1403-01-161403-01-26bool(false) بهره گیری از تجربه همدان در سطح ملی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 26 فروردين 1403

Today : Sun, April 14, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135163 تاریخ انتشار:  1402-08-13 - 09:53 تعداد بازدید:  977
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردارهمدان با اشاره به دستاورد موفق تاب آوری تاکیدکرد:
بهره گیری از تجربه همدان در سطح ملی

گزارش ویژه


 پنجمین نشست مدیران بحران و پدافند غیرعامل کمیسیون پیشگیری و مدیریت بحران کلانشهر های ایران، با حضور اعضای شورای اسلامی شهر همدان ، شهردار و مدیران شهری و  استانی و مدیران بحران و پدافند غیرعامل کلانشهر های ایران تالار قرآن برگزار شد.

در ابتدای این نشست شهردار همدان  با اشاره به تحولات غزه عنوان کرد: رژیم صهیونسیتی کودک کش با تمام ددمنشی و خباثت مردم مظلوم غزه را به خاک و خون کشیده و انشالله با پیروزی گروه های مقاومت شاهد محو اسراییل باشیم.

وی با استعاره از استقامت مردم همدان به کوه الوند عنوان کرد: همدان به عنوان شهر علم و ادب و مواهب طبیعی و تاریخی، خاستگاه مفاخر بزرگی همچون میر سید علی همدانی، باباطاهر، بوعلی سینا و علمای بزرگ و شهدای شاخصی نظیر شهید همدانی ، چیت سازیان و سلگی  است.

سید مسعود حسینی به اتفاقات و مناسبت های مهم شهر همدان  اشاره و تصریح کرد: همدان امسال میزبان ۵ میلیون زوار اربعین و دومین کنگره هشت هزار شهید استان بود که با تلاش مجموعه استان شاهد برگزاری باشکوه این برنامه ها بودیم.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شهر همدان افزود: همدان نخستین تمدن کشور، مرکز علم ، دین ، جهاد  و هنر و همه ارزشهای تمدنی یک کشور است.

 همدان به عنوان یکی از سه شهر تاب آور زبانزد است

حسینی با بیان اینکه همدان جزو سه شهر تاب آور زبانزد است، اظهار داشت: همدان با ۴ هزار سال قدمت  جزو شهرهایی است که زندگی همچنان در آن جریان دارد و هگمتانه به عنوان یکی از تمدن های کهن در فهرست سهمیه‌ های ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته است و این موضوع در حال انجام است.

وی افزود: برای ثبت جهانی هگمتانه تلاشهای فراوانی از جمله جمع آوری صدها کامیون زواید بصری و اقدامات عمرانی صورت گرفت که خوشبختانه مردم و  مجموعه استان در این موضوع همراهی و همکاری خوبی داشته اند.

حسینی اقدامات شهرداری همدان را در حوزه تاب آور سازی مطلوب دانست و تصریح کرد: در سال ۹۹ دبیرخانه کشوری تاب آوری به همدان واگذار شده است و در این راستا برای اجرای برنامه‌های تاب آور سازی اقدامات خوبی تدارک دیده شده است.
سید مسعود حسینی به مجمع کاهش بلایای طبیعی در بالی اندونزی که در سال ۱۴۰۱ برگزار شد اشاره کرد و افزود: باید از زبان ارتباطات بین المللی و ظرفیت های داخلی و بین المللی در حوزه مدیریت بحران و کاهش آسیب های طبیعی و غیر طبیعی بهره گرفته شود.

 در ادامه این نشست رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر همدان به مسائل مهم در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل پرداخت و عنوان کرد:  با توجه به تحولات اخیر در غزه شاهد بی تفاوتی جامعه جهانی و ظلم بر مردم مظلوم غزه هستیم و انشالله با پیروزی مقاومت شاهد نجات مظلومان غزه از یوغ ستمگران باشیم.

علی اکبر نظری با تاکید بر قدمت کهن و تاب آوری شهر همدان اظهار داشت: طبق مستندات تاریخی و عوامل جغرافیایی و توپوگرافی همدان به لحاظ طبیعی از تاب آوری خوبی برخوردار است و همه دولت‌ها قبل و بعد از اسلام، همدان را مرکز حاکمیت خود قرار داده اند و علیرغم پنج حمله سنگین بارها بازسازی شده است.

وی با اشاره به تاریخچه شکل گیری مدیریت بحران در کشور گفت : در سال ۱۳۸۹ دستورالعملها و ضوابط مدیریت بحران و پدافند غیرعامل مشخص شد و با توجه به بحران ها و دسیسه هایی که همواره کشور را مورد تهدید قرار می‌دهند، دولت‌ها و مسئولان باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

علی اکبر نظری نتیجه برنامه ریزی در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل   را ارتقای امنیت ملی دانست و افزود: لازم است مدیریت شهری و مسئولان استانی با تخصیص بودجه لازم، اقدامات ضروری را برای تقویت ستاد بحران و پدافند غیرعامل کارآمد صورت دهند.

 شهرداری همدان جزو پیشگامان حوزه مدیریت بحران است

همچنین در ادامه رئیس کمیسیون پیشگیری و مدیریت بحران مجمع شهرداران کلانشهر های ایران که جزو سخنرانان این نشست بود، شهرداری همدان را جزو پیشگامان حوزه مدیریت بحران دانست و تصریح کرد: مدیریت بحران راهی بی پایان است و همه مجموعه شهری و استانی باید با استفاده از ظرفیت های قانونی  از حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل حمایت کنند .

نصیری  با تاکید بر پیشگیری در حوزه مدیریت بحران گفت: اگر یک دلار برای پیشگیری و رفع خطر هزینه شود هفت دلار سرمایه گذاری و کاهش هزینه خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه متاسفانه نگهداشت شهر رها شده و کوتاهی صورت گرفته است افزود: علیرغم این مشکلات و با این وضع موجود، مدیریت شهری می تواند موثرتر عمل کند و مدیریت پیشگیرانه باید جزو لاینفک پروژه‌های شهری باشد.

رئیس کمیسیون پیشگیری و مدیریت بحران مجمع شهرداران کلانشهر های ایران خواستار انسجام مسئولیت در مدیریت بحران شد و تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت‌های قانونی که در اختیار داریم توانستیم در موضوعات مختلفی از جمله ارزیابی‌ ایمنی ساختمان های مهم، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه، تاب آور سازی و شهرسازی ورود پیدا کنیم.

 به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری همدان ، نشست های تخصصی و فنی با حضور اعضای نشست در خصوص دستاوردهای حوادث سیل، پدافند غیرعامل ، تفویض مسئولیت به ادارات بحران شهرداری ها، ساختمانهای نا ایمن و ارایه راهکارها در خصوص مدیریت بحران برگزار شد.

 
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com