1403-03-251403-04-04bool(false) نگاهی بر وعده‌های 6کاندیدا همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138267 تاریخ انتشار:  1403-03-22 - 08:37 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وعده های انتخاباتی فله‌ای نباشند
نگاهی بر وعده‌های 6کاندیدا

نویسنده : یاسر زارعی

داخلی


 شمارش معکوس 18روزه برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم آغاز شده است و نامزدها و همراهان آنها از هر فرصتی برای اعلام و ارائه برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. به مانند ادوار گذشته و به منظور بهره‌گیری همه کاندیداها از حضور در رسانه ملی برنامه‌های مناظرات هم تهیه و اعلام شده است.

نکته قابل توجه در اظهارات کاندیداها پس از احراز صلاحیت وعده‌ها و قول‌هایی است که یکی پس از دیگری داده می‌شود و البته برخی نیز شعارها و اسمی برای دولت خود انتخاب می‌کنند. هرچند ارائه برنامه و حتی انتخاب اسم برای دولت رویه‌ای است که همیشه در ایام انتخابات مرسوم بوده و نمی‌توان اشکالی بر آن وارد کرد اما ماجرا آنجا انتقاد برانگیز می‌شود که بسیاری از این برنامه‌ها بدون پشتوانه و فقط در قالب یک شعار انتخاباتی و تبلیغاتی مطرح می‌شود.

از طرفی برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری احزاب، چهره‌ها و کنشگران سیاسی را وارد ماراتن انتخابات ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ کرده است و هر کدام گزینه‌ای را برای فرستادن به پاستور دارای صلاحیت لازم و کافی معرفی می‌کنند.

با آغاز تبلیغات و مناظرات کاندیداها از یک طرف با قول و قرارهای نااستوار، غیرمنطقی و عمل‌نشدنی رو‌به‌رو هستیم و از طرف دیگر با انتقادات همین افراد به «وعده‌های پوچ و توخالی» مواجه می‌شویم.

در این بین مهمترین شعار کاندیداها با توجه به شریط اقتصادی حاکم بر کشور بر حول محور اقتصاد خواهد بود اما نکته آن است که طرح این دست از وعده‌ها در ایران دارای چه زمینه‌هایی است و ارائه آن از سوی کاندیداهای ریاست‌جمهوری دارای چه معنایی هستند؟

به همین دلیل به طور معمول در انتخابات‌ها ناگهان با موج کاندیداهایی از اقشار گوناگون مردم مواجه می‌شویم. یکی از ویژگی‌های مهم این وضعیت، وعده‌های غیرممکن از نظر اجرایی است که از سوی کاندیداها مطرح می‌شود که به دلیل جذابیت برخی وعده‌ها مردم را جذب خود می‌کند، اما نگاه کلی عموم به این شعارها با توجه به انتخابات‌های پیشین منفی است زیرا پس از انتخابات و مقایسه شعارها با امور انجام شده تفاوت بسیاری دارد چنان که در زندگی خود به‌طور ملموس مشاهده نکرده‌اند.

نگاهی فله‌ای کاندیداها به شعارهای انتخاباتی برای کسب آراء بیشتر به میزان مشارکت مردم در انتخابات نیز تأثیر خواهد گذاشت که البته ضروری است وعده‌ها با واقعیت منطبق باشد.

 مسعود پزشکیان با شعار "عدالت و قانون و انصاف" وارد گود انتخابات ریاست‌جمهوری شد با بیان اینکه به دنبال اجرایی کردن اهداف سیاست‌های کلی رهبری هستیم گفته است: از کسانی که علم و مهارت و تجربه دارند در بدنه دولت استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تأمین‌ اجتماعی، فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درامد، نهاد مستحکم خانواده، به نبود فقر و تبعیض جزو بندهای سیاست‌های ابلاغی رهبری نیز سخن گفت و در ادامه صحبت‌هایش بیان کرد: ما باید در منطقه جایگاه برتری ‌داشتیم و باید کاری می‌کردیم مردم از سلامت کامل برخوردار بوده و آموزش از عدالت بهره‌مند می‌شد.

 مصطفی پور محمدی در روز ثبت‌نام شعار خود را "دولت قرار" اعلام کرد و گفت:  دولت چهاردهم را بر محور عدالت، ثروت و قدرت ایجاد خواهم کرد و قرار خود را با مردم تحقق این ۳ اولویت کلیدی مطرح کرد.

 سعید جلیلی نیز "استمرار خدمت، صداقت و کارآمدی دولت" را به عنوان شعار خود انتخاب کرد. وی در روز ثبت‌نام برای اداره کشور به کلید واژه‌هایی مانند نیاز به تصمیم‌های نقطه‌زن برای پیشرفت بیشتر و عدالت پایدارتر اشاره کرده است.

همچنین جلیلی برقراری مناسبات عادلانه را اولویت کار خود دانسته و گفته است: رفع آسیب‌های اداری، اجرایی، سیاسی از مهمترین فعالیت‌های اجرایی وی خواهد بود.

 علیرضا زاکانی نیز شعار خود را "دولتِ خدمت در راه شهید جمهور" اعلام کرد و گفت: با مشارکت مردم در ۸ محور اصلی «دولت خدمت» را در راه جمهور برای تعالی ایران تشکیل می‌دهیم که از جمله این محورها می‌توان به استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور و سلایق جبهه انقلاب با نگاه تمدنی ، تمرکززدایی و تقویت حکمرانی مشارکتی و محلی با تکیه بر فرهنگ ایرانی و اقوام سرافراز، افزایش قدرت خرید تأمین سفره، ارتقاء رفاه و آسایش مردم محور بر محور خانواده است.

 امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز با شعار تک کلمه‌ای "خانواده" وعده‌های خود را این‌گونه مطرح کرد: دولت خانواده به خانواده بزرگ ایران متعهد می‌شود که تمام تلاش خود را به‌کار گیرد تا با همراهی آنها در یک دوره 4ساله، تورم و بیکاری تک رقمی، رفع فقر مطلق، رشد اقتصادی ۶ تا ۸ درصدی، افزایش 2 برابری امید به آینده و کاهش محسوس آسیب های اجتماعی را محقق سازد.

 محمد باقر قالیباف ، "تلاش برای حل مشکلات مردم" را شعارخود انتخاب کرد و گفت: باید کاری کرد تا همان‌گونه که مردم دیگر کشورها حسرت اقتدار ایران را می‌خورند، از پیشرفت این کشور نیز دچار شگفتی شوند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com