بیش از 60 هزار هکتار طرح آبخیزداری در همدان اجرا شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111832 تاریخ انتشار:  1399-06-26 - 07:00 تعداد بازدید:  61
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیش از 60 هزار هکتار طرح آبخیزداری در همدان اجرا شد

اقتصادی


 از سال 92 تاکنون 60 هزار ۷۲۱ هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در استان اجرا شده که بهترین ره‌آورد اجرای این طرح‌ها کنترل سیل و رسوب بوده است.‌
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار کرد: میزان مرمت عملیات مکانیکی در حوزه آبخیزداری ۷۴۷ متر مکعب رسیده است و در دولت تدبیر و امید ۴۱ هزار و ۶۳۳ مترمعکب بند «گابیونی»، ۱۲ هزار و ۷۲۴ مترمکعب بند خشکه‌چین، ۲۹ هزار و ۹۳ مترمکعب بند سنگی – ملاتی و ۷۱ هزار و ۸۲۴ مترمکعب بند خاکی ایجاد شده است.
اسفندیار خزائی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: مهم‌ترین مزیت‌های اجرای طرح و عملیات آبخیزداری در استان جلوگیری از هدررفت آب، فرسایش خاک، کنترل آب‌های جاری و سیلاب‌ها و نفوذ آنها به خاک و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی است.
وی اظهار کرد: از سال ۸۴ یعنی آغاز اجرای طرح‌های آبخیزداری تاکنون بیش از ۲۳ هزار سازه بزرگ و کوچک آبخیزداری و آبخوانداری در این استان ساخته شده که این میزان سازه در کشور کم‌نظیر است. خزائی افزود: با انجام اقدامات آبخیزداری از خشک شدن قنات و چشمه‌های موجود و در نتیجه مهاجرت‌های بی‌رویه آبخیزنشینان و روستائیان جلوگیری می‌شود. وی افزود: با توجه به اهمیت حفظ آب و خاک، می‌توان با به‌کارگیری روش‌های ساده نسبت به حفظ و نگهداری پوشش گیاهی مراتع و جنگل‌ها تلاش و از تخریب مراتع و قطع درختان جلوگیری کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی سبب وقوع خشکسالی‌های پی‌درپی و سیل و خسارات حاصل از آنها شده و هر ساله مقدار زیادی از خاک‌های با ارزش کشور از دسترس خارج می‌شود، خاکی که برای به وجود آمدن یک سانتیمتر مکعب آن ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال وقت لازم است.
خزائی با بیان اینکه آبخیزداری به‌عنوان علم حفاظت از آب و خاک می‌تواند مناسب‌ترین راه‌حل برای کاهش خسارات به منابع طبیعی باشد، تأکید کرد: فعالیت‌های آبخیزداری سبب حفظ منابع ارزشمند حیاتی شده و آب‌های روان به جای تبخیر و تبدیل شدن به سیل و تخریب زمین‌های کشاورزی، به آرامی در زمین نفوذ می‌کند.
وی بیان کرد: آبخیزداری به همه فعالیت‌های صورت گرفته در محدوده یک حوزه آبخیز گفته می‌شود که سبب حفظ آب و خاک و در نتیجه کاهش وقوع سیل و آثار ناشی از خشکسالی و کم‌آبی و همچنین موجب کاهش میزان فرسایش و تخریب خاک‌ می‌شود و مدیریت پایدار سرزمین با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری محقق می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com