1400-10-171400-10-27bool(false) پیش‌بینی کارشناسان از قیمت بازارها همدان پیام
 
 
دوشنبه - 27 دي 1400 - شماره 4229
 
امروز : دوشنبه ، 27 دي 1400

Today : Mon, January 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120902 تاریخ انتشار:  1400-09-09 - 10:41 تعداد بازدید:  206
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیش‌بینی کارشناسان از قیمت بازارها

تحلیل


 دور جدید مذاکرات هسته‌ای از دیروز آغاز ‌شد و همین اتفاق، این روزها بازارهای کشور را وارد فاز سردرگمی کرده؛ تا آنجا که فعالان اقتصادی می‌گویند هرگونه خبر خوش یا منفی از مذاکرات، شوک متفاوتی را به بازارها منتقل می‌کند.
کارشناسان بازارهای مالی تاکنون پیش‌بینی‌های خود از قیمت طلا، ارز و مسکن را در سناریوهای مختلف برجامی و روند قیمتی آن را در ماه‌های آینده بیان کرده‌اند. این در شرایطی است که روند قیمت طلا، ارز و مسکن از ابتدای سال صعودی بوده است.
پایین‌ترین سطح قیمتی طلا در سالجاری مربوط به ۱۵ اردیبهشت‌ماه است که هر گرم طلای ۱۸عیار که ۸۹۸ هزار تومان قیمت داشت، اما از آن زمان مسیر صعودی را طی کرده است؛ به‌طوری که با افزایش حدود ۴۱ درصدی، به دامنه یک میلیون و ۲۶۹ هزار تومان رسیده است.
حال در این شرایط، فعالان بازار طلا معتقدند با وضعیتی که بازار دارد، احتمال این‌که شوک شدید قیمتی را در بازار طلا شاهد باشیم، کم است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرآنلاین، گفت: این‌گونه نشست‌ها در کل دنیا بدون تأثیر در حوزه اقتصاد نمی‌تواند باشد. این نشست هم به دلیل این‌که یک نشست بین‌المللی است، تأثیرهایی هم برای کشور ما و هم کشورهای دنیا خواهد داشت.
ابراهیم محمدولی افزود: امیدوارم نتیجه این نشست آن چیزی باشد که نفع مردم و کشور در آن باشد. اگر توافقی صورت گیرد، به ‌هرحال روی بحث قیمت‌ها اثرگذار است و احتمال این‌که بازار را به سمت آرامش ببرد و مقداری نوسانات را کاهشی کند، به‌طور طبیعی وجود خواهد داشت؛ هم در بحث اونس جهانی و هم در بازار ارز و طلای داخلی.
وی ادامه داد: در صورتی هم که خروجی مذاکرات مثبت نباشد، باز هم اثرات آن را در بازار خواهیم دید؛ البته مدیریت دقیق اقتصادی اگر اتفاق بیفتد، واکنش بازار کم خواهد بود.
محمدولی تأکید کرد: بعید است این اتفاق بیفتد و اگر هم بیفتد، زمان می‌برد و بستگی به رفتارهای کل دنیا در زمینه اونس جهانی دارد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این‌که کاهش شدید قیمت‌ها به این زودی‌ها بعید است رخ دهد، افزود: تجربه ثابت کرده است که شوک لحظه‌ای و آنی صورت نخواهد گرفت.
محمدولی درباره سطح تغییر قیمت‌ها درصورت عدم توافق نیز گفت: اگر این اتفاق بیفتد، به نگاه مدیریتی بستگی دارد که شوک آن‌چنانی اتفاق نیفتد.
 تعدیل قیمت‌ها تا حدی رخ می‌دهد
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز درباره وضعیت بازار ارز با توجه به مذاکرات هسته‌ای بیان کرد: به نظر من در حال‌حاضر نمی‌شود اظهارنظر کرد و زود است در این‌باره صحبت کنیم.
محمد کشتی‌آرای در پاسخ به این پرسش که درصورت توافق، احتمال شکست قیمت‌ها وجود دارد؟ گفت: قیمت‌ها تا یک حدی از نظر اقتصادی می‌تواند تعدیل شود. آنچه مسلم است، رفع تحریم‌ها می‌تواند آثار مثبتی بر جای گذارد.

 پیش‌بینی قیمت دلار کاهش ارز اتفاق بیفتد، مصنوعی و دستوری است
رئیس اسبق کانون صرافان درباره شرایط بازار ارز و پیش‌بینی قیمت گفت: راجع به قیمت ارز در آستانه مذاکرات، من علت توقف و حتی کاهش موقت قیمت در این مقطع را تنها خوش‌بینی عمومی به ادامه مذاکرات و رفع انسداد از پول‌های بلوکه شده می‌دانم.
اصغر سمیعی افزود: البته از سویی تبلیغات دولتی و عملکرد غیرمنطقی بازارساز هم به این تصور خوشبینانه دامن می‌زند، ولی متأسفانه هیچ دلیل واقعی و منطقی اقتصادی برای تقویت پول ملی در این مقطع مشاهده نمی‌شود، نه نرخ تورم کاهش پیدا کرده، نه نرخ بهره کاهش پیدا کرده، نه سرمایه‌گذاری جدی در اقتصاد صورت گرفته و نه تمهیدی برای کاهش حجم نقدینگی اندیشیده شده است.
وی تصریح کرد: بنده تصور می‌کنم که کاهش حتی اگر آغاز شود و بخواهد ادامه پیدا کند، به‌صورت دستوری و مصنوعی و به ضرب تبلیغ و تزریق خواهد بود.
سمیعی گفت: ضمن این‌که باز هم در کوتاه‌مدت، دوباره روند صعودی پیدا می‌کند. خود این تلاطم و کاهش هم به ضرر اقتصاد کشور و تنها به نفع واردات غیرضروری و کمک به خروج بیشتر سرمایه از کشور و صدمه به تولیدات داخلی و کاهش گردشگری در داخل ایران به نفع سفر به کشورهای دیگر خواهد بود.
وی تأکید کرد: این تلاطمات موجب می‌شود کسانی که از رانت اطلاع برخوردار هستند، بتوانند جیب خودشان را پر کنند و از این رانت استفاده کنند. و دلارهایی که احیاناً مردم با خوش‌بینی از خانه‌هایشان بیرون می‌آورند و به بازار عرضه می‌کنند را بخرند و پس از اینکه بازار دوباره خود را واقعی کرد، یا به طرف واقعی شدن رفت، دوباره آنها را بفروشند و از این طریق سود نامتعارف و ناجوانمردانه‌ای حاصل کنند.

 قیمت دلار ۲۵ هزار تومان می‌شود؟
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز بیان کرد: فارغ از چگونگی مذاکرات و این‌که توافقی صورت بگیرد یا خیر، من فکر می‌کنم عزم دولت برای توافق جدی است و اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، این توافق نهایی شده است.
علی شریعتی افزود: خبر اعلامی از مذاکرات، احتمالاً یک شوک کوتاه‌مدتی را در بازار دلار ایجاد می‌کند و دلار را تا کانال ۲۴ و ۲۵هزار تومان پایین می‌آورد و کمتر از این رقم نخواهد بود. این کاهش قیمت دلار کوتاه‌مدت است.
وی تصریح کرد: اگر توافقی صورت بگیرد، دولت با توجه به شرایطی که دارد، اجازه رشد هیجانی دلار را دیگر نمی‌دهد و سعی می‌کند با تزریق ارز، دلار را تا پایان سال در کانال ۳۰ هزار تومان نگه دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com