوبی توانسته است در مسیر توسعه صنعت چاپ ظاهر شود.
وی همچنین با بیان این خبر که در بیست‌وچهارمین جشنواره شهیدرجایی(1400) از سوی استاندار و رئیس ستاد جشنواره شهیدرجائی استان همدان ، مدیریت امورشعب بانک‌سپه منطقه همدان به عنوان دستگاه برتر در اجرای شاخص‌های اختصاصی در گروه بانک‌های دولتی استان در سال 1399 معرفی شد، بیان کرد: جشنواره شهیدرجایی هرساله با هدف ارزیابی دستگاه‌های اجرایی و معرفی مدیران ادارات برگزیده برگزار می‌شود که براساس آن با توجه به ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در 2 محور اصلی شاخص‌های اختصاصی و شاخص‌های عمومی و همچنین مؤلفه‌هایی همچون بهره‌وری و ارتقای فرهنگ سازمانی، توجه به حقوق شهروندی و خدمات‌رسانی مناسب به مردم و شفافیت و تسهیل در انجام فرایندها و خدمات اداری، دستگاه‌های برگزیده انتخاب می‌شوند.
محمدی‌دوست با قدردانی از همه همکاران خود در معاونت‌ها و دوایر ستادی و شعب گفت: موفقیت به دست آمده حاصل تلاش مجموعه همکاران و مرهون خدمات‌رسانی مناسب آنان به مردم شریف استان همدان است. وی افزود: این دستاوردها نتیجه کار و تلاش جمعی، همفکری، همدلی و خدمت افتخارآمیز معاونان، مدیران، کارشناسان، رؤسای شعب و همه همکاران خدوم و پر تلاش این بانک در سطح استان است.


حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس:
فکر و ایده‌ها رمز موفقیت چاپخانه پیام‌رسانه است

 نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در بازدید از مرکز چاپ و بسته‌بندی پیام‌رسانه، گفت: مدت‌ها بود که درصدد بازدیدی از این مرکز تأثیرگذار فرهنگی بودم که درنهایت امروز بهانه‌ای شد تا این مرکز را از نزدیک بازدید کنم و با اینکه دورنمای خوبی از آن در ذهن داشتم، اما تصور نمی‌کردم تا این حد پیشرفت کرده باشد.
رشد این مرکز نشان از فکر بزرگ و نگاه بزرگی است که از برادران طاقتی‌احسن سراغ دارم و چون منطبق با سلیقه فکری من است و در جهت توسعه همدان حرکت می‌کند توانست رضایتمندی قابل‌توجهی را برای من به وجود آورد.
افرادی که بزرگ نگاه می‌کنند و مثبت نگرند مورد تأیید و اعتماد من هستند و به شخصه معتقد به نگاه مثبت هستم اگرچه نقد را هم پذیرا هستم، اما نقد سازنده را قبول دارم که با زبانی فاخر و زیبا بیان شود.
اعتقادم بر این است باید کارهای بزرگ در همدان ایجاد شود اکنون اگر در این مسیر چند نفر هم خطا کردند به معنای حذف کامل این نظریه نیست ما که دزدگیر نیستیم اگر اشتباهی اتفاق می‌افتد این وظیفه دستگاه‌های نظارتی است که رفع‌ورجوعش کنند.
تا کارخانه‌ای راه نیفتد که دزدگیرهایش هم راه نمی‌افتد منظورم این است همه دانش‌آموزان یک کلاس که شبیه به هم نیستند یکی زرنگ و درس‌خوان و دیگری کمی تنبل‌تر، یکی هم منفعل قرار نیست که منفعل‌ها به پیشروها سوزن بزنند و دردسر درست کنند.
صنعت چاپ به عنوان صنعتی مادر شناخته می‌شود و اکنون که در همدان موفق شدیم استان‌های مختلف را تحت‌پوشش خودمان قرار دهیم کاری ارزشمند و درخور تقدیر است.
همدان چهارراهی است که استان‌های بزرگ کشور را به هم متصل می‌کند، بنابراین باید کارهای بزرگ در این منطقه صورت گیرد و اداره آن توسط افراد بزرگ‌بین و با تفکری توسعه‌محور اتفاق افتد، بنابراین در تمام زمینه‌ها اعتقاد دارم که همدان باید جزو نخستین‌ها باشد و امروز متوجه شدم در حوزه چاپی استان هم کارهای بزرگی انجام شده است و تفاوت همدان را با دیگر استان‌ها در این بخش هم نشان داده است.
یکی از کارهای سخت دنیا کارآفرینی است، اما آنچه امروز در این مرکز به من نشان داده شد تضمین می‌کند که ظرفیت افزایش 300 نفری هم برای مرکز چاپ و بسته‌بندی پیام‌رسانه وجود دارد.
قصد ندارم بدانم درآمد و هزینه آن مجموعه چقدر است، اما همین‌که 150خانواده از این چاپخانه رزق و روزی‌شان می‌چرخد یعنی برادران طاقتی‌احسن کار بزرگی را برای استان همدان انجام داده‌اند که نتیجه مثبت آن به خوبی قابل لمس است.


لزوم بازدید کارخانه‌ها و تولیدی‌های بزرگ همدان از ظرفیت‌های چاپی
 فرماندار همدان نیز در بازدید از بزرگترین مرکز چاپ و پیام‌رسانه  غرب کشور ابراز خرسندی کرد که چنین چاپخانه‌ای با این عظمت و قدرت در همدان قرار دارد و گفت: خوشبختانه با بودن چاپخانه‌ای بزرگ و کارآمد همانند مرکز چاپ و بسته‌بندی پیام‌رسانه، که توانسته است ظرفیت بسیار خوبی را نه تنها در غرب کشور، بلکه کشورهای همجوار ایجاد کند نشان از استعدادها و توانمندی‌های مردمان همدان دارد که جا دارد از برادران طاقتی‌احسن و تمام افرادی که در این مرکز فعالیت دارند تشکر و قدردانی ویژه‌ای داشته باشم .
محمدعلی محمدی افزود: به منظور شناخت بهتر ظرفیت این چاپخانه پیشنهاد می‌شود تورهایی اقتصادی متشکل از تولیدکنندگان و کارخانه‌داران همدانی با همکاری سازمان صمت و شرکت شهرک‌های صنعتی از این مرکز بازدید کنند تا شناخت بهتری از توانمندی استان در حوزه چاپ و بسته‌بندی به دست آورند حتی به منظور گسترش این نوع بازدیدها می‌توان از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی و مجموعه‌های کشاورزی نیز بهره برد.


صنعت چاپ نقش محوری در تولید، صادرات و فرهنگسازی دارد
 مدیرکل تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی استان هم در حاشیه بازدید از چاپخانه همدان‌پیام با تبریک روز صنعت گفت: صنعت چاپ صنعت راهبردی و با اهمیتی است و یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین صنایع در دنیاست که بسیاری از صنایع به نحوی با آن مرتبط هستند، صنعت چاپ، زودبازده و قابلیت راه‌اندازی کوتاه‌مدت است که می‌تواند به‌طور مستقیم نقش بسزایی در اشتغالزایی ایفا کند، همچنین نقش بسزایی در تولید و توسعه علم و نشر فرهنگ در جامعه دارد.
سیداحمد توصیفیان افزود: یکی از مسائل تولید و صادرات کشور در حوزه صادرات غیرنفتی، موضوع خام‌فروشی و بسته‌بندی مناسب و قابل پذیرش از سوی بازارهای منطقه و هدف است. بسیاری از محصولات و تولیدات صنایع مختلف ما یا به صورت فله‌ای با برند ایران صادر می‌شود مانند زعفران و صنایع‌دستی و به همین خاطر امکان حضور و رقابت با سایر رقبا را ندارد.
وی گفت: آینده همه صنایع در گروه توسعه این صنعت و تعامل سازنده با صنعت چاپ است چراکه در کشورهای پیشرفته و صنعتی از این صنعت به عنوان محور توسعه صنایع یاد می‌شود، به عنوان مثال تا زمانی که کارتن، برچسب، لیبل، بروشور و... نباشد نمی‌توان به تولید و صادرات هیچ محصولی پرداخت و البته جا دارد از تلاش‌ها و زحمات مجموعه چاپخانه همدان‌پیام و نقش آن در خدمت‌رسانی به صنایع و نشریات غرب کشور و به‌ویژه استان تقدیر نماییم.
توصیفیان افزود: برخی تولیدکنندگان کمبود کاغذ را به‌عنوان یکی از مهمترین مواداولیه مصرفی برای چاپخانه‌ها، به عنوان مشکل اصلی اعلام می‌کنند که مساعدت و همکاری عزیزان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی را می‌طلبد.


 نصرت‌ا... طاقتی‌احسن مدیرمسئول مجموعه «چاپ و بسته‌بندی همدان» گفت: این مرکز چاپ در قسمت پیام‌رسانه که به چاپ روزنامه‌ها مربوط است، در کنار روزنامه و هفته‌نامه‌های استان، روزنامه و هفته‌نامه‌های 7 استان مجاور را چاپ می‌‌کند و به‌طورکلی نزدیک به 200 عنوان نشریه و روزنامه کارهای چاپی خود را به این چاپخانه می‌‌سپارند، همچنین «چاپخانه همدان» 40 درصد از محصولات چاپی خود را به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، امارات، قطر و پاکستان صادر می‌‌کند. با آنکه وضعیت چاپ همدان مانند سایر صنایع در ایران وضعیت چندان خوبی ندارد، اما این مرکز چاپ و بسته‌بندی با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، چالش‌‌های متعددی را پشت سر گذاشت.
این مهم قابل انکار نیست که وضعیت ناخوشایند اقتصادی و عملکرد ضعیف برخی مدیران در مدیریت بحران اقتصادی مجموعه‌های سرمایه‌گذاری ، مشکلات ارزی و تحریم‌‌ها از یکسو و بحث مربوط به بیماری کرونا از سوی دیگر مشکلات فراوانی را برای این صنعت به وجود آورده است.
شهر همدان به ‌عنوان مرکزیت چاپ و بسته‌بندی غرب کشور جایگاه ویژه‌ای دارد؛ برخی از تکنولوژی‌‌ها مانند چاپ و تولید فیلم‌‌ها و لفاف‌‌های بسته‌بندی در حجم کم بدون استفاده از سیلندر و کلیشه و به‌ صورت دیجیتال ازجمله توانمندی‌‌های صنعت چاپ این استان به ‌حساب می‌آید.
کارشناسان در این حوزه معتقدند، برای ارتقای صنعت چاپ باید سیاست‌‌های کلی کشور در حوزه چاپ و بسته‌بندی را بررسی کنیم. مسئولان و متولیان مرتبط می‌‌توانند با کمک بخش خصوصی وضعیت چاپ را نه تنها در استان همدان، بلکه در کشور بهبود ببخشند، باید سیاستگذاری‌‌های درست و اصولی انجام بگیرد تا به این وسیله هزینه‌‌های تولید در این حوزه کاهش پیدا کند.
صنعت چاپ به همه رسته‌‌های تولیدی مرتبط است و هر چیزی که تولید می‌‌شود درنهایت کارش با صنعت چاپ گره می ‌خورد و باید بسته‌بندی شود، اما در شرایط رکودی که کل کشور را فراگرفته است تولیدات کارخانه‌ها کاهش پیدا کرده و این مسأله مستقیماً بر کار چاپخانه‌ها تأثیرگذار بوده است.
حمایت از تولیدات داخلی از مهمترین نکاتی است که در سال‌های اخیر مدیران به‌طور مکرر به آن اشاره دارند، اگر بتوانیم در اجرای حمایت از طرح تولیدات داخلی موفق عمل کنیم مسلماً در زمینه بسته‌بندی نیز فرصت‌های شغلی فراوانی عاید فعالان حوزه بسته‌بندی صنعت چاپ می‌شود.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com