1398-01-231398-02-02bool(false) برنده تحریم ها چه کسانی هستند؟ همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85039 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برنده تحریم ها چه کسانی هستند؟

نویسنده : زهرا پاک زاد

تحلیل


در اولین قسمت از این سلسله گزارش ها به بررسی چیستی قانون داماتو و تاریخچه آن می پردازیم:
قانون داماتو ـ كندي، يا قانون مجازاتهاي ايران و ليبي 1996، با حضور خانواده‌هاي قربانيان پرواز شماره 103 پان امريكن كه در 21 دسامبر 1988 بر فراز شهر لاكربي منفجر شده بود، بر ضد ايران و ليبي در 15 اوت 1996 امضاء شده است. به‌نظر مي‌رسد كه امريكا با چنين نمايشي (جريان امضاي قانون مجازاتهاي ايران و ليبي) كه در كمتر از يك ماه بعد از انفجار هواپيماي تي ـ دبليو- اي (T.W.A)800 ، در 18 ژوئيه 1996 بر فراز لانگ آيلند به صحنه مي‌آورد قصد ارسال پيامي داشته كه در آن بطور ضمني انفجار اخير را هم به يكي از اين دو كشور (ليبي ـ ايران) كه از سوي امريكا بعنوان «خطرناكترين حاميان تروريسم درجهان» معرفي شده‌اند نسبت دهد.
اين قانون به نام مبدع آن در مجلس سنای آمريکا، به داماتو شهرت يافته است.
هدف قانون داماتو، كه شركتهاي اروپايي دارندة روابط تجاري زياد با ايران و ليبي رامدّ نظردارد، محروم كردن اين دو دولت ازمنابع مالي است؛ براي اينكه آنها را از ادامه سياست فعلي شان باز دارد. البته مباني توجيهي قانون داماتو-كندي كاملاً در مورد هر دو كشور يكسان نيست. اتهامات وارده به ايران خريد تسليحات با قدرت تخريب وسيع و حمايت از تروريسم بين‌المللي است ».كه امنيت ملّي و منافع سياست خارجي ايالات متحده را با خطر مواجه مي‌نمايد«.
در واقع هدف اين قانون محروم كردن ايران و ليبي از كسب درآمد لازم براي كمك به تروريسم بين‌المللي و توسعه صنايع نظامي‌شان مي‌باشد.
در سال 2006 تحریم های قانون داماتو علیه لیبی لغو شد. بنابراین به قانون تحریم ایران تغییر نام داد. افزایش تنش ها بر سر برنامه هسته ای ایران، کنگره آمریکا با انجام اصلاحیه هایی در این قانون، گستره و شدت تحریم ها علیه ایران را تشدید کرد، مهلت قانونی اجرای قانون تحریم ایران ده ساله است و بعد از پایان هر ده سال، نیاز به تمدید دارد. اگر تمدید نشود، به صورت خودکار لغو می گردد. کنگره آمریکا با اجماع آرا اقدام به تمدید تحریم ایران بدون امضای رئیس جمهور و دوباره این قانون ده سال دیگر تمدید شد. که با تمدید این قانون آمریکا یک جانبه ایران را تحریم کرد. مسلما برای آمریکا چشم پوشی از نفت ایران سخت خواهد بود، زیرا ایران دومین بزرگترین صادر کننده نفت و گاز در جهان است؛ حذف این مقدار عرضه در بازار جهانی، قیمت نفت را پس از تحریم افزایش خواهد داد و نرخ رشد اقتصاد جهانی را نصف می کند.
عمر  قانون داماتو: بر اساس زمان بندي که در متن قانون داماتو (ويرايش 2011) آمده است مفاد اين قانون نهايتا تا 31 دسامبر 2016 (11 دي 1395)‌ موثر است و بعد از اين تاريخ مفاد آن متوقف می شود به بیان دیگر عمر قانون داماتو در دسامبر 2016 به پایان می رسد. و امروز بعد گذشت دوسال از پایان عمر این قانون؛ چرا این قانون همچنان به قوت خود باقی است و حتی شدت هم یافته است؟ و ایران چه اقداماتی در این رابطه انجام داده است؟
اجماع نسبی که در کشور درباره تمدید قانون داماتو یا تحریم ایران شکل گرفت، می تواند هشداری به آمریکا و دولت آینده آمریکا باشد؛ مبتی بر اینکه ایران به صورت یکپارچه در درون، با نقض برجام برخورد خواهدکرد و این گونه نیست که این توافق بتواند حربه فشاری بر کشورمان باشد. در ادامه ضمن بررسی و مرور تحریم های آمریکا علیه ایران، اهداف آمریکا از اعمال این تحریم ها علیه کشورمان و نیز تاثیر این تحریم ها بررسی خواهدشد.
 *تحلیلگر:  کارشناس ارشد روابط بین الملل
ادامه دارد...


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com