نهضت ملی مسکن روزنه امید برای خانه‌دار شدن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 1 تير 1403

Today : Fri, June 21, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135419 تاریخ انتشار:  1402-08-25 - 10:37 تعداد بازدید:  221
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نهضت ملی مسکن روزنه امید برای خانه‌دار شدن

اجتماعی


دولت سیزدهم قرار است در طول 4سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن، ۱۰۰هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف استان همدان بسازد.

عملیات ساخت ۱۱هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن، در ۱۴۵هکتار از زمین‌های شهرک پرواز (جنب اراضی باغ میوه و فرودگاه همدان) خردادماه سال‌جاری آغاز شد.

با آغاز عملیات اجرایی ساخت این واحدهای مسکونی، تعداد واحدهایی که در استان در قالب طرح نهضت ملی مسکن در حال ساخت است به ۱۸هزار واحد رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان درباره آخرین وضعیت روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: طرح مسکن‌سازی در دولت سیزدهم با عنوان نهضت ملی مسکن با توجه به قانون مصوب مجلس به 4میلیون نفر ارتقا یافت و تعهد استان همدان نیز ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکونی در 4سال پیش‌بینی شد.

مجید صالحی‌امیر افزود: طرح ساخت مسکن روستایی و بازآفرینی شهری نیز به این موضوعات‌ اضافه شد و برهمین اساس ۱۳۰هزار واحد مسکونی تا پایان دولت سیزدهم در استان همدان احداث می‌شود.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰هزار نفر در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند و ۵۰هزار نفر واجد شرایط شناخته و تأیید نهایی شدند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان گفت: در این استان ظرفیتی که در شاخه روستایی نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده احداث ۱۴هزار واحد و در طرح بازآفرینی مسکن نیز احداث ۱۴هزار واحد پیش‌بینی شده است و مابقی ظرفیت در بخش ساخت نهضت ملی مسکن و خودمالکی است.

 تامین زمین برای ۲۸ شهر استان همدان

وی با بیان اینکه با پیگیری‌های روزانه و هفتگی استاندار همدان از این حوزه، ساخت و سازها در سال‌جاری شدت گرفت و تأمین زمین و اراضی با همکاری دستگاه‌های اجرایی انجام شد، تأکید کرد: تاکنون برای ساخت نهضت ملی مسکن برای ۲۸شهر استان همدان زمین تأمین شده است.

صالحی‌امیر افزود: قسمتی از اراضی نیاز به الحاق داشت که اگر از زمین‌های دولتی باشد هزینه برای مردم صفر می‌شود و با توجه به کمبود اراضی دولتی در استان همدان وقفه در تأمین زمین ایجاد شد که با پیگیری‌های مستمر استاندار این مشکل رفع شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان خاطر نشان کرد: در شهر ملایر نیز حدود ۵۰۰هکتار زمین از اراضی دولتی و توافق شده با مالکان انجام شد و در قالب ۲شهرک کار جانمایی و طرح جامع توسط مشاور در حال انجام است که عملیات اجرایی آن در سال‌جاری آغاز می‌شود.

صالحی‌امیر به ایرنا گفت: در شهرستان ملایر به جز این ۲شهرک پروژه‌های دیگری با کارگزاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شده که شامل ۵۰۰واحدی و ۱۲۰واحدی است که با حضور استاندار در هفته دولت کلنگ‌زنی شد و نیز در تمامی شهرهای شهرستان ملایر اراضی تأمین شد.

 86درصد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در همدان و ملایر

وی ادامه داد: ۸۶درصد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در ۲شهر همدان و ملایر هستند و لزوم توجه به احداث مسکن در این ۲شهر ضروری است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان گفت: در شهر همدان پروژه ۱۱هزار واحدی از اراضی متعلق به استانداری همدان با کارگزاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به این طرح اختصاص یافته است و با توجه به ماده۱۰ قانون جهش مسکن زمین در اختیار راه و شهرسازی قرارگرفت و پروژه توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کلید زده شد که جای قدردانی دارد.

صالحی‌امیر اظهار کرد: پروژه ۱۱هزار واحدی همدان در طول 4ماه پیشرفت مطلوبی داشته که ساخت 3هزار و ۵۰۰ واحد با پیشرفت خوب آغاز شده و اسکلت بعضی از واحدها به طبقه چهارم نیز رسیده است و در مرحله فونداسیون قرار دارد و برای مابقی قطعات نیز در حال انجام است بزودی شاهد پیشرفت چشمگیری در کل پروژه خواهیم بود.

این مقام مسئول اظهار کرد: پروژه ۱۱هزار واحدی همدان در طول چهار ماه پیشرفت مطلوبی داشته که ساخت 3هزار و ۵۰۰واحد با پیشرفت خوب آغاز شده و اسکلت بعضی از واحدها به طبقه چهارم نیز رسیده است و در مرحله فونداسیون قرار دارد و برای مابقی قطعات نیز در حال انجام است بزودی شاهد پیشرفت چشمگیری در کل پروژه خواهیم بود.

صالحی امیر با قدردانی از استاندار همدان در تامین اراضی برای نهضت ملی مسکن افزود: استانداری همدان تنها دستگاهی بود که ماده۱۰ قانون جهش مسکن را اجرا کرد و اراضی متعلق به این دستگاه را به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص داد که دستگاه‌های دیگر از این موضوع استقبالی نکردند و طبق صراحت قانون دستگاه‌ها باید اراضی تحت اختیار خود را به این طرح اختصاص دهند.

وی ادامه داد: در شهر همدان پروژه ۶۹۰واحدی و پروژه ۶۰۰واحدی در شهرک بهشتی و نیز پروژه ۱۲۰واحدی که تقریباً به اتمام رسیده و همچنین پروژه ۱۰۴واحدی با کارگزاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) در شهرک مدنی در حال ساخت است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان افزود: پروژه ۴۸۰واحدی با کارگزاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) در شهرک فرهنگیان کمابیش در حال پیشرفت است اما در یک مقطع زمانی این پروژه به‌دلیل نامناسب بودن زمین از نظر شرایط فیزیکی نیاز به تقویت و بستر سازی داشت تا برای ساخت در نظر گرفته شود.

صالحی‌امیر ادامه داد: با توجه به اینکه به طور حتم باید شرایط و مقررات ساخت و ساز و استانداردسازی در ساخت پروژه‌ها رعایت شود و پروژه هم اکنون از 4زون (قسمت) ، ۲زون اسکلتش در حال اتمام است و پیمانکار و کارگزار پروژه قول داده که امسال اسکلت و قسمت اعظم سفت کاری به اتمام برسد.

 شهرک اکباتانا نیاز ۱۰سال آینده همدان را حل می‌کند

وی گفت: همچنین شهرکی در امتداد مسیر همدان به تهران به نام شهرک اکباتانا احداث می شود و متولی ساخت آن شرکت شهرهای جدید است در حال پیگیری برای تملک اراضی هستند و ظرفیت ۱۲۰هزار نفر جمعیت را دارد، که اگر انجام شود نیاز ۱۰ساله آینده شهر همدان به مسکن حل می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان افزود: موضوع تأمین زمین در سطح شهر همدان و ملایر حل شده و مابقی شهرها که ۱۴درصد کل جمعیت تحت پوشش متقاضیان را بر عهده دارند بالای ۹۰درصد مشکل تامین اراضی حل شده است.

وی ادامه داد: تعدادی از شهرها به خاطر ماده قانونی عدم استفاده از اراضی کشاورزی، در پی تعاملی که با جهاد کشاورزی انجام شد آن هم در حال رفع شدن است.

 شتاب در روند اجرایی طرح نهضت ملی مسکن همدان

استاندار همدان نیز در شورای تأمین مسکن، طرح نهضت ملی مسکن را یکی از طرح‌های مهم و اولویت‌دار دولت سیزدهم برشمرد و گفت: روند اجرایی ساخت و ساز طرح نهضت ملی مسکن در سطح استان شکل گرفته و با سرعت مطلوبی پیش می‌رود.

علیرضا قاسمی فرزاد درباره ساخت بافت‌های فرسوده نیز گفت: 7شهر استان در زمره محلاتی هستند که می‌توانند از تشویقات ۱۹گانه ساخت بافت فرسوده در شهرها بهره‌مند شوند که این تشویق‌ها در اختیار مردم و فعالان ساخت و ساز قرارمی‌دهد که بافت‌های فرسوده را در این 7نقطه شهری بازسازی کنند.

استاندار همدان تصریح کرد: واحدهای مسکن مهر که سال‌ها بلاتکلیف بودند، تعیین تکلیف شده و واگذاری به متقاضیان در حال انجام است.

قاسمی‌فرزاد با اشاره به رشد مطلوب ساخت و سازها در طرح نهضت ملی مسکن افزود: در مسکن روستایی با اقدامات شایسته قدردانی بنیاد مسکن کار با سرعت چشمگیری در حال انجام است و هر چه زمان می‌گذرد این اقدامات نمود بیشتری دارد.

وی ادامه داد: توافقات اسناد تقریباً نهایی شده، سند به‌نام دولت منتقل شده است و سیر مراحل قانونی را طی می‌کند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com