1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) برای معترضان و مسئولان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83447 تاریخ انتشار:  1396-10-11 - 05:45 تعداد بازدید:  127
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برای معترضان و مسئولان

یادداشت

اعتراض حق جمعیت‌ها، گروه‌ها و تشکل‌های شناسنامه‌دار و قانونی در ایران است. بر اساس اصل 27 قانون اساسی "تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است". در همه جوامع قانون‌پذیر دنیا حق اعتراض جمعی دیده شده و حتی برای انجام آن میادین و نقاطی مشخص پیش‌بینی شده مانند هاید پارک در شهر لندن.
اما با تکیه بر دیده شدن این اصل در قانون اساسی نمی‌تواند صرف برپایی تجمع و اعتراضات جمعی باشد. کما اینکه در هیچکدام از کشورهای توسعه‌یافته نیز خیابان بازی برای این قبیل اعتراضات دیده نشده است. از این‌رو اقدام برای تشکیل چنین تجمعاتی نیاز به مقدماتی از جمله تأمین امنیت، اخذ مجوز و پذیرش مسئولیت از سوی مدیریت تشکل‌هاست.
در شرایط اجرای اصل 27 قانون اساسی ایران نیز اصلی‌ترین بخش مسالمت‌آمیز بودن تجمعات و اعتراضات است. مفهوم مخالف این دیدگاه یعنی هرگونه تجمعی که خارج از هنجارها و قوانین پذیرفته شده در جامعه باشد غیرموجه است و طبعاً چنین تجمعی مجوز لازم از نهادهای مسئول را نیز اخذ نخواهد کرد.
تجمعات اعتراضی چند روز گذشته در نقاط مختلف ایران و از جمله همدان اگرچه ابتدا با انگیزه‌های اقتصادی و نارضایتی از گرانی‌ها روی داد اما متأسفانه به سرعت با موج‌سواری هنجارشکنان و آشوب‌طلبانی مواجه شد که در دهه گذشته جای پای پررنگی داشته‌اند.
حضور این عده بی‌قانون، اگر چه از اختیار معترضان حقیقی خارج بوده اما اهداف اصلی این اعتراضات را نیز تا حدودی غبارآلود کرده است.
البته بخشی از به انحراف رفتن تجمعات و راهپیمایی‌هایی از این دست در کشور ما به نهادهای مسئول بازمی‌گردد که در مجوز دادن نهایت احتیاط را به خرج داده‌اند تا طی این 38 سال جامعه ایرانی به پختگی برای چگونگی برپایی تجمعات نرسیده باشد. از این رو دیده می‌شود که در چنین تجمعاتی به سرعت هیجان‌ها غالب بر منطق و آرمان‌های معترضان می‌شود.
اعتراض یا نارضایتی از وضعیت اقتصادی و فشار کمرشکن بر اقشار متوسط و فقیر جامعه در این روزها اگرچه پذیرفتنی است اما باید پذیرفت که این تجمعات با حوادث روزهای گذشته که رنگ و روی بی‌قانونی به خود گرفته، اوضاع را بهتر از آنچه که هست نخواهد کرد.
در این وضعیت مسئولان بویژه مدیران دولت که خطاب معترضان بوده‌اند باید بپذیرند که در ارتباط با مردم بویژه طبقه آسیب‌پذیر که در سال‌های گذشته جور تحریم‌ها را کشیده و دل به وعده‌های گشایش بسته نهایت ضعف را داشته‌اند.
بسیار پیشتر از این رئیس‌جمهور و نفرات کابینه وی باید در جمع مردم حضور یافته و متوجه مشکلات دور مانده از میز و اتاق مسئولان می شدند تا کار به این اعتراضات نمی‌کشید. از این‌رو رفتار یکسویه و غیراقناعی نمی‌تواند راهکار مدیریت و کنترل این اعتراضات باشد؛ چراکه مردم و معترضین از دولت به معنای کلان کلمه انتظار پاسخگویی به وضعیت موجود و اهتمام به تحقق خواسته‌های خود را دارند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com