1401-05-171401-05-27bool(false) قلعه اردلان در یک قدمی تعریف کاربری همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 مرداد 1401 - شماره 4386
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125432 تاریخ انتشار:  1401-05-12 - 10:35 تعداد بازدید:  318
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قلعه اردلان در یک قدمی تعریف کاربری

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 قلعه اردلان(اشتران) مشرف‌به قلعه خان گرمز و در مسیر جاده قدیمی همدان تویسرکان است، در مسیرگنجنامه قلعه‌های بجای مانده از دوران قاجاریه وجود دارد که ازنظر موقعیت جغرافیایی و وسعت قلعه اشترآن‌یکی ازقلعه‌های نادر در استان همدان به شمارمی رود.
در سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به همدان وی از قلعه "اردلان" روستای اشتران بازدید کرد و گفت: باید تدابیری برای بازدید عموم از این بنای تاریخی اندیشیده شود.
سیدعزت‌ا... ضرغامی در بازدید از قلعه تاریخی اردلان، با اشاره به اینکه باید تدابیری برای بازدید عموم از این بنای تاریخی انجام شود، اظهار کرد: قلعه اردلان موقعیت بسیار مناسبی دارد.
ضرغامی افزود: توسعه گردشگری وضعیت جاده‌ گنجنامه به تویسرکان جزو برنامه‌های سفر است و باید پیگیری‌های لازم انجام شود تا گردشگری شایسته‌ای در این مسیر پا بگیرد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این بنا مالک خصوصی دارد ما نیز آمادگی کامل داریم در حوزه مرمت و ارائه تسهیلات یاری‌گر باشیم تا کاربری متناسب برای بنا تعریف شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان تویسرکان در این زمینه از وجود سرمایه‌گذاری برای هتل شدن قلعه اشتران باهدف حفظ بنا و نگهداری از آن و رفع مشکلات و موانع پیش روی سرمایه‌گذار خصوصی مرمت این بنا خبر داد و اظهار کرد: گرچه احیای این قلعه 20 میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد اما بی‌تردید مشکلات موجود بر سر راه سرمایه‌گذار بازسازی قلعه اشتران حل‌شدنی است و ما تمام تلاش خود را برای رفع موانع موجود به کار می‌گیریم تا این بنا زودتر مرمت و بازسازی شود و به بهره‌برداری برسد.
اسحاق ترکاشوند بابیان اینکه روستای اشترآن‌یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان تویسرکان است و قلعه اشتران در این روستا، زمینه گردشگری را مساعدتر کرده، گفت: قلعه تاریخی اشتران را می‌توان از ظرفیت‌های خوب گردشگری در شهرستان به‌حساب آورد.
وی بیان کرد: قلعه اردلان (اشتران) میراثی 224 ساله از دوران قاجاریه است که مشرف‌به قلعه خانگرمز و در مسیر جاده قدیمی همدان- تویسرکان قرار دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و وسعتش بی‌تردید یکی از قلعه‌های نادر در استان همدان است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان تویسرکان یادآور شد: در 10 بهمن‌ماه سال 83 با پیگیری‌های مسئولان وقت آن زمان قلعه اشتران با شماره 11379 به‌عنوان ‌یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسید.
ترکاشوند بابیان اینکه قلعه اشتران مالکان شخصی دارد و مالکان آن از نوادگان حاج اردلان هستند، تصریح کرد: هم‌اینک نیز امیر اردلان پیگیری‌های مربوط به قلعه را انجام می‌دهد و با توجه به اینکه این قلعه جزئی از میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود، در سال گذشته 450 میلیون تومان از اعتبارات دولتی برای بازسازی بخشی از آن هزینه شد.
وی از وجود سرمایه‌گذاری برای هتل شدن قلعه اشتران باهدف حفظ بنا و نگهداری از آن خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذار به دنبال دریافت تسهیلات است و استعلامات لازم برای سند قلعه هم ازآنجاکه موروثی به شمار می‌آید، در دست پیگیری است.
ترکاشوند خاطرنشان کرد: حمایت از سرمایه‌گذار جزء برنامه‌های اصلی ما است و اگر این مهم محقق شود، پس از هتل شدن قلعه، بی‌تردید این بنا از هتل عباسی اصفهان در جذب گردشگر موفق‌تر و از مزیت‌های گردشگری غرب کشور خواهد شد.
قلعه اردلان تویسرکان متعلق به دوره قاجار و در روستای اشتران واقع است، کنار بنا یک حمام تاریخی قرار دارد که مکمل قلعه بوده و قناتی نیز در داخل قلعه وجود دارد. این بنا در سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این قلعه که یکی از آثار فرهنگی، تاریخی شهرستان تویسرکان با قدمتی 224 ساله و به‌جامانده از دوران قاجاریه است، مرمت و بازسازی می‌شود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com