1398-01-231398-02-02bool(false) خرد جمعي رويکرد شوراي پنجم است همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85042 تاریخ انتشار:  1397-06-22 - 08:19 تعداد بازدید:  95
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گفتگو با رئيس شوراي شهر همدان در آستانه انتخابات هيأت رئيسه
خرد جمعي رويکرد شوراي پنجم است

نویسنده : مريم مقدم

اخبار


حالا پس از گذشت يكسال از ریاست مولوی،  شورای شهر روز شنبه، 24 شهريورماه اقدام به برگزاري انتخابات هيأت‌رئيسه سال دوم دوره پنجم شوراي اسلامي شهر همدان خواهند كرد.
به همين دليل گفت‌وگوي كوتاهي با" ابراهيم مولوي " در زمينه يك سالي كه در شوراي پنجم گذشت انجام داده‌ايم كه مشروح آن را مي‌خوانيد:
 تأخير شروع فعاليت شوراي پنجم چه تأثيري بر روند كار داشت؟
در ابتداي فعاليت به دلايل متعدد يك  تأخير 3 ماهه موجب شد زمان را مقداري از دست بدهيم و به تبع اين تأخير بر انتخاب شهردار همدان كه توسط شورا رقم مي‌خورد نيز تأثيرگذار بود و عملاً اين انتخاب هم با فاصله زماني شكل گرفت و پس از بررسي‌هاي متعدد روي 24 گزينه شهرداري شوراي شهر توانست 24 آبان‌ماه 1396 عباس صوفي را به عنوان شهرداري همدان معرفي كند.گرچه اين انتخاب با عنايت به اينكه صوفي شناخت خوبي از مجموعه داشت و بخش عمده كار را تا به امروز به انجام رسانده است و تعامل مطلوب با شورا توانسته است يك خروجي شاخص را ارائه دهد.
 آيا گرايش‌هاي سياسي توانست روي ارتباط اعضاي شوراي شهر با برنامه‌هاي در دست انجام تأثير بگذارد؟
تمام تلاش را كرديم كه شورا در يك جوّ آرام كارها را پيش ببرد، گرچه در انتخاب شوراي پنجم اكثريت ليست اميدوارد شوراشدند اما در انجام تصميم‌گيري‌ها و تعامل بين اعضا همه به كار گرفته شده و ارتباط مطلوب بود و در كار اعضاي ليست اميد، مستقل يا نهاد خدمتي هيچ تفاوتي با يكديگر نداشته و فضا براي انجام كارها كاملاً مهيا بود. در شوراي پنجم تلاش مي‌شد كارهايي كه باعث دلسردي مي‌شود را دفع و كنش‌هاي احتمالي را مديريت كنيم.
 در زمينه منابع مالي از درآمدها تا برنامه‌ريزي‌هاي تحقق بودجه، آيا فكر مي‌كنيد شرايط مطلوب پشت سر گذاشته شده است؟
تمام تلاش را انجام داديم تا در مباحث مالي بودجه شهرداري را در كميسيون بودجه و تلفيق با تمام جديت پيگيري كنيم و اين باعث شد 640 ميليارد تومان بودجه براي شهرداري در زمان مشخص ابلاغ شود. حتي در زمينه عوارض، عوارض محلي را هم اصلاح و اعلام كرديم و كميسيون‌ها برنامه‌هايشان را به موقع اعلام كردند.
هماهنگي بين شهرداري و شوراي پنجم به قدري كامل بود كه مي‌توان ادعا كرد در طول سابقه 100 ساله شهرداري همدان اينكه اعلام مي‌كنيم 400 ميليارد تومان پروژه را كنلگ‌زني كرده‌ايم، بي‌سابقه است .
 اين عملكردهاي مطلوب بيانگر آن است كه هدف شورا ، خدمات‌رساني به مردم بوده است و بس . در حال حاضر جداول و نمودارها كه از شرايط بودجه شهرداري ارائه مي‌شود، بيانگر آن است كه از 12 ماه سال در 5 ماه اخير مبلغ 204 ميليارد تومان بودجه محقق شده است و در بازه زماني پيش روي پيش روي، پيش‌بيني‌ها مي‌گويد تحقق 600 ميلياردي بودجه محقق خواهد شد.
 در رويدادهاي پيش‌بيني شده با هدف ايجاد شور و نشاط اجتماعي و انگيزه در جامعه آيا شوراي پنجم را در اجراي برنامه‌ها موفق مي‌بينيد؟
ما در رويدادهاي حايز اهميتي كارنامه شاخصي از شوراي پنجم تا امروز مي‌بينيم، در حال حاضر رد پاي رويداد «همدان 2018» و «شهروند برگزيده» و جشن‌هاي ميلاد و ايام سوگواري‌هاي شهرداري را پاي كار ديديم و حتي در چنين شرايط اقتصادي سختي شاهد آن بوديم كه اكثريت پروژه‌ها در حال اجرا بود.
 در يك نگاه گذرا به مهمترين پروژه‌هاي اجرا شده يا در حال اجراي شهر همدان را در اين مدت اشاره كنيد.
پارك «ولايت» در 400 هكتار، پارك "سد اكباتان "در 400 هكتار، اتمام پروژه‌هاي پياده‌راه‌سازي بوعلي و آغاز پياده‌راه‌سازي اكباتان و بلوار ارم شهر همدان ايجاد پاركينگ طبقاتي آقاجاني‌بيگ، ادامه اجراي پل غيرهمسطح شهيد سردار همداني، پارك نواري شهداي ارتش، بازگشايي 10 معبر از معابر اصلي همدان و بازگشايي خيابان طالقاني و شهيد فهميده و همچنين عقب‌نشيني كامل بيمارستان بوعلي‌سينا و... از جمله پروژه‌هاي مهم شهري بودند كه همشهريان خود شاهد اجراي آنها در بازه‌هاي زماني كوتاه بوده‌اند.
در زمينه اين فعاليت‌ها تنها مي‌توان گفت همه آنها نتيجه تعامل مطلوب شورا و شهرداري و پاي كار بودن شهردار همدان بوده است و بس. البته در اين ميان موارد حايز اهميت كم نداشته‌ايم؛ مواردي از قبيل ساماندهي ورودي و جدول‌گذاري و اجراي پروژه 300 هزار تن آسفات در شهر همدان كه در اين شرايط اقتصادي مي‌توان گفت يك اتفاق مهم در همدان بوده است.
همچنين نمي‌توان شرايط مطلوب در شهرك‌هاي مدني، بهشتي و مدرس كه براي ایجاد معابر که در آن ها  رقم خورده است، بي‌تفاوت گذشت و اين‌ها هم نتيجه زحمات متوليان امور در شهرداري و بويژه شهردار همدان بوده است.در اين ميان لازم به ذكر است كه خبر ورود 17 اتوبوس جديد به ناوگان حمل‌ونقل شهري را هم ارائه دهيم.
همچنين در آينده نزديك همداني‌ها شاهد ايجاد يك باغ گل به مساحت 2 هكتار كنار پارك بانوان شهر خواهند بود.
دراين زمينه بايد از حمايت آيت‌ا... محمدي نماينده ولي فيقه در همدان، نيكبخت مديريت ارشد استان و استاندار همدان و صوفي شهردار همدان قدرداني كرد؛ چراكه همه اين موارد براي دستيابي به فضاي مطلوب امروز در شهر لازم بوده است.
 به اين ترتيب كه شما مي‌فرماييد، گويا هيچ تنش و چالشي بين اعضاي شوراي شهر در نخستين سال فعاليت شوراي پنجم نبوده است. به واقع اينگونه بوده است؟
 منكر نمي‌شوم كه در يكسال گذشته با تعامل بين استانداري و شهرداري و شورا كمتر شاهد تنش بوده‌ايم اما اختلاف نظرها و موانع متعدد هم در تصميم‌گيري‌هاي شورا پيش روي بوده است. گرچه اختلاف نظرها موجب شده است كه به روي روند كارها تأثيرات نامطلوب گذاشته شود.
همه اعضا تلاش بر تعامل كردند گرچه در هر مجموعه كار جمعي، افرادي هستند كه موانع‌تراشي مي‌كنند و همراه نمي‌شوند تا كار پيش نرود، شورا هم يك جمع چند نفره است و از اين قاعده مستثني نيست. شورا مجموعه‌اي كه تصميم‌گيري‌ها با خرد جمعي اتخاذ مي‌شود و بودند افرادي كه همراه نبودند و كارشكني‌هاي متعددي را باعث شدند و مي‌خواهند همه گلايه‌ها در اين زمينه در سينه من بماند و من به عنوان سنگ صبور همه را حس مي‌كنم. شايد روزي به موقع درباره آنها صحبت كنم اما فعلاً فقط سكوت مي‌كنم.
 آيا براي به انجام نرسيدن كاري در يكسال نخست شوراي پنجم كه شما رئيس آن بوده‌ايد، هنوز نگرانيد؟
در زمينه پل غيرهمسطح سردار شهيد همداني كه البته با ورود صوفي به عنوان شهردار و تزريق منابع جديد مالي كمي سرعت گرفت، دغدغه دارم. اين پل سال 95 كلنگ‌زني شد و استاندار هم قول داد منابع جديدي در اختيار بگذارد اما به هر ترتيب تا امروز محقق نشده است و اين يكي از آن موارد است كه اميدوارم به انجام برسد.
مورد ديگر اين است كه همچنان معتقدم نمايندگان مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي و مسئولان ارشد استان مي‌توانستند در جذب منابع مالي و اعتباري از سوي وزارتخانه‌ها تأثيرگذار باشند اما آنگونه كه انتظار مي‌رفت، محقق نشد. همدان نسبت به استان‌هاي ديگر در جذب اعتبار آنچنان موفق نبوده است؛ چراكه جذب اعتبار گستره وسيعي از ارتباطات بين مسئولان و نمايندگان با وزرا را مي‌طلبد. مجموعه استانداري و مديريت و برنامه‌ريزي براي جذب اعتبار مي‌توانند به پيشرفت بهتر امور كمك بسزايي بكنند. همه مي‌دانيم 50 درصد اعتبارات عمراني استان‌ها در اختيار وزيران است و بايد رايزني اختصاص اين منابع جدي‌تر انجام شود. استان همدان توانمند است و جذب اعتبار مي‌تواند به تكاپوي اجراي پروژه‌ها كمك كند.
 مهمترين برنامه پيش روي شوراي پنجم در ماه‌هاي اخير را چه مي‌دانيد؟
آبان‌ماه سال 1397 مجمع شوراي عالي استان‌ها و مجمع رؤساي شوراهاي اسلامي استان‌ها و كلان‌شهرها در همدان برگزار خواهد شد. امتياز ميزباني از اين جمع مهم را توانستيم در شهر اروميه نصيب همدان كنيم كه البته براي آن رقيباني بودند ولي همدان توانست با دفاع مطلوب اين امتياز را كسب كند.
تشكيل شوراي عالي استان‌ها يك فرصت است براي همدان؛ چراكه در اين شورا مي‌توان طرح و لوايحي به مجلس داد كه در قالب آن مشكلات و موانع رفع شوند و اين لايحه‌هاي پيشنهادي با تلاش نمايندگان مجلس به صورت قانون ارائه شوند و فكر مي‌كنيم اين اتفاق حايز اهميتي براي همدان خواهد بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com