هیچ جزيی از اجزای رژیم پهلوی قابل دفاع نیست همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90115 تاریخ انتشار:  1397-11-21 - 11:08 تعداد بازدید:  84
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هیچ جزيی از اجزای رژیم پهلوی قابل دفاع نیست

داخلی
سال ها حضور مداوم در عرصه سیاست داخلی و دیپلماسی ایران، صادق خرازی سفیر پیشین ایران در فرانسه و دبیرکل حزب ندای ایرانیان را آن اندازه صاحب تجربه کرده است تا در آستانه 40سالگی انقلاب، تندروی ها در سیاست خارجی و رفتارهای برخی مسوولان در داخل را آفت انقلاب و نظام بداند.
مروری دوباره بر تاریخ چهار دهه اخیر ایران، مهم ترین هدف گفت و گو با دبیرکل حزب ندای ایرانیان بود. اما گفت و گو به همین موضوع ختم نشد و آسیب شناسی تهدیدات نظام به سیاست خارجی و انتخابات آینده هم کشیده شد.
به گزارش ایرنا، خرازی سوء استفاده برخی مدیران و مسوولان از مقام و مسوولیت خود را طاغوتی و فاجعه می خواند اما برخلاف بسیاری از فعالان سیاسی این روزها که نگران آینده سیاسی خود با وجود شعار اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا هستند، معتقد است این شعار یعنی راه سومی که مردم انتخاب خواهند کرد.
گفتگوی تفصیلی با دبیرکل حزب ندای ایرانیان درباره انقلاب، سیاست خارجی ایران و رویکردهای جناحی به منافع ملی، آیت‌ا... هاشمی و انتخابات آینده را در زیر می خوانید:
دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: فکر نمی کردم روزی پیش بیاید که فردی مثل من ناچار شود ابعاد عظمت و شکوه مهم ترین انقلاب تاریخ در قرن بیستم و بیست و یکم را بیان کند. فکر نمی‌کردم عملکرد های مختلف موجب شود که این شبهه، دوگانگی و پرسش در بین مخاطبان و نسل جوان ما به وجود آید که نسبت به اصالت انقلاب تردید کنند.
خرازی ادامه داد: کسانی که صحنه سیاسی قبل از انقلاب را از نزدیک دیده یا کسانی که ندیده اند اما با تاریخ آشنا هستند، می‌دانند که انقلاب اسلامی یکی از مردمی ترین، بزرگ ترین و باشکوه ترین انقلاب های قرون اخیر بود و نمی توانیم انقلابی را تمثیل انقلاب اسلامی به کار ببریم. انقلابی شریف که با کمترین خون، بزرگ ترین جنبش اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مردم ایران را در کمترین بازه زمانی به نتیجه رساند.
 انقلاب برای نان هم بود
خرازی گفت: اگر کسی بگوید انقلاب مردم ایران فقط ایدئولوژیک بود و اقتصادی نبود اشتباه است. انقلاب مردم ایران ابعاد مختلفی داشت. بخشی ایدئولوژیکی و اعتقادی، بخشی هم اقتصادی و بر اثر نابرابری‌های اجتماعی بوده است. بحران طبقات اجتماعی مردم حاشیه را علیه مردم متن شهرها به طغیان می کشاند.
 فاصله بین مردم و حکومت مهم ترین نکته ای است که باعث تهدید می شود
وی گفت: مهم ترین آسیب و تهدیدی که بزرگترین واقعه سیاسی- اجتماعی ایران را که انقلاب است، تهدید می‌کند مردم ناباوری است. اصل انقلاب بر پایه مردم باوری بوده و حفظ این انقلاب یک اصل اساسی و فضیلت بوده است. فاصله بین مردم و حکومت مهم ترین نکته ای است که باعث تهدید می شود. اگر بین جامعه و حاکمیت فاصله به وجود آید تردید نکنید که انقلاب به سراشیبی می رود که در بعضی از موارد هم رفته است.
 حساسیت ها درباره سیاست خارجی دلایل تاریخی دارد
وی افزود: اگرچه قطعنامه 598 انتظار کامل جمهوری اسلامی ایران را برآورده نکرده است اما در مقایسه با قطعنامه‌های قبلی سازمان ملل متحد از ویژگی های خاصی برخوردار است. مخصوصا بند 6 قطعنامه که در باب تعیین آغازگر جنگ است، ‌با توجه به نیت های جانبدارانه شواری امنیت در جنگ، مبنی بر عدم رسیدگی به تجاوز عراق و تعیین وی به عنوان عامل شروع جنگ و ایراد خسارات جانی و مالی، برای جمهوری اسلامی ایران پیروزی بزرگی به حساب می آید؛ زیرا در سایه مقاومت رزمندگان و حرکت دیپلماسی توانسته است شورای امنیت را متقاعد کند که صلح بدون تعیین متجاوز برخلاف عدالت و امنیت و در واقع عین ظلم است.
 دست برخی بیگانگان در پشت پرده حمله به سفارت ها آشکار می شود
روی دیگر سکه دلواپسی ها اما بُعد منفی آن است که در اقداماتی مانند حمله به سفارت های خارجی و هجمه به دستگاه دیپلماسی نمود می یاید.
خرازی گفت: در جریان تسخیر سفارت آمریکا بسیاری از رفقای چپ به من فحاشی و هتاکی کردند و برخی به دلیل دید و نگاه انتقادی من به پدیده اشغال سفارت از هرگونه تخریبی دریغ نکردند، مرحوم آیت ا... بهشتی، آیت ا... خامنه‌ای، آیت ا... هاشمی و حضرت امام خمینی (ره) درباره اشغال سفارت آمریکا طور دیگری فکر می کردند. واقعه ای اتفاق افتاده بود و آمریکایی ها قطع رابطه کردند. روزی میلیون‌ها نفر در خیابان های تهران راه می‌رفتند و علیه آمریکا شعار می دادند، دستگاه های تبلیغاتی و تلویزیون هم در راستای حرکت دانشجویان پیرو خط امام عمل کرده بود. کسی قدرت مخالفت نداشت، مرحوم مهندس بازرگان آدم آزاده ای بود و ماه ها تقیه کرد تا بتواند حرف خود را بزند، مرحوم قدوسی قبول نداشت که امیر انتظام جاسوس است اما یک سری پرونده‌هایی تشکیل شد و با ایشان برخورد کردند.
این فعال سیاسی نگاه انتقادی به کارنامه ها دارد و می گوید: از نظر من عملکرد اصلاح طلبان و دولت مردان قابل دفاع نیست. اما عملکرد دولت بر اساس سلسله معماری بود که هشت سال یک جریان فکری بر کشور تحمیل کرد و 20 سال طول خواهد کشید تا اثرات آن پاک شود. بنابراین نمی توانیم به صورت قاطع دولت را متهم کنیم و او را موسس مشکلات بدانیم.
 دولت هم بخشی از این پدیده است. اتفاقی که در سال 84 افتاد آثارش را 10 سال آینده هم خواهیم دید. نگاه انتزاعی به سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد، امنیت ملی، استفاده از تکنولوژی و نیروی انسانی در این دوران بزرگترین فاجعه ای بود که در کشور رخ داد. این فعال سیاسی تصریح کرد: ماندگاری در یک جریان فکری آلودگی ایجاد می کند و باید این چرخش وجود داشته باشد. گزینه مردم هم در انتخابات آینده، مهم خواهد بود. این را به عنوان یک سیاستمدار منتقد می گویم.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com