«منبت» ملایرآماده جهانی شدن همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 بهمن 1398 - شماره روزن
 
امروز : چهارشنبه ، 9 بهمن 1398

Today : Wed, January 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
نمایشگاه چاپ شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97537 تاریخ انتشار:  1398-05-22 - 08:16 تعداد بازدید:  82
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سومین جشنواره ملی مبل منبت ملایرکلید خورد
«منبت» ملایرآماده جهانی شدن

نویسنده : سحریوسفی

مادستان

ملایر -  خبرنگار همدان پیام : ملایر شهر جهانی انگور و شهر ملی منبت ایران زمین از 21 لغایت  29 مرداد میزبان ایرانیان سراسر کشور در سومین جشنواره مبل و منبت است و فرش قرمز خود را زیر پای خریداران و بازدید کنندگان پهن کرده تا باکیفیت ترین و مناسب ترین قیمت ، شاهکار هنرمندان منبت کارش را عرضه و ثابت کند که یکه تاز عرصه مبل و منبت کشور و حتی دنیاست.
 درملایر به عنوان پایتخت مبل و منبت ایران بیش از9 هزار هنرمند منبت کار به صورت مستقیم و بیش از 20 هزار هنرمند به صورت غیر مستقیم  در 5 هزار کارگاه کوچک و بزرگ مبل و منبت مشغول به کار و تولید هستند که حاصل نقش سرانگشت منبت کاران  کهنه کار ملایری تولید سالانه بیش از 65 درصد انواع مبلمان کشور است .
اکنون این منبت کاران خوش ذوق با حمایت و مساعدت های بی شائبه مسئولین و تلاش های بی وقفه هیأت مدیره بازار مبل ملایر ، آثار بی بدیل و فاخر خود را که بر تارک هنر ایران زمین نقش بسته است در قالب جشنواره ایی باشکوه از عید قربان تا عید غدیر به منصه ظهور رساندند. دو جشنواره پیشین با استقبال بی نظیر مسافران و گردشگران وبا گردش مالی مطلوب و رضایت بخش ثابت کرد که آوازه شهر ملی منبت عنوانی است که ملایری ها به آن بسنده نمی کنند ، پا را فراتر نهاده و به جهانی شدن می اندیشند، با اقدامات صورت گرفته و حمایت های مسئولین کشوری ، استانی و شهرستان دیری نخواهد پایید که جهانی شدن منبت در کنار جهانی شدن انگور برگ زرین دیگری به تاریخ دیار کریم خان زند بیفزاید و نام ملایر بار دیگر بر عرش هنر جهان بدرخشد.
 روز دوشنبه آئین افتتاحیه سومین جشنواره " ملایر شهر ملی منبت ایران" در کنار دریاچه پارک سیفیه با حضور استاندار و مسئولین استانی و شهرستانی ، با شور و شعف مردم  زیر بارش باران و وزش باد برگزار شد این آئین همزمان با برگزاری جشنواره بزرگ اقوام ایرانی و صنایع دستی و با اجرای برنامه های شاد و متنوعی از نقال خوانی و کنسرت مانی رهنما به همراه گویندگی مجری خوش صدای ایران صبا راد و...همراه بود.
در حاشیه جشنواره پسر بچه ایی  4 ساله مغار به دست گرفته بود و منبت کاری می کرد ، گفتگوی کوتاهی با پدر کوچکترین منبت کار ملایری داشتیم ،هادی کرمی پدر امیرحسام که 20 سال است به حرفه منبت کاری می پردازد از علاقه وافر پسرش به منبت کاری خبرداد و گفت: امیرحسام از 2 سالگی مغار به دست گرفت ، با این استعداد در صورت استمرار به کار طی 6 ماه به منبت کار حرفه ایی مبدل می شود اما او معتقد است بچه باید کودکی کند و زمان برای حرفه آموزی و کارکردن دارد. همچنین در حاشیه جشنواره بانوان هنرمندی بودند که به کار منبت سوزنی مشغول بودند. به وضوح می شد دریافت هنر منبت بین زنان و مردان و کودکان ملایری نهادینه شده است و همین ذوق سرشار و ذاتی سبب حرکت به سمت جهانی شدن منبت ملایر است.
 منبت ملایر بزودی جهانی می شود
استاندار همدان در آئین گشایش جشنواره ، ملایر را با ویژگی های بارز و برجسته یکی از نقاط تاریخی و منحصر بفرد کشور دانست و اظهار کرد : این خطه مردمانی پرتلاش و هنرمندی دارد که هنر سر پنجه هنرمندان منبت کارش شهره عام و خاص است.
سید سعید شاهرخی با بیان اینکه منبت کاری در ملایر به جایگاه رفیع خود دست یافته است خاطرنشان کرد: 15 نوع صنایع دستی در شهرستان ملایر وجود دارد که هر کدام در نوع خود بی نظیر و فرصتی بی بدیل برای عرضه است.
وی ضمن تبریک پیشاپیش ثبت جهانی منبت ملایر بیان کرد: درجهانی شدن منبت ملایر شکی وجود ندارد ،طبق آخرین جلسه ایی که با مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی وبا همکاری نمایندگان مردم ملایر در خانه ملت برگزار کردیم به جمع بندی رسیدیم با تمهید یکسری مقدمات در ملایر زمینه های ثبت جهانی فراهم شود که در مهرماه با سفر نماینده ثبت جهانی به ملایر ، منبت ملایر ثبت جهانی شود.
شاهرخی همچنین با اشاره به 340 اثر تاریخی و وجود جاذبه های گردشگری بیشمار در ملایر تصریح کرد: پرونده ثبت جهانی ارگ نوشیجان آماده ارسال برای ثبت جهانی است.
 به خریداران مبل و منبت از ملایر تسهیلات اعطا می شود
فرماندار ملایر نیز در این آئین اظهار کرد: با صندوق کارآفرینی امید تفاهم نامه ایی امضا کردیم که به خریداران مبل و منبت از ملایر تسهیلاتی در قالب وام قرض الحسنه 15 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد اعطا کنیم.
قدرت ا... ولدی با بیان اینکه قطارتهران به ملایر هر روز دایر است افزود: در روزهای 29 و 31 مرداد قطار گردشگری از تهران به ملایر می آید تا با تلاشهای مسئولان شهرستانی ، این شهرستان به جای معبر گردشگری به مقصد گردشگران تبدیل شود.
وی تاکید کرد: با تبدیل ملایر از معبر گردشگری به مقصد گردشگری، تلاش داریم معیشت مردم را بهبود بخشیم و با تلاش مسئولان و فعالان بخش خصوصی استان و کشور را به دنیا بشناسانیم.
وی از نمایشگاه های بازار مبل مطهری ، شهرک صنعتی حاجی آباد، منطقه صنعتی کارخانه قند، بلوار شهید بهشتی و بلوار سیف الدوله برای فروش مبل و منبت خبر داد و اجرای 2 شب برنامه شب فیروزه ایی ، پخش 9 هزار ثانیه تیزر تبلیغاتی و برگزاری همایش بزرگ پیاده روی در روز جمعه با پخش مستقیم از شبکه سه را ازجمله اقدامات و برنامه هایی در این زمینه برشمرد.
  نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبل و منبت ملایر حاصل تلاش نیاکان ما در گذر زمان است که به تخته های بی جان جان می آفرینند گفت: با پیگیری های انجام شده و برآوردن شاخص های جهانی شدن بزودی ملایر شهر جهانی منبت خواهد شد.
محمد کاظمی افزود: منبت کاران برای واردات چوب ، تهیه مواد اولیه و صادرات محصولات نیاز به حمایت دارند که امید است با تأسیس کارخانه پارچه و بهینه کردن چوب بخشی از مشکلات منبت کاران مرتفع گردد.
 حجت الاسلام احد آزادیخواه دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس نیز در این آئین با اشاره به ظرفیت های موجود در ملایر گفت : ما نیاز به ایجاد شغل نیستیم ، همین10 هزار منبت کار و 20 هزار خیاط ملایری را بیمه کنید برای ما کافی است.
  حجت الاسلام محمد باقر برقراری امام جمعه ملایر نیز با بابیان اینکه مسئولین در حوزه مبل و منبت سنگ تمام گذاشتند ابراز امیدواری کرد چهارمین جشنواره مبل و منبت را با کلنگ زنی کارخانه  پارچه مبل و ملزومات مورد نیاز مبل و منبت جشن بگیریم.
 گفتنی است در این آئین از تابلوی هنرمند همدانی" پویا کودری "که اماکن تاریخی و گردشگری ملایر را طراحی کرده بود پرده برداری شد و میرزایی به نمایندگی از منبت کاران ملایر کوزه ایی کوچک منقش به منبت ریز به استاندار تقدیم کرد.
واضح و مبرهن است با ظرفیت و پتانسیل های عظیم منبت کاران ملایری برگزاری جشنواره های مبل و منبت نقش شگرفی در پویایی و رونق تولید و اشتغالزایی  در شهرستان ایفا می کند و با معرفی این قابلیت ها در جذب سرمایه گذارمی تواند مثمرثمر واقع شود ، ازآن جاییکه ملایر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد بدون شک مسافران هم می توانند لحظات خاطرانگیز و به یاد ماندنی در کنار بازدید از جشنواره داشته باشند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com