فرزندپروری ذاتی است یا اکتسابی؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138677 تاریخ انتشار:  1403-04-18 - 14:13 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرزندپروری ذاتی است یا اکتسابی؟

فرهنگی


رسانه‌های اجتماعی مملو از موضوعات و توصیه‌هایی درباره روش‌های صحیح و مدرن فرزندپروری است، اما صرف نظر از اینکه چقدر معتبر هستند، اغلب کافی نیستند، چون به گفته کارشناسان، فرزندپروری مهم‌ترین و دشوارترین شغل در جهان است.

بسیاری از افراد بدون آگاهی قبلی از مراقبت از فرزندان و روش‌های تربیت آنها، مسئولیت پدری یا مادری را بر عهده می‌گیرند، به غیر از آنچه که والدین خود انجام می‌دهند، بنابراین فکر می‌کنند که این کار یک امر غریزی است و می‌توان به راحتی با آن کنار آمد در حالی که در یک چرخه بی‌پایان از مشکلات قرار می‌گیرند.

 والدین با دروغگویی کودکان چگونه رفتار می‌کنند؟

کارشناسان بر این باورند که فرزندپروری موفق یک موهبت ذاتی نیست، بلکه مهارتی است که می‌توان با ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی که توصیه می‎‌شود در دوران آمادگی برای مرحله فرزندآوری گذرانده شود و سپس آن را در یک دوره آموزشی پیگیری کنند. روشی که متناسب با مراحل رشد کودک باشد نه در نتیجه بروز مشکلات تربیتی خاصی که کودک با آن مواجه است. کارشناسان آموزش معتقدند که برنامه‌های فرزندپروری به یک نیاز اصلی در زندگی هر مادر و پدری تبدیل شده است.

 روش‌های معمول فرزندپروری چگونه تغییر کرده است؟

در گزارشی که توسط وب‌سایت آمریکایی «آتلانتیک» منتشر شده است، «فیت هیل» می‌گوید: «هیچ‌کس نمی‌داند چگونه فرزندان را تنها از طریق غریزه بزرگ کند. تا اواسط قرن بیستم روش‌های فرزندپروری تا حدودی شهودی به نظر می‌رسید، زیرا نه فقط در ذهن والدین، بلکه در تصور دیگران نیز بسیاری از افراد با این تصور رشد کرده‌اند. در خانواده‌های گسترده (با اعضایی همچون مادربزرگ و پدربزرگ و عمه و خاله و...) که با هم زندگی می‌کنند، عمه‌ها، عموها و مادربزرگ‌ها ممکن است به تربیت کودک کمک کرده باشند و بسیاری از کودکان بزرگتر نیز برای کمک به بچه‌های کوچکتر فرصت‌های زیادی داشتند. .»

در زمانی که بسیاری از والدین در تلاش هستند تا بدانند چگونه فرزند خود را به درستی تربیت کنند، روش‌هایی که مردم قبلاً از طریق آنها تربیت فرزند را یاد می‌گرفتند تغییرات عمده‌ای کرده است و یافتن جایگزین‌هایی برای پر کردن شکاف‌های بین نسلی و تربیت این نسل دشوار شده است. در عصر مدرن، بسیاری از آنها لزوم شرکت در دوره‌های «والدگری» را به راحتی نمی‌پذیرند مگر زمانی که با مشکلات و چالش‌هایی روبرو شوند که تا قبل از این به آنها فکر نکرده باشند.

 آیا دوره‌های «والدگری» از الزامات ازدواج است؟

دوره‌های والدگری  که قبل از زایمان برگزار می‌شود مداخله‌ای زودهنگام است که جنبه پیشگیرانه را در روند تربیت خانوادگی و اجتماعی تقویت می‌کند و در مراحل مختلف زندگی به روند پیشگیری از مشکلات رفتاری، اجتماعی و روان‌شناختی که ممکن است والدین با فرزندانشان با آن‌ها مواجه شوند کمک زیادی می‌کند.
آموزش والدگری علاوه بر حمایت و درمان به موقع، نتایج مثبت شناختی، رفتاری و روانی را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌دهد.

 مهارت های فرزندپروری مؤثر چیست؟

نبود مهارت‌های فرزندپروری مؤثر مانعی واقعی بر سر راه رشد و تکامل سالم کودک است که مهم‌ترین دلیل آن تمرکز والدین بر رفتار منفی کودک است که رفتار منفی کودک را تقویت می‌کند. رفتار مثبت برای خاموش کردن تدریجی این رفتارها تلاش می‌کند. محیط خانوادگی سرشار از محبت و پذیرش و اشتیاق به تربیت کودک و ارائه مهارت‌های فردی، زندگی، اجتماعی و روانی، محیطی مناسب برای تربیت کودکی با سطح بالایی از سلامت روانی و مهارت‌های اجتماعی است. توسعه سریع روابط اجتماعی و باز بودن مسائل فرهنگی آن هم به صورت غیرقانونی حال حاضر در جوامع، منبع اصلی بسیاری از چالش‌های پیش روی والدین در برخورد با فرزندانشان اعم از کودک یا نوجوان تلقی می‌شود. اینجاست که اهمیت برنامه‌های والدگری که به والدین امکان تربیت مؤثر را می‌دهد، مشهود می‌شود. مهارت‌هایی که به آنها کمک می‌کند این چالش‌ها را با انعطاف‌پذیری زیاد مدیریت کنند.

در یک موضوع مرتبط، والدین به زمانی برای گذراندن با فرزندان خود نیاز دارند، اما بسیاری از آنها به خدماتی که مهارت‌های فرزندپروری و والدگری را به آن واسطه بیاموزند یا از سلامت روان خود مراقبت کنند، دسترسی ندارند. بسیاری از خانواده‌ها چاره‌ای جزء کار کردن در ساعت های طولانی برای حمایت از فرزندان و خانواده خود ندارند. از این‌رو، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) بر این باور است که اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم تا حمایتی را که از والدین ارائه می کنیم بازبینی کنیم تا آنها زمان، منابع و خدماتی را داشته باشند که بهترین آغاز و بهترین زندگی را برای کودکان داشته باشند.

یونیسف در بیانیه‌ای که در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرده است، از دولت‌ها، شرکت‌ها و جوامع محلی می‌خواهد تا براساس پیشنهادات زیر، در گسترش دامنه برنامه‌های فرزندپروری و سیاست‌های دوستدار خانواده، به ویژه در سال‌های نخست زندگی کودک، سرمایه‌گذاری کنند.

سیاست‌های دوستدار خانواده: از جمله مرخصی با حقوق والدین، زیرا روابط مثبت والدین و فرزند در سال‌های ابتدایی برای ارتقای رشد مغز و رفاه و سلامت روان کودکان در طول زندگی حیاتی است.

دوره‌های فرزندپروری؛گروه‌های حمایتی جامعه می‌توانند به والدین حمایت لازم را برای یادگیری مهارت‌ها، دریافت توصیه‌های عملی و راهنمایی در مورد فرزندپروری و حمایت از رفاه و سلامت روانی آنها ارائه دهند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com