با بی‌برنامگی، مسافران نوروزی را پَر ندهیم همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : دوشنبه ، 1 بهمن 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83683 تاریخ انتشار:  1396-11-12 - 05:45 تعداد بازدید:  157
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرصت سوزی بلای جان گردشگری همدان
با بی‌برنامگی، مسافران نوروزی را پَر ندهیم

نویسنده : شکوفه رنجبر

گردشگری

در حالي كه كمتر از 2 ماه تا يكي از پرسفرترين ايام سال باقي مانده، به نظر مي‌رسد استان همدان چون سال‌هاي گذشته كار را براي دقيقه 90 رها كرده و جزء برخي اقدامات اوليه از جمله طراحي نمادهايي به منظور و زيباسازي سطح شهر توسط شهرداري مابقي امور در ليست كارهاي لحظه آخري جا خوش كرده‌اند.
متأسفانه دردهايي كه پيكره گردشگري همدان را رنج مي‌دهد، كم نيست و اگر گاهي پيدا شوند افرادي كه با نگاه دلسوزانه با يادآوري اين چالش‌ها به متوليان و مسئولان ذي‌ربط خواهان رسيدگي به آن شوند يا به سياه‌نمايي متهم مي‌شوند و يا در بهترين حالت ممكن با واژه‌هايي از جمله سهم‌خواهي مورد خطاب قرار مي‌گيرند.
اما آنچه واقعيت مسأله را مي‌رساند اين است كه «نوروز» يك ظرفيت بي‌بديل در صنعت گردشگري ايران و به طور خاص همدان به شمار مي‌رود كه جاي تأسف دارد در چند سال اخير بيشتر به يك برنامه روتين فرمايشي تبديل شده تا ظرفيتي كه از آن بتوان در پيشبرد و توسعه گردشگري استان بهره جست. اين در حالي است كه هر ساله حجم بالايي از مسافران و گردشگران داخلي در ايام نوروز به همدان سفر مي‌كنند اما اين سفر نتوانسته تا امروز آورده و دستاوردهاي قابل توجهي براي همدان داشته باشد؛ چراكه با استناد به آمار ارائه شده در بازه زماني چند ساله اخير بيشترين سفرها به سفري يك روزه و بدون اقامت و در بهترين حالت ممكن ختم به اقام يك تا 2 روزه در همدان مي‌شود. در حالي كه همدان به عنوان كهن‌ترين شهر تاريخي كشور بيش از هزار و 800 اثر تاريخي و پتانسيل‌هاي بسياري زيادي در جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري كه مي‌تواند آهنرباي خوب و ماندگاري چند روزه مسافران در استان باشد.
به باور بيشتر كارشناسان و مديران اجرايي كه سابق بر اين در ميراث فرهنگي همدان مشغول به فعاليت بودند، آنچه سبب شده مدت زمان حضور مسافر در همدان با آنچه هدف‌گذاري ايام نوروز مي‌باشد داراي تفاوت باشد به موضوعات و مسائلي از جمله فراهم نبودن زيرساخت‌هاي مورد انتظار، كيفيت خدمات‌دهي، ضعف در مديريت بازاريابي، ارزان‌سازي بسته‌هاي سفر به استان و نبود خلاقيت در برنامه‌هاي اجرايي در طول ايام پيك سال از جمله نوروز مي‌باشد.
امسال اما يك اتفاق جديد در استان در حال برگزاري است كه به نظر مي‌رسد مي‌تواند نقطه‌اي شروع‌كننده و به مراتبي نتيجه‌گرا براي گردشگري همدان در «نوروز» باشد.
ميزباني همدان از unwto و پايتختي گردشگري آسيا در 2018 عناوين پرطمطراقي در گردشگري همدان است كه مي‌تواند بستري براي بهره‌برداري‌هاي مطلوب باشد.
متأسفانه با وجود اتفاق‌هاي ميموني كه مي‌تواند در قالب اين 2 رويداد مهم براي استان اتفاق بيفتد، هنوز رويداد 2018 در يك بي‌مهري در شناخته شدن براي افراد و حتي شهروندان همدان بسر مي‌برد.
اگر اغراق نباشد شايد بتوان ادعا كرد معرفي اين رويداد بيشتر حجم كارهايي را دربر مي‌گيرد كه به صورت استاني و حتي به مراتبي به شكل محلي در حال اجراست.
در حالي كه با توجه به اين 2 رويداد انتظار مي‌رفت در آغاز سال ميلادي جديد شاهد برنامه‌هايي نشاط‌بخش، كنسرت‌ها و آتش‌بازي‌هاي مختلف در سطح استان باشيم. اما سال ميلادي آغاز شد و جزء چند حركت از جمله ارسال پيام تبريك بين‌المللي آنهم از جانب بخش خصوصي شاهد حركت جالب توجهي در همدان نبوديم. با اين سبقه حداقل انتظاري كه از مسئولان مي‌رود اين است كه حالا با ثبت جهاني شدن نوروز در كنار ميزباني اين 2 رويداد جهاني توسط همدان، حداقل در «نوروز» برنامه‌هايي در نظر گرفته شود كه حال‌وهواي شهر را به سوي كالبدي جهاني در گردشگري سوق دهد.
در همين راستا يكي از فعالان گردشگري در استان عنوان كرد: همدان آثار تاريخي بسياري مثل دست‌كند سامن و ارزانفود متعلق به دوره اشكانيان، كاروانسراهاي عصر صفوي، مقبره مشاهيري چون باباطاهر، ابوعيل‌سينا، مير رضي‌الدين آرتيماني، محوطه تاريخي باستاني هگمتانه، شهر جهاني سفال در كنار جاذبه‌هاي طبيعي چون غار عليصدر و... برخوردار است كه متأسفانه براي بسياري از گردشگران ناشناخته باقي مانده است.
اين كارشناس حوزه گردشگري كه خواهان حفظ نام خود بود، در ادامه يادآور شد: متأسفانه يادمان‌ها و نمادها د رايام نوروز در سال‌هاي گذشته اگرچه سعي شده بود با رنگ و لعاب و بزرگ‌نمايي در حجم فضاي شهر را متفاوت نشان دهد اما بايد گفت در موضوع طراحي براي زيباسازي شهر در ايام نوروز شاهد برخي بي‌سليقگي‌ها هستيم در حالي كه استان‌هايي مانند مشهد د راين مسير به قدري با برنامه و اصول عمل مي‌كنند كه شاهد بوديم در سال‌هاي گذشته حتي مورد توجه رسانه‌هاي خارجي هم قرار گرفتند.
وي افزود: رويداد 2018 مي‌تواند برگ برنده‌اي در دست همدان باشد تا در قالب اين رويداد برنامه‌هاي نوروزي خود را در سطح جهان معرفي كند و تا سال‌هاي سال بعد از اين رخداد جهاني بهره‌برداري داخلي و خارجي خود را با جذب گردشگران و مسافران زيادي به شكل مطلوبي به دست کسب نمايد.
اين کارشناس گردشگري با بيان اينكه آنچه در معرفي نوروز در قالب رويداد 2018 لازم است به مباحث نرم‌افزاري معطوف مي‌شود، بيان كرد: اگرچه زيرساخت‌ها از جمله نيازهاي توسعه‌گرايي در هر بخش به شمار مي‌رود، اما به طور خاص در موضوع نوروز و رويداد 2018 آنچه همدان به آن نياز دارد، تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام و يا تقويت زيرساخت‌ها نيست، بلكه در اين مدت زمان 2 ماهه باقي مانده به نوروز آنچه داروي درد گردشگري در همدان به شمار مي‌رود، موضوعات و برنامه‌هايي است كه بر محوريت تبليغات در صدد معرفي همدان هستند.
وي تأكيد كرد: اگرچه به موضوع تبليغات اشاره مي‌شود اما بايد يادآور شد در تبليغات نوروزي همدان بايد با نگاهي فرامنطقه‌اي عمل كرد و تنها اكتفا به نصب بنرهايي در سطح شهر و يا انجام اموري كه به شکل محلي و داخلي هستند، نبايد بستنده كرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com