1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) اقدامات ناکافی برای یک حرکت ارزشمند در استان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83384 تاریخ انتشار:  1396-10-02 - 05:45 تعداد بازدید:  132
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اقدامات ناکافی برای یک حرکت ارزشمند در استان

یادداشت

یکی از حرکت‌ها و اقدامات خوب و ارزشمندی که در راستای معرفی و شناساندن مفاخر علمی، فرهنگی، دینی و ادبی استان در سال‌های اخیر صورت گرفته، نامگذاری سال به نام یکی از این مفاخر است که با میرسیدعلی همدانی، که از عارفان و عالمان بزرگ جهان اسلام به شمار می‌رود، در سال 1394 کلید خورد.
این اتفاق البته زمانی رخ داد که پیش از آن به مناسبت ثبت جهانی میرسیدعلی همدانی در فهرست یونسکو، همایش بین‌المللی بزرگداشت این شخصیت نامی با مشارکت و همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کمیسیون ملی یونسکو - ایران، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مؤسسه فرهنگی اکو، جامعه المصطفی، موزه ملی ملک، سفارت تاجیکستان و مؤسسه فرهنگی نقش جاوید آبان‌ماه 1393 در محل موزه ملی ایران برگزار شد و پس از آن بود که استاندار همدان به طور رسمی سال بعد را در استان سال میرسیدعلی نامید.
بدون تردید استان همدان مهد بزرگان، عالمان و شاعران بزرگی است که نه‌تنها در کشور عزیزمان ایران، بلکه در سطح جهان دارای نام و آوازه بلندی بوده‌اند.
شخصیت‌های دینی، علمی، فرهنگی و سیاسی که هر یک از آنها نقش پررنگ و کم‌نظیری در رشد و شکوفایی میهن و هدایت مردم در مسیر کمال و پیشرفت داشته‌اند.
آشنایی با این چهره‌های بزرگ تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار است و ما نه‌تنها باید با اینگونه شخصیت‌ها که الگوهای بزرگی برای ما هستند، شناخت کافی داشته باشیم، بلکه در معرفی آنها به نسل‌های جدید و بهره‌‌گیری از آثار ماندگار آنها بکوشیم؛ ضمن اینکه چنین حرکت‌هایی در بلندمدت می‌تواند به رشد و توسعه فرهنگی استان نیز کمک نماید.
روند نامگذاری‌ها با این نگاه و اهداف مهم و ارزشمند آن در سال‌های بعد نیز ادامه یافته است. به‌گونه‌ای که سال 95 به نام سید جمال‌الدین اسدآبادی، امسال به نام باباطاهر و آنطور که استاندار همدان اعلام کرده، سال بعد نیز به نام عین‌القضات خواهه بود.
این حرکت ارزشمند با آن اهداف مهم زمانی می‌تواند آثار و نتایج مورد نظر را به دنبال داشته باشد که برنامه‌ریزی بهتری برای آن داشته باشیم وگرنه برگزاری یک همایش که به طور معمول می‌توان بدون نامگذاری‌ها نیز آن را برگزار کرد، نمی‌تواند در این زمینه کافی باشد.
فلسفه نامگذاری سال‌ها پرداختن به یک موضوع مهم است که ضرورت آن بیش از پیش احساس می‌شود و در این راستا برنامه‌ها و اقدامات باید به‌گونه‌ای باشد که به شکل مستمر از آثار نتایج آن بهره برد.
در مورد اخیر نیز مردم انتظار دارند اهداف مورد نظر از جمله معرفی بهتر بزرگان و مفاخر استان در سطح استانی، ملی و حتی بین‌المللی، رشد و توسعه فرهنگی استان و مانتد آنها به شکل عملی عینیت پبدا کند.
به نطر می‌رسد تشکیل بنیاد فرهنگی قوی و منسجم که بتواند چنین مباحثی را با فراغ بال بیشتر و بر اساس یک برنامه راهبردی و کلان دنبال کند، ضروری است.
البته تمام نهادهای ذی‌ربط و مسوول در این زمینه نیز به تناسب شرایط باید پای کار باشند و نقش خود را به خوبی ایفا نمایند تا نه‌تنها این امر مهم دچار روزمرگی و محدود به یک همایش نشود، بلکه زمینه برای تحقق اهداف مهمی که از نامگذاری سال‌ها در استان دنبال می‌شود، فراهم گردد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com