1397-05-171397-05-27bool(false) 1397-05-171397-05-27bool(false) کار پياده‌راه روي زمين نمي‌ماند همدان پیام
 
 
شنبه - 27 مرداد 1397 - شماره 3268
 
امروز : شنبه ، 27 مرداد 1397

Today : Sat, August 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82600 تاریخ انتشار:  1396-07-20 - 05:45 تعداد بازدید:  109
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کار پياده‌راه روي زمين نمي‌ماند

اجتماعی

■ مدیران شهرداری می‌گویندکه سرما و بارندگي عاملي براي تعطيلي پروژه پياده‌راه درميدان امام نيست

 شاید اگر نیاکان ما از خواب ابدی بیدار شوند دیگر همدان را با آن چهره متفاوتش که در این دو سه سال اخیر به شکل خاصی‌ خود را آراسته است، نبینند.
ایجاد پل‌های متفاوت در شهر، پیاده راه شدن بوعلی، تغییر میدان اصلی شهر، طرح‌های موقت  و ... حاصل تلاش شهردارانی است که می‌خواستند با تغییر این شهر برای رفاه حال مردم و باز کردن گره مشکلات، نامی از خود به یادگار بگذارند.
حال اگر این روزها از میدان امام خمینی(ه) که روزگاری یک المان تاریخی با نام ا... بر روی آن داشت و بعدها این المان به کتیبه‌ای حلقوی با نشان شهدا و ایثار مردم در 8 سال دفاع مقدس تبدیل شد، بگذری می‌بینی که میدان اصلی شهر به یک کارگاه ساخت و ساز تبدیل شده است.
اطراف میدان امام(ره) را خاک فرا گرفته و در وسط این میدان که زمانی گل و چمن بود ومهندسانی در کنار کارگران مشغول به کار سخت هستند جای خود را به سنگ و ماشین آلات سنگین داده است.
یک ماهی می‌شود که این تصویر را هر روزی که از این محل می‌گذریم می‌بینیم و مشتاقیم که عمری هم باشد تا نهایت کار میدان قدیمی همدان را هم به نظاره بنشینیم.
هر چند گاهی ناملایماتی را حین طی این مسیر به خود می‌بینیم اما به فکر ترافیک سنگین میدان امام، دست فروشان،عبور ممنوع‌ها، پارک ممنوع‌ها و ... که می‌افتیم این ناملایمات را تحمل می‌کنیم تا شهری زیبا و زیبنده مردم را برای خود و نسل بعدی شاهد باشیم.
طرح بازسازی میدان امام خمینی(ره) و همزمان پیاده راه سازی خیابان اکباتان بیشتر از یک ماه است که آغاز شده، این طرح طبق وعده مسئولان قرار است در شش ماه به اتمام برسد و تا نوروز 97 تحویل مردم شود.
حال که تغییرات مدیریت شهری همدان در شرف رخ دادن است و ماحصل تلاش شورای دور چهارم و شهردار منتسب به آن شورا را، این پروژه بزرگ تشکیل می‌دهد لازم است با توجه به کارهای کارشناسی انجام شده، شهردار منتخب شورای پنجم این طرح بزرگ و تاثیرگذار را در دستور کار خود قرار دهد تا وعده مسئولان به مردم شهر در اسرع وقت تحقق یابد. تا هزینه اجرای چنین طرح‌هایی همچون برخی طرح‌های میدان امام در مدت مدیریت شهرداران اسبق بر دوش مردم سنگینی نکند.
به گزارش همدان‌پیام ، ۱۶ میلیارد تومان بودجه ای است که برای این دو طرح پیش بینی شده است .طرح بزرگ بازسازی میدان امام خمینی(ره) با هدف تمرکز زدایی شهری و بازیابی بناهای تاریخی و فضاهای گردشگری اجرا می شود .
قرار است با اجرای طرح پیاده راهسازی هر شش خیابان منتهی به میدان مرکزی شهر همدان (میدان امام خمینی)، بنای قدیمی و زیبای این میدان حفظ شود. همچنین بخشی از ترافیک در این قسمت کاسته خواهد شد وگردشگران آسوده تر خواهند توانست از نزدیک میدان منحصر به فرد همدان را ببینند.
به گفته شهردار همدان مساحت کل اجرای طرح چهار هکتار است و برای مبلمان وتزئینات شهری هم اعتباراتی اختصاص خواهد یافت .
سید مصطفی رسولی می‌گوید: برای میدان امام خمینی یک پیمانکار وبرای خیابان اکباتان یک پیمانکار جدا در نظر گرفتیم تا کار در موعد مقرر به پایان برسد .
شهردار همدان، اظهار کرد: 80 درصد میدان امام پیاده‌راه و 20 درصد هدایت ترافیکی خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه طرح پیاده‌راه‌سازی در همدان از 10 سال قبل در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شده است، خاطرنشان کرد: میدان امام یک پتانسیل گردشگری برای شهر همدان بوده و جای تأسف دارد این طرح در همان زمان اجرا نشد چرا که در این‌صورت همدان در گردشگری بسیار جلوتر از اکنون بود.
رسولی با بیان اینکه شهرداری با وجود محدودیت‌های مالی تصمیم بر اجرای پیاده‌راه امام خمینی(ره) و اکباتان گرفته است، عنوان کرد: فضای میدان امام(ره) 21 هزار مترمربع است و همیشه مورد انتقاد مردم بود که این فضای وسیع از نظر مبلمان شهری در شأن شهر تاریخ و تمدن نیست. وی افزود: در اجرای پیاده‌راه امام خمینی(ره) ابتدا زیرساخت‌ها اصلاح و سپس المان مرکزی میدان برداشته خواهد شد که در حال حاضر این اقدامات آغاز شده است و به مردم همدان نوید احداث زیباترین میدان کشور را هدیه خواهیم داد.
رسولی تأکید کرد: هدایت ترافیکی پیاده‌راه امام(ره) از طریق 4 خیابان شهدا و تختی، باباطاهر و شریعتی انجام می‌شود و در واقع چرخشی در دور میدان صورت نمی‌گیرد.
شهردار همدان اظهار کرد: اعتبار برآورد شده این طرح در بخش اجرایی 4 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده و بخش مبلمان شهری نیز هنوز برآورد نشده است.
وی اظهار کرد: اگر پیاده‌راه بوعلی به میدان امام و خیابان اکباتان وصل شود، پتانسیل بالایی پیدا می‌کند به طوریکه بازار سنتی همدان، خیابان اکباتان و تپه هگمتانه به آرامگاه بوعلی وصل می‌شوند و به رونق بازار و گردشگری همدان کمک می‌کند.
وی پیش بینی کرد: در صورت نامساعد نشدن شرایط جوی طرح پیاده راه میدان امام خمینی (ره) و خیابان اکباتان تا همچنان ادامه خواهد یافت و وقفه ای در کار نخواهد بود.
شهردار همدان افزود: برای پیاده راه کردن خیابان بوعلی هم شرایط چنین بود چنانچه با وجود سرمای هوا کارگران با برپا کردن چادر مشغول به کار می‌شدند.
وی از پیشرفت بیش از 35 درصدی طرح خبر داد و گفت: حدود ۱۵ روز برای جمع آوری سنگ‌های میدان زمان صرف شد تا آسیبی به سنگ‌ها وارد نشود.
شهردار همدان با تقدیر از همکاری شرکت های خدمات رسان گفت: فرسودگی لوله ها و تاسیسات شهری کارها را با کندی مواجه کرده بود که بالاخره به اتمام رسیدند. وی ادامه داد: هم اینک کار بتن ریزی اطراف میدان امام خمینی(ره) قبل از بارش‌های پاییزه انجام شده است افزود: به مردم این اطمینان را میدهیم که حین بارش مشکلی پیش نخواهد آمد چنانچه با اضافه کردن اکیپ حتی زیر باران هم که شده کار را ادامه خواهیم داد تا به زمان بندی پروژه عمل کرده باشیم. شهردار همدان بیان کرد: هم اینک کار بتن ریزی قسمت های باقی مانده در حال انجام است و ما از زمان بندی انجام طرح نیز جلوتر هستیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com