1402-11-301402-12-10bool(false) بافت تاریخی همدان فرصت یا تهدید همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 10 اسفند 1402

Today : Thu, February 29, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136639 تاریخ انتشار:  1402-11-17 - 10:29 تعداد بازدید:  153
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تشکیل شهرداری بافت تاریخی گامی در حفظ سرمایه‌های شهر همدان
بافت تاریخی همدان فرصت یا تهدید

نویسنده : آزاده صفی

گردشگری


 امروزه بافت تاریخی همدان دستخوش تغییرات فراوان شده و علاوه بر اینکه فرصتی برای رونق گردشگری است از دید عده‌ای تهدید محسوب می‌شود. کاش دیر به داد تاریخ‌وتمدن‌مان نمی‌رسیدیم. کاش بلایی که لودر شهرداری بر سر خانه‌های کبابیان آورد درس عبرتی می‌شد و قلبمان بیشتر برای یادگار نیاکانمان می‌تپید. کنگره‌ها و تاق‌های گچی و خشتی به تاریخ پیوستند و زخمه تیشه و چنگال بولدوزر بر جای‌جای بافت تاریخی شهر نشست.

حالا از شهری با عقبه ۳۰۰۰ سال تداوم سکونت، چمن‌های فراوان و شوق زندگی، تک بناهایی باقی مانده و نامی از محلاتی که خود به تاریخ پیوسته‌اند. برای حفظ اندک بناها و بافت تاریخی همدان اما هنوز دیر نیست و عزمی جزم و هماهنگی میان دستگاه‌ها را می‌طلبد تا آیندگان نیز اندک خانه‌های زیبای محله‌های قدیمی را ببینند و از زیبایی سرشار شوند.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای شهر همدان گفت: تشکیل شهرداری بافت تاریخی گامی در راستای مدیریت واحد بر بازار و رینگ مرکزی است تا بتوانیم سرمایه‌های شهر را حفظ کنیم.

حمید بادامی‌نجات اظهار کرد: حفظ خانه‌های واجد ارزش در شهر همدان یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری است و اختصاص تخفیفات حوزه‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی با این هدف انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تشکیل ستاد گردشگری در شهرداری همدان پیامدهای خوبی به ویژه در فرایند پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان داشت و اقدامات مثبتی در ستاد در حال پیگیری است.

بادامی‌نجات با اشاره به اینکه جهانی شدن همدان حفظ هویت فرهنگی و تاریخی کشور و استان است، افزود: خوشبختانه موانع پرونده با جدیت رفع شد و به عنوان یک نقطه قوت برای شهر همدان ثبت شد.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان با اشاره به اینکه امیدواریم سال آینده شاهد جهانی شدن همدان باشیم، اظهار کرد: سال قبل بودجه خوبی برای این موضوع در شورا پیش‌بینی شد و علاوه بر اینکه اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل هستیم بیش از ده‌ها جلسه در این زمینه برگزار شد.

وی ادامه داد: موانع پیش‌روی ثبت جهانی هگمتانه رفع شده و اقداماتی مانند حذف طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری، حذف سواره از میدان هگمتانه، جداره‌سازی پیاده‌راه‌های بوعلی و اکباتان و حذف الحاقات اضافی از سیما و منظر شهر از جمله مواردی بود که انجام شد.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه موانع پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان را ادامه خواهیم داد، گفت: موانع همچون قبل با جدیت پیگیری می‌شود و با حضور و خروج ارزیاب یونسکو کارها متوقف نشد.

  مدیریت در بافت تاریخی همدان جزیره‌ای است

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا درباره وضعیت بافت تاریخی همدان گفت: مدیریت در بافت تاریخی همدان جزیره‌ای است و هر دستگاه به میل خود عمل می‌کند.

به گزارش مهر، حسن سجادزاده اظهار کرد: قرن‌ها طول کشیده تا بافت تاریخی همدان به گنجینه‌ای که امروز با آن روبرو هستیم تبدیل شود اما در دهه‌های اخیر به خوبی از آن محافظت نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: همدان با وجود فراز و نشیب‌هایی که طی کرده هنوز هم جز تاب‌آورترین شهرهای ایران است و ما نیز وظیفه داریم در حفظ بافت تاریخی آن کوشا باشیم.

سجادزاده با اشاره به اینکه نطفه اصلی شهرها بر پایه کانون‌های اجتماعی شکل می‌گیرد، افزود: بافت تاریخی همدان محدوده سال ۱۳۳۵ است و باید با مدیرت یکپارچه مسائل آن را حل و فصل کنیم.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: در حال حاضر مهمترین چالش بافت تاریخی همدان این است که چشم‌اندازی در زمینه توسعه آن وجود ندارد، علاوه بر این اولویت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و گردشگری در بافت وجود دارد و لزوم تهیه چشم‌انداز توسعه در بافت تاریخی همدان ضروری است.

وی در ادامه تأکید کرد: باید ساکنان اصلی را در بافت تاریخی همدان نگه داریم چراکه وقتی ساکنان اصلی در این محدوده زندگی نکنند نگاه توسعه‌ای به بافت وجود ندارد.
سجادزاده اضافه کرد: پروژه‌های توسعه‌ای در بافت‌های تاریخی شکست خورده است چرا که هویت ساکنان را در نظر نگرفتیم، بنابراین بدون تنش اجتماعی باید میل به سکونت را در بافت‌ها افزایش دهیم.

 لزوم تدوین طرح ویژه ساختاری-راهبردی بافت تاریخی همدان

مدیر گروه شهرسازی دانشگاه بوعلی‌سینا با تأکید بر اینکه طرح ویژه ساختاری-راهبردی را برای بافت تاریخی همدان تدوین کنیم، گفت: باید به یک مدل مشارکت و مدیریت بومی و محلی در بافت برسیم تا متولی آن مشخص باشد و مدیریت یکپارچه در بافت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت در بافت تاریخی همدان جزیره‌ای است و هر دستگاه به میل خود عمل می‌کند، اظهار کرد: مشکل در بافت تاریخی از جنس نرم‌افزاری است، علاوه بر این رویکرد محرک توسعه و جابجایی مشاغل ناسازگار در بافت باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

سجادزاده با اشاره به اینکه چهار رویکرد مهم در بافت تاریخی باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: محله محوری، نظام حمل‌ونقل عمومی، حقوق مالکانه و گردشگری مواردی هستند که نیاز به توجه در بافت همدان دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید برای حفظ بافت چاره‌اندیشی کنیم، عنوان کرد: اقناع‌سازی اهمیت زیادی دارد، از طرفی نگاه به بافت نباید صفر و صدی باشد، همچنین پروژه‌های بافت، دولتی شده و این موضوع آسیب‌زا است.

سجادزاده با طرح این پرسش که پیاده‌مداری به چه قیمتی در همدان انجام می‌شود، گفت: پروژه پیاده‌راه‌سازی چهار خیابان منتهی به میدان مرکزی شهر پس از تحقیقات کامل و اقناع‌سازی انجام شود.

 تداوم ۳۰۰۰ سال سکونت، نقطه قوت شهر همدان

عضو دیگر هیأت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه گفت: یکی از نقاط قوت شهر همدان تداوم ۳۰۰۰ سال سکونت در بافت و بازار است و حتی بر اساس اطلاعات کاوش در تپه پیسا که مربوط به عصر مفرغ قدیم است این تاریخ به ۵۵۰۰ سال قبل نیز می‌رسد.

صاحب محمدیان‌منصور با اشاره به اینکه تاکنون هیچ کاری برای تاریخ همدان نکردیم، افزود: تداوم سکونت در همدان معیاری بود که در پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان اهمیت زیادی داشت و یکی از نقاط مثبت پرونده به شمار می‌رفت.

وی ادامه داد: بزرگترین امپراطوری تاریخ باستان هخامنشیان هستند که همدان پایتخت تابستانی آنها بود، آثار ارزشمندی از این دوره در همدان کشف شده است اما متأسفانه مانند شیراز به هخامنشیان نگاه نکرده‌ایم و از اهمیت این موضوع غافل هستیم.

محمدیان‌منصور با اشاره به اینکه همدان جز نخستین شهرهای طراحی شده جهان باستان است، ادامه‌داد: از سال‌ها قبل در بافت تاریخی همدان هم‌نشینی ادیان را شاهد بوده‌ایم و بناهایی مانند کلیسا، کنیسه، حمام و مسجد در محله‌های قدیمی مانند محله حاجی، قاشق‌تراشان، کوچه جراحان و راسته بازارها گواه این ادعاست.

 اقناع‌سازی در بافت تاریخی همدان انجام نشده است

وی با تأکید بر اینکه در بافت تاریخی همدان اقناع‌سازی انجام نشده است، افزود: اهالی بازار همدان در جلسات متعدد بافت بازار همدان خواسته‌هایی را مطرح کرده‌اند که پیچیده نبود و اگر به مشکلات آنها رسیدگی شود مشکل چندانی با بازاریان نخواهیم داشت.

محمدیان‌منصور در ادامه یادآور شد: سال‌های گذشته تصمیم گرفته شد ساکنان تپه هگمتانه از این محل به منطقه دیگری از شهر منتقل شوند و امروز به این نتیجه رسیدیم که کار اشتباهی بوده است. این مدرس دانشگاه ادامه داد: روزی تصمیم گرفته شد کسبه راسته حسین‌خانی به بیرون از شهر بروند در حالی‌که کسبه مخالف‌اند حال اگر آنها از این راسته بروند حسین‌خانی متروکه می‌شود، همچنین کسبه راسته آهن‌فروشان با چالش‌های مشابهی مواجه‌اند.

گفتنی است؛ بافت تاریخی کهن‌شهر همدان فرصتی برای به رخ کشیدن تاریخ‌وتمدن شهر است و اندک بناهای باقیمانده در این محدوده می‌توانند محرکی برای توسعه گردشگری محسوب شوند و همدان که تا جهانی شدن یک قدم بیشتر فاصله ندارد را در چرخه اقتصادی پایدار بیندازند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com