ضرورت تساهل صفر در مبارزه با مفاسد اقتصادی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91318 تاریخ انتشار:  1397-12-19 - 06:00 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ضرورت تساهل صفر در مبارزه با مفاسد اقتصادی

نویسنده : داریوش جهان بین

تحلیل

در دورانی که جرایم و تخلفات افزایش یافته است و حس و ادراک ناامنی و فساد بیش از گذشته احساس می شود، تغییر در رویکردهای نظارتی ، قضایی و پلیسی، امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد و رویکردهای سخت گیرانه تری بایست نسبت به گذشته در دستگاه های نظارتی قضایی و پلیسی کشورها حاکم شود. تئوری پنجره های شکسته، از جمله رویکردهای پلیسی و قضایی است که بر طبق آن نباید اجازه داد تا شهروندان احساس کنند پلیس و دستگاه قضایی ونظارتی نسبت به انحرافات ، تخلفات و جرایم بی توجه هستند و باید نشان داد که نظام کنترل اجتماعی نسبت به هشدارها حساس هست.
  رویکرد تسامح صفر و ایجاد احساس امنیت در شهروندان
زمانی که در دهه های 1980 و 1990 میلادی، شهروندان آمریکایی احساس می کردند که تخلفات اجتماعی و اقتصادی و بزهکاری های جزئی به صورت مداوم در حال افزایش است، مدیران قضایی و اداری به این نتیجه رسیدند که بایستی با برخوردهایی قاطعانه، احساس امنیت را به اذهان شهروندان بازگردانند. هرچند این نوع برخورد با جرایم، در مواردی مشکلاتی را نیز ایجاد می کرد و چه بسا افرادی که به اشتباه مجرم دانسته شده و با آنان برخوردهایی شدید صورت گرفت؛ اما به هر ترتیب این سیاست سختگیرانه باعث شد تا در سال 2001، پلیس فدرال این کشور، شهر نیویورک را به عنوان امن ترین شهر آمریکا نامگذاری کند و نیویورک پس از حملات یازدهم سپتامبر دچار بی نظمی و آشفتگی چندانی نشود.
  برخورد قاطع با تخلفات شهری، آرامش برای شهروندان
سیاست تسامح صفر در حوزه های مختلفی قابل اجرا است. طبق سیاست تسامح صفر، قانون باید قاطعانه، بی طرفانه و بدون ملاحظه اعمال شود. یکی از اولین بخش هایی که تجارب جهانی سیاست تسامح نشان داده اند که می توانند باعث ایجاد نظم و انضباط شوند، بخش خدمات شهری است.
نیروهای پلیس در کشورهای مختلف جهان بر اساس سیاست تسامح صفر، بر تعداد بازرسی های بدنی و اتفاقی خود در خیابان ها افزودند، بازرسی در گمرکات برای کشف کالای قاچاق بیش از پیش شد، پلیس به شهروندان آموخت که کوچکترین تخلفات را گزارش دهند و در عین حال دستگاه قضایی نیز با تخلفات کوچک هیچ گونه مماشاتی نداشت.
 سیاست تسامح صفر و یک تجربه در ایران
در حدود دو دهه پیش، مشاهده نشستن دو نفر بر صندلی جلو، در اتومبیل های ایرانی، عادی بود تا جایی که جهانگردان و مسافران خارجی در ایران، از آن به عنوان یک پدیده رایج و عجیب یاد می کردند. همچنین عادی بود که رانندگان هیچ اهمیتی به بستن کمربند خود ندهند و بسیاری از آنان، کمربند ایمنی را وسیله ای تجملی و لوکس بدانند که بستن آن نشانه بی تجربگی راننده بود.
نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی در ایران، به طور مداوم تلاش می کردند تا با فرهنگ سازی و آموزش شهروندان، مانع از انجام این عرف ناپسند شوند؛ اما سال ها تلاش، به نظر بی فایده می رسد تا زمانی که پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، سیاست تسامح صفر را در برابر این دو تخلف به ظاهر بی اهمیت آغاز کرد. طبق اعلام فرماندهی پلیس راهنمایی و رانندگی، بالاخره از تاریخ 15 آبان 1384، نشستن دو نفر در صندلی جلو و نبستن کمربند ایمنی، جرم تلقی شده و متخلفین به شدت جریمه می شدند.
 سیاست تسامح صفر و برخورد با جرایم اقتصادی
سیاست تسامح صفر در برخورد با جرایم اقتصادی نیز می تواند بسیار مفید به فایده باشد. امروز عدم پرداخت قبوض خدمات شهری، عدم پرداخت وام های بانکی (حداقل در کوتاه مدت)، عدم پردخت جرایم رانندگی، عدم پرداخت به موقع مالیات یا عوارض، برگشت خوردن چک های بانکی و ده ها بی نظمی اقتصادی دیگر، چندان موجب دردسر افراد نمی شود. این رویکرد تساهل مدارانه در برخورد با تخلفات مالی تا جایی ادامه دارد که بسیاری از بانک ها یا شهرداری ها، به طور مداوم از بخشش جرایم دیرکرد برای تشویق افراد بدحساب استفاده کرده و این روش را به عنوان اصلی عادی در نظر می آورند. بدین ترتیب افراد می آموزند که در صورت دیرکرد در پرداخت بدهی های عمومی یا خصوصی، دچار دردسر چندانی نخواهند شد و همیشه می توانند چشم به بخشودگی ها و گذشت‌ها داشته باشند و در نهایت بدهی های خود را در اقساطی طولانی و بدون بهره پرداخت نمایند.
 سیاستی که به تنهایی کارآمد نیست
نکته مهم آن است که سیاست تسامح صفر به تنهایی کارآمد نخواهد بود. به عبارت دیگر تحقیقات نشان می دهند برای آن که این سیاست بخواهد در درازمدت اثرگذار شود باید با فرهنگ سازی و آموزش شهروندان تکمیل گردد. در واقع نظام قضایی و سیاسی کشور علاوه بر اتخاذ رویکرد تساهل صفر و برخود قاطعانه بر هر فساد از کوچک تا بزرگ، هم به صورتی جدی برای آموزش اخلاق و هنجارهای مورد احترام جامعه و درونی سازی این ارزش ها گام بردارند و هم شرایط معیشتی لازم را فراهم و سطح رفاه اعضای جامعه را بالاتر ببرند. بدین ترتیب می توان انتظار داشت شهروندان نیز به قانون و نظم، بیش از پیش احترام بگذارند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com