از ایستگاه دور تا قطار نزدیک همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91452 تاریخ انتشار:  1397-12-22 - 06:00 تعداد بازدید:  57
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در نشست هم اندیشی آژانس‌داران همدانی با مسئولان قطار مطرح شد
از ایستگاه دور تا قطار نزدیک

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری
 
 وقتی مسیر ریلی همدان تهران با از راه رسیدن قطار از پایتخت به طور رسمی افتتاح شد تنها 4 مسافر به همراه داشت معاون مدير کل برنامه‌ريزي راه‌آهن جمهوري اسلامي و مدير کل راه‌آهن غرب کشور از مسافران این قطار بودند که با هدف بررسی مسیر و ظرفیتهای آن در این مسیر با قطار تردد کرده بودند . ساعاتی پس از ورود قطار آنها راهی یک نشست هم اندیشی شدند که به همت انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي همدان در هتل امیران برگزار شده بود .
این نشست با هدف بررسي ظرفيت‌هاي قطار گردشگري همدان با حضور معاون مدير کل برنامه‌ريزي راه‌آهن جمهوري اسلامي و مدير کل راه‌آهن غرب کشور در کنار مسئولان حوزه گردشگري همدان تشکيل شده بود  در این نشست حاضران موارد متعدد را مطرح کردند از ساعتهای نامناسب قطار تا ایستگاه خارج از شهر و فاقد امکانات قطار و راه نزدیک همدان به مرزهای غربی برای پویایی سفرهای زیارتی ، در اصل این نشست که انتظار می‌رفت خیلی پیش از این تشکیل شود راهکارهای متعددی در اختیار مسئولان شبکه ریلی کشور گذاشت . 
در اين نشست هم اندیشی ، فعالان گردشگري و مديران دفاتر خدمات مسافرتي با ارائه راه‌کارهاي پيرامون حفظ مسير ريلي همدان تهران تلاش کردند به عنوان نمايندگان مردم معضلات پيش روي در مسیر ریلی همدان  را براي حل شدن واکاوي کنند. در حال حاضر در استان همدان 57 دفتر خدمات مسافرتي که شامل هفت دفتر بند الف و 13 نمايندگي فروش بليت قطار مي‌باشند فعال هستند. مسئولان اين دفاتر بر اين باورند در صورت ايجاد تعامل بين بخش‌ها و تأسيسات گردشگري مي‌توان فعال بودن مسير ريلي همدان به مقاصد متعدد را تضمين کرد.
  پویایی حمل و نقل با تامین زیرساخت
مرادي پور؛  رئيس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي در اين نشست عنوان کرد: آژانس‌هاي مسافرتي به عنوان حلقه‌هاي واسط بين پتانسيل‌هاي گردشگري و بازار تقاضا مي‌توانند شرايطي را تسهيل کنند که پکيج‌هاي متنوع گردشگري مورد انتخاب مسافران قرار گيرد.
وي گفت : از آنجا که بستر جذب گردشگر در همدان مهيا است و با توجه به تعدد جاذبه‌هاي گردشگري و قرار گرفتن همدان در کريدور غربي در صورت حمايت مسئولان حوزه گردشگري از فعالان بخش خصوصي و اعمال استانداردهاي لازم شاهد بالا رفتن آمار گردشگر و در نتيجه پويا بودن زيرساخت‌هاي حمل و نقل و اقامت در همدان خواهيم بود.
علیرضا الپناه سلطانی عضو هيأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی همدان،  در اين نشست عنوان کرد: آژانس‌هاي مسافرتي به عنوان رکن اصلي در صنعت گردشگري در صورت تعامل با ديگر تأسيسات مي‌توانند مديريت تورهاي ورودي را در استان همدان به سمت و سوي ايجاد تکاپو در اقتصاد محلي هدايت کند.
از آنجا که براي نخستين بار شاهد ورود قطار گردشگري تهران به همدان هستيم اميدواريم بتوانيم با بهره‌گيري از تسهيلات در ميدان رقابت تورهاي گردشگري همدان را با عنوان مقصدي متمايز در غرب کشور در ويترين فروش تورها قرار دهيم.
 تنوع تورها با قیمتهای معقول
معاون عمراني فرماندار همدان در اين نشست هم‌انديشي خطاب به مديران دفاتر خدمات مسافرتي عنوان کرد تعامل دستگاه‌هاي ذي‌ربط در استان همدان ايجاد شده است تعاملي که مي‌تواند براي راستاي پيش‌برد اهداف تأثيرگذار باشد.
علي زماني گفت :  يکي از اولويت‌هاي استان و شهر همدان توسعه گردشگري است. از آنجا که در سال گذشته رويدادهاي بين‌المللي همدان 2018 با همت برنامه‌ريزان و به ويژه رسانه‌ها توانست جايگاه مطلوبي را در معرفي توانمندي‌هاي همدان ايجاد کند در سال جاري مي‌توانيم با مديريت قابليت‌هاي موجود شهر و استان همدان را در صدر انتخاب‌هاي گردشگران قرار دهيم.
معاون عمراني فرماندار همدان تاکید کرد : از آنجا که به دليل متنوع بودن قيمت‌ها تورهاي ورودي گردشگري همدان با قيمت بالايي بسته مي‌شود پيشنهاد ما اين است که تورها با تنوع خدمات در چند سطح قيمتي براي همه طبقات اجتماعي قابل عرضه بسته شود. 
وی گفت : اين تنوع قيمت مي‌تواند دست متقاضيان را در بازار باز کند و در نتيجه آمار جذب گردشگر در همدان متحول شود و به اين ترتيب شاهد خواهيم بود مراکز قيمتي ارزان‌قيمت تر هم مورد انتخاب گردشگران قرار ‌گيرد.
زمانی افزود : از سوي ديگر لازم است تخفيفات هتل‌ها مانند شهرهاي گردشگري مشهد و کيش اعمال شود.
اين تخفيفات انگيزه‌اي براي جذب و ورود گردشگر است در حال حاضر آمار مي‌گويد همدان از مسير هدف گردشگري تغيير مسير داده است و اين امتيازي است که استان را با فرصت کسب درآمد روبرو کرده است.
  ورود قطار گردشگري به همدان اتفاق تازه‌اي نيست
رضا زاده مدير عامل آژانس مسافرتي ثامن پرواز در اين نشست به مشکلات عديده‌ زيرساختي در ايستگاه راه‌آهن همدان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ورود قطار گردشگري به همدان اتفاق تازه‌اي نيست چرا که همزمان با جشنواره پويا نمايي شاهد ورود قطار گردشگري به همدان بوده‌ايم پس نمي‌توان گفت اين قطار نخستين سفر ريلي گردشگري را براي همدان رقم زده است.
وي به مسير دسترسي همدان تا ايستگاه راه‌آهن اشاره کرد و گفت: نداشتن علايم راهنمايي و رانندگي در اين مسير بر نبود برخي زيرساخت‌هاي ارتباطي از مشکلاتي است که لازم است حالا با ورود قطار گردشگري تهران راه به حل و فصل  شدن پيدا کند.
وی به ساعت تردد قطار بین همدان و تهران اشاره کرد و گفت : این ساعت برای فروش تورهای گردشگری به تهران بسیار ساعت مطلوبی است که حتی آزانس داران مطرح پایتخت تمایل به چارتر کردن آن داشتند که البته بادرایت مدیران راه آهن این اتفاق رقم نخورد .
 رضازاده به ورود به موقع و حمايت‌هاي مسئولان راه‌آهن جمهوري اسلامي اشاره کرد و گفت: اجازه ندادن اين مسئولان براي چارتر نشدن ميسر ريلي همدان تهران موجب شد دست آژانس‌دارهاي همداني براي فروش تورهاي گردشگري با قيمت مشخص باز بماند.
 تورهای زیارتی کربلا و مسیر ریلی همدان 
تقی زاده ؛ مدير کل راه‌آهن غرب کشور که اولین مسافر قطار همدان به تهران بوده است همزمان با افتتاح این مسیر با حضور در نشست هم اندیشی با فعالان گردشگری گفت : آوردن این قطار کار ما بود و نگاه داشتنش کار شما است و مطمئنا می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد روی پیشرفت شهر همدان و اثرات این قطار هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت ملموس است.
خط همدان به تهران الان از لحاظ کیفیت بهترین در کشور است و ظرفیت بسیار مطلوب است ما دو موضوع داریم یکی گردشگری خود استان است که ما می توانیم از ظرفیت قطار استفاده کنیم و تورهای زیادی راه اندازی کنیم و از آنجا که ظرفیت گردشگری همدان هنوز بالقوه است و بالفعل نشده است این مهم جای کار دارد. 
 موضوع پس هم مربوط به مقوله  ترانزیت گردشگر است در حال حاضر تورهای زیارتی کربلا از سه مسیر در حال انجام است مسیر هوایی به علت گرانی متقاضی کمتری دارد  و به همین دلیل ترانزیت به سمت جاده و ریل سوق پیدا کرده است و حالا همدان با مسیر ریلی اش به دلیل زمان کوتاه تر مسیر همدان یک ظرفیت مطلوب و سریعنرین مسیر برای تورهای زیارتی کربلا در همدان می تواند راه اندازی شود  این مسیر حالا اجازه اجرای تورهای ترکیبی را از ایران به عراق و بالعکس می دهد و اگر با استفاده از ظرفیت ریلی همدان بتوانیم مسیر ایران عراق را پویا کنیم برای همدان سود فراوانی خواهد داشت .
 با ظرفیت تبلیغات رایگان همدان را معرفی کنید
ندایی معاون مدير کل برنامه‌ريزي راه‌آهن جمهوري اسلامي و مبدع قطار گردشگری ایران است که 28 قطار بین المللی به ایران آورده است در این نشست گفت :  هر بهانه ای برای راه اندازی یک تور ایده ای است برای اینکه بتوانیم یک مسیر گردشگری داشته باشیم به عنوان مثال بزرگداشت شخصیت های ملی و جهانی در همدان می تواند بهانه ای برای راه اندازی قطار گردشگری باشد.
وی به نوع اتوبوسی قطار همدان اشاره کرد و گفت : از آنجا که قابلیت پخش کلیپ و سرو غذای گرم در قطارهای همدان تهران هست می تواند مسیر را برای مسافر دلچسب تر کند. 
وی به فرصتی که متولیان گردشگری می توانند داشته باشند اشاره کرد و گفت مدیران دفاتر و دیگر متولیان بخش خصوصی اگر تا تعداد مشخصی در کسب و کار خود افراد بیمه شده داشته باشند می توانند از تبلیغات رایگان صداوسیما استفاده کنند و این تبلیغات می توانند ظرفیت ریلی همدان را در عرصه ملی و بین المللی معرفی کنند. 
معاون گردشگری همدان نیز با اشاره به فرصتی که قطار در اختیار گردشگری همدان خواهد گذاشت گفت : آمدن قطار یک قضیه است اما ماندگار شدن آن از اهمیت بیشتری بر خوردار است . قطار دوسرویس می تواند خدمات متنوع را به مسافران دهد و حالا از مراکز اقامتی تا تاسیسات دیگر گردشگری موظف هستند که قطار را برای همدان ماندگار کنند. 
 سفر ریلی به مقصد گردشگری
علی خاکسار با عنوان این مطلب که  قطار گردشگری یک ابتکار از شاخه‌های صنعت گردشگری بشمار می آید اضافه کرد: قطار گردشگری تهرانی ها را از یک مسیر ریلی به مقصد پرجاذبه گردشگری میرساند. 
وی گفت : ظرفیت های بخش ریلی و هوایی جزء اولویت ها در صنعت گردشگری برشمرده می شود. بخش ریلی جزء بخش هایی است که سیاست های وزارت راه آن را در اولویت اصلی بخش گردشگری قرار داده و در پی آن است که کل کشور را به کمک حمل و نقل ریلی به هم پیوند بزند.
این پیوند ضمن اینکه زیرساخت های توسعه را برای ما فراهم می کند، در نزدیک تر کردن افراد به یکدیگر با توجه به اینکه خیلی از افراد در شهرهای مختلف، سفر با قطار را سفر امن تری می دانند. سفر با قطار علاوه بر امنیت بیشتر، جذابیت بیشتری هم برای مسافران و توریست ها دارد، ضمن اینکه این مدل حمل ونقل دوستدار محیط زیست نیز هست.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com