قيمت ناقابل شيريني با جعبه يا بدون جعبه! همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83950 تاریخ انتشار:  1396-12-10 - 05:45 تعداد بازدید:  73
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قيمت ناقابل شيريني با جعبه يا بدون جعبه!

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

باري ديگر با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال كهنه و تدارك جشن‌هاي نوروزانه، بازار شهرهاي بزرگ و كوچك كشورمان رو به رونق مي‌رود.
 تقريباً تمام مردم ايران و حتي فارسي‌زبان‌هاي سراسر دنيا كه به سنت ديرينه نوروز باستاني وفادار و پايدار مانده‌اند، نيك مي‌دانند كه مايحتاج و لوازم و سازوكار مورد نياز نوروز و سال نو چيست! و چه كالاهايي در اين ايام پرمشتري است و خريدار دارد.
 از جمله اينكه اتحاديه قنادي‌هاي تهران يا همان پايتخت ايران باستاني كه چشم هر توليدكننده و فروشنده و خريدار سراسر كشور به آن دوخته است، قيمت مصوب چند قلم شيريني پرطرفدار را براي اطلاع عمومي اعلام كرد. در ذيل اطلاعيه اتحاديه قنادي‌هاي تهران قيد شده است، قيمت‌هاي مصوب براي شيريني خالص و بدون «جعبه» است.
همه مي‌دانيم قيد «شيريني بدون جعبه» يعني چه و قشر محترم قناد در بازار شلوغ و بي‌دروپيكر شب عيد، بايد جنس شيريني را با چه كيفيت و كميتي به دست مشتريان خود بدهند. مسلماً وقتي يك قاعده مشخص در هر زمينه‌اي بخصوص بازار كسب‌وكار براي اصناف تهراني تعيين و ابلاغ مي‌شود، به معناي اين است كه مثلاً اگر وزن كردن شيريني مورد سفارش و علاقه مردم با جعبه توسط قنادي‌ها در تهران خلاف عرف و قانون و اخلاق كسب‌وكار مي‌باشد، در دورترين شهر و نقطه ايران نيز كه حتي يك واحد قنادي فعاليت دارد، نيز بايد به همين‌گونه باشد؛ چونيك باب و دو هوا كه اصلاً معني ندارد!
البته فروش شيريني با جعبه و احتساب قيمت جعبه در وزن و ارزش شيريني تقلب منسوخ شده‌اي است كه در هميشه تاريخ قنادي‌هاي كشورمان رايج بوده و هست و تنها در بعضي ايام ماه مبارك رمضان است كه مصرف شيريني خاص ماه مبارك رمضان يعني زولبيا و باميه مرسوم است و تقريباً در همه خانه‌ها در سبد غذايي روزه‌داران قرار مي‌گيرد و به همين لحاظ اتحاديه قنادي‌ها و نهادهاي بازرسي و كنترل نسبت به آن حساس مي‌شوند و در ساير روزها و ماه‌هاي سال هيچ دستگاه مسئولي به اين امر توجه نداشته و اعمال قانون نشده است.
انتظار مي‌رود در شرايط كنوني كه اغلب قشرهاي مردم با حساب و كتاب دو، دوتا، چهارتا نسبت به سازوكارهاي اقتصادي حساس شده‌اند و گير مي‌دهند، كسبه محترم نيز بيشتر دقت كنند و در اين مورد و مصداق شيريني‌فروشي، چنانچه قيمت تمام‌شده انواع شيريني مشخص است، آن را جدا از وزن جعبه‌هايي كه معمولاً به نسبت بزرگي و كوچكي خود بين 100 تا 250 گرم در تعادل ترازو و جعبه پر از شيريني تأثيرگذار مي‌باشد، محاسبه كرده و چنانچه قانون اجازه دهد، هزينه تمام‌شده جعبه را هم جداگانه از مشتري خود مطالبه كنند!!!
در اين مورد اصناف محترم و اتحاديه‌هاي مربوطه بهتر مي‌توانند تعيين‌تكليف نمايند تا نه سيخ بسوزد و نه كباب!

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com