پیگرد قانونی تورهای بدون راهنما همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90064 تاریخ انتشار:  1397-11-21 - 09:54 تعداد بازدید:  116
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از شعار تا واقعیت
پیگرد قانونی تورهای بدون راهنما

گزارش
سالهاست در گزارشهای مستند ؛ می خوانیم  طبق مبانی قانونی و مصوبه دولت، اجرای تور بدون راهنما ممنوع است و در صورت شکایت، پیگرد قانونی می‌شود.  همواره تاکید شده در تورهای گردشگری، حضور راهنمای مجاز و دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری الزامی است. به نظر میرسد ؛ موضع میراث فرهنگی  نیز در این‌باره کاملا مشخص و شفاف است اما چرا راهنمایان بدون کارت یا راهنمایان فاقد کارت از میراث فرهنگی در مجموعه های غیر تخصصی و غیر مرتبط با گردشگری دوره میبینند و راهنما می شوند .
  هر تور یک راهنما 
معاون گردشگری استان همدان در این زمینه معتقد است : در هر بسته سفر باید یک راهنما و فردی به عنوان سرپرست تور (تورلیدر) حضور داشته باشد. مسؤولیت و وظایف این دو کاملا متفاوت از یکدیگر است، اما متاسفانه در برخی تورها به بهانه طبیعت گردی و شهرگردی ، این مسؤولیت ها به یک شخص محول می شود و یا حتی هیچ یک از این افراد با مجوز قانونی و زیر نظر میراث فرهنگی در تور حضور ندارد که البته جذابیت های اقتصادی عامل اصلی آن است
علی خاکسار گفت : اما این اقدام پیامدهای منفی به دنبال دارد، چرا که راهنمای تور در طول سفر دچار کار طاقت فرسا می شود و علاوه بر ارائه اطلاعات به گردشگر باید خواسته ها و نیازهای گردشگر را هم تامین کند و مشغول خدمات دهی در جریان سفر شود.
وی همچنین افزود :  با توجه به تحریم‌هایی که در ماههای اخیر به ایران تحمیل شده، بنابراین ورود ؛ جذب و حفظ گردشگران به کشور می‌تواند در رونق چرخه اقتصادی و شکسته شدن این تحریم‌ها نقش بسزایی ایفا کند. 
علی خاکسار ادامه داد : راهنمایان گردشگری یکی از شاخصه های مهم گردشگری کشور در این زمینه محسوب می شوند، در هر برهه از زمان راهنمایان آموزش دیده در میراث فرهنگی که با دریافت کارت راهنمای گردشگری به گونه ای مجزی محکم برای کار دارند سعی کردند با کسب مهارتهای لازم  تصویر خوب و واقعی از کشورمان به نمایش بگذارند .
  واقعیت تلخ
اما واقعیت تلخ دیگری هم وجود دارد و آن این است که  در این زمینه راهنمایان که در ارگانهای متعدد به نام راهنما یکی دوروزه تربیت شده اند در حوزه گردشگری به دلیل عدم تسلط بر فن بیان و مهارتهای تورگردانی نقش نامطلوبی را داشته اند و سوال اینجاست چرا به عنوان مثال اداره تربیت بدنی نباید برای اجرای یک عتور زیرمجموعه ارگان خود با میراث فرهنگی وارد تعامل شود و از نیروهای آموزش دیده و کارت دار راهنمای آنها در اجرای تور بهره مند شود و چرا گاهی دیده میشود راهنمایانی که به جای پشت سر گذاشتن بیش از 600 ساعت آموزشی با آموزش 20 ساعت و کارتهای فاقد اعتبار از سوی ارگان متولی گردشگری راهی تورهای ورزشی می شوند ؟
در حالی که هر استانی دارای  انجمن صنفی راهنمایان گردشگری است و می توانند  با تعاملی که با  اماکن اقامتی و آژانس های مسافرتی دارند خدمات استاندارد را به تورهای این ارگانها بدهند . استان همدان  دارای 150 راهنمای گردشگری کارت دار است که به فعالیت های گردشگری مشغولند و با حضور این تعداد راهنمای تور، به کارگیری افراد فاقد کارت راهنمای گردشگری در اجرای تورهای گردشگری غیرقانونی  و غیر قابل توجیه است.
  شبکه های مجازی و تورگردانی 
متاسفانه همچنین در این زمینه گاهی دیده میشود ،  متولیان تورهای غیرمجاز، که اخیرا از طریق شبکه های مجازی به انجام تبلیغات می پردازند، شناخت کافی از گردشگری ندارند و به صنعت گردشگری و تورگردانی استان لطمه وارد می کنند و اینجا لازم است با اعمال نظارت معاون گرد شگری استان واختیاراتی که انجمن صنفی راهنمایان گردشگری در دست دارد با نظارت بر نوع فعالیت آنها از هر اتفاق ناخوشایند و غیر استانداردی در تورها ممانعت کنند. 
همچنین که مجریان این تورها قادر به بیمه‌کردن مسافران نیستند، متاسفانه برگزاری تورهای غیرمجاز، به تدریج با نبود نظارت به یک معضل بزرگ برای استان همدان تبدیل خواهد شد  که امیدواریم با همکاری تعدادی از ارگانها و نهادهای مربوطه از برگزاری این قبیل تورها در همدان جلوگیری شود حتی اگر تورهای تفریحی مربوط به ادارات دیگر باشد .
پر واضح است که  باید برگزاری هرگونه تورها توسط دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز و تحت نظر اداره کل میراث فرهنگی استان انجام ‌شود.
  شرایط همراهی
درباره شرایط همراهی راهنمای خارجی در تورهای ورودی،هم این مهم لازم به یادآوری است ؛  معمولا در تورهای خارجی شخصی را از کشور مبدأ به عنوان تولیدر همراه می کنند و در مقصد راهنمای تور اضافه می شود. تور خارجی نمی تواند بدون راهنمای ایرانی در کشور، سفر داشته باشد و اجازه این کار را ندارد. راهنمای خارجی می تواند به عنوان تورلیدر گردشگران را همراهی کند و به واسطه دانشی که دارد در سایت ها اطلاعاتی را به گردشگران همراه خود ارائه دهد، اما نمی تواند نقش راهنمای تور را ایفا کند.
 در سالهای اخیر بارها از سوی دفتر نظارت وو ارزیابی خدمات گردشگریاعلام شده است که  حضور نداشتن راهنمای دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تورها با مقررات مغایرت دارد این موضوع در آیین نامه راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی نیز لحاظ شده است.و تخلف به شمار می آید اما همچنان برخی ارگانها و ادارات خود اقدام به برگزاری تورهای تفریحی و ورزشی با راهنمایانی که خود تربیت کرده اند اقدام می کنند.  
بخشنامه ها، تور را ملزم می کند که راهنمای ایرانی و مجاز در طول سفر همراه داشته باشد، اگر این گونه نباشد حتما به اداره های میراث فرهنگی و گردشگری استان ها اطلاع داده و شکایت شود تا پیگیری های رسمی صورت گیرد.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com