1397-03-201397-03-30bool(false) 1397-03-201397-03-30bool(false) خانواده ها یک لیوان شیر را هم نمی خورند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 30 خرداد 1397 - شماره 3219
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1397

Today : Wed, June 20, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  66504 تاریخ انتشار:  1394-10-03 - 05:45 تعداد بازدید:  697
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خانواده ها یک لیوان شیر را هم نمی خورند

گوناگون

 عوامل بسیاری می‌تواند بر نوع تغذیه شما تأثیر بگذارد، اما آنچه این روزها بیش از پیش اهمیت پیدا کرده تأثیر وضعیت اقتصادی است.
متأسفانه اشتباه بزرگ ما این است که وقتی مشکل مالی داریم، از غذای خود می‌زنیم، اما نه به شکل صحیح، بلکه آنچه را مفید است، حذف می‌کنیم. شیر و لبنیات یکی از آن ضروری‌هاست که هنوز هم در جامعه ما فرهنگ استفاده از آن جانیفتاده است.
آخرین تحقیقات میدانی درباره سرانه مصرف لبنیات در کشور نشان می‌دهد این میزان به کمتر از 70کیلوگرم در سال رسیده، یعنی در روز فقط 190سی‌سی شیر!
 بهار امسال اعلام شد مردم در سال 91 در مقایسه با سال 90، حدود 22درصد مصرف لبنیات و شیر خود را کم کرده‌اند و اکنون در آخرین روزهای سال اعلام شده که مردم در سال 92 هم در مقایسه با سال 91، لبنیات و شیر کمتری خورده‌اند.
با این حساب، می‌توان انتظار داشت سرانه مصرف لبنیات در ایران که سال گذشته 70 کیلوگرم اعلام شده، به کمتر از این میزان رسیده است.
 به گزارش خبرآنلاین، رئیس صنایع شیر ایران در اظهارنظری در این‌باره گفته‌ است: تحقیقات میدانی شرکت‌های همکار صنایع شیر ایران در نزدیک به 80شهر بزرگ کشور نشان می‌دهد مردم در مقایسه با سال گذشته، مصرف لبنیات خود را 6/14درصد کاهش داده‌اند.
عبدالامیر باروتکوب، در تشریح جزئیات نتایج این تحقیق گفت: «آمار حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد کاهش مصرف لبنیات در کشور با اطلاعاتی که مرکز آمار ایران درباره کاهش مصرف مواد‌غذایی در کشور منتشر کرده، همسو است.
 این آمار، هشدار‌دهنده است، زیرا شیر و لبنیات، غذایی است که جایگزین ندارد و سلامت مردم، به خطر افتاده است.»
 کودکانی با قد کوتاه و دندان‌های پوسیده
رئیس صنایع شیر ایران درباره تبعات کاهش مصرف مواد لبنی در جمعیت ایران گفت: «تحقیقات نشان می‌دهد میانگین قد دانش‌آموزان سالانه کوتاه‌تر می‌شود.
همچنین تعداد پوسیدگی دندان در دهان دانش‌آموزی که به سن مدرسه می‌رسند به طور متوسط 7/5 دندان در هر فرد است. یعنی کودکان ما با قدهای کوتاه و دندان‌های پوسیده به مدارس می‌روند.
 این مشکلات به خاطر کاهش مصرف لبنیات در کشور است، زیرا سرانه مصرف میانگین لبنیات در کشورهای اروپایی، نزدیک به 300‌کیلوگرم است.»
مرکز تحقیقات پوکی استخوان کشور اعلام کرده‌است: در سال‌80 جمعیت دارای پوکی استخوان بالای 50 سال کشور تنها3/15درصد بوده است. این میزان در سال 90، به دو برابر یعنی بیش از 30 درصد جمعیت بالای 50 سال رسید و هم اکنون این میزان نزدیک به 34 درصد است، یعنی مصرف شیر در جامعه کمتر شده و سالمندان، دچار پوکی استخوان شده‌اند.
 بسیاری از خانواده‌ها یک لیوان شیر هم در ماه مصرف نمی‌کنند
یک فوق‌تخصص تغذیه، با تأکید بر اینکه بسیاری از خانواده‌ها، ماهی یک لیوان شیر هم مصرف نمی‌کنند، گفت: متأسفانه به دلیل افزایش بی‌سابقه قیمت لبنیات پس از هدفمندی یارانه‌ها و اعمال نکردن سیاست‌های تشویقی از سوی مسئولان، مصرف این مواد در سطح جامعه به صورت بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است. به طوری‌که درصد بسیاری از خانواده‌ها، مصرف لبنیات به ویژه شیر را از سبد غذایی خود به طور کامل حذف کرده‌اند.
کوروش جعفریان به ضرورت مصرف لبنیات در یک برنامه غذایی سالم تأکید کرد و افزود: مصرف لبنیات نظیر شیر، ماست، پنیر، دوغ، کشک و... باید حتماً در الگوی غذایی سالم گنجانده شود.
در واقع در برنامه غذایی همه افراد از لحظه تولد تا لحظه مرگ باید به مصرف لبنیات اهمیت داده شود.
وی در ادامه به بحث ذائقه و تمایلات افراد برای مصرف لبنیات اشاره کرد و گفت: متأسفانه به دلیل اینکه بسیاری از مادران پس از شیر‌گرفتن کودکان، تلاشی برای مصرف گروه لبنیات به خصوص شیر گاو و گوسفند برای نوزاد خود انجام نمی‌دهند، در نتیجه در شکل‌گیری شخصیت غذایی این افراد در بزرگسالی، مصرف لبنیات حفظ نمی‌شود و همچنین به دلیل ایجاد فاصله از شیر‌گیری و مصرف دوباره لبنیات، آنزیم لاکتوز بدن کودکان کاهش می‌یابد و این کاهش لاکتوز موجب می‌شود افراد پس از مصرف لبنیات دچار مشکلات گوارشی نظیر اسهال، دل درد، دل‌پیچه و... شوند که تحمل مصرف این مواد را برای کودکان کاهش می‌دهد.
 پوکی استخوان مهمترین عارضه مصرف ‌نکردن لبنیات
وی در ادامه به مهمترین عوارض کمبود مصرف لبنیات در جامعه اشاره کرد و گفت: متأسفانه به دلیل اینکه عوارض کاهش مصرف مواد لبنی در افراد امری آنی نیست، بنابراین بسیاری از افراد تصور می‌کنند بدون مصرف این مواد هم می‌توان به زندگی ادامه داد، در‌ حالی‌ که عوارض مصرف نکردن لبنیات در درازمدت حدود 10 تا 15سال به بعد به صورت پوکی استخوان و... بروز پیدا می‌کند.
جعفریان با بیان اینکه افراد معمولی باید دو تا سه لیوان شیر در روز مصرف کنند، گفت: البته می‌توان به جای این مقدار از لبنیات جایگزین نظیر ماست یا دوغ نیز استفاده کرد و نوجوانان، ورزشکاران و بیماران پوکی استخوان، میزان نیازشان در روز به مواد لبنی بسیار بیشتر از مقدار ذکر شده است.
 در همه جای دنیا مهمترین منابع خوراکی لبنیات، سبزی‌ها و میوه‌ها هستند.
رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران درباره وضعیت سلامت در کشور به «آرمان» می‌گوید: در کشورهای پیشرفته از بدو تولد کودک به سلامت و تغذیه آن اهمیت داده می‌شود و تلاش می‌کنند همه چیز اصولی و صحیح باشد. اما در ایران همه فکر می‌کنند کودک‌شان هرچه تپل‌تر و چاق‌تر باشد بهتر است، برای همین تغذیه نامناسب از همان ابتدا آغاز می‌شود.
ایرج خسرونیا درباره ضررهای غذاهای فست‌فودی می‌افزاید: در همه جای دنیا مهمترین منابع خوراکی لبنیات، سبزی‌ها و میوه‌ها هستند اما در کشور ما به‌قدری غذاهای فست‌فودی شدت گرفته است که کمتر کسی از غذاهای سالم استفاده می‌کند و همین امر موجب چاقی می‌شود که خودش سرمنشأ بسیاری از بیماری‌هاست.
وی درباره اهمیت مواد لبنی و مواد پروتئینی می‌گوید: اکنون طوری الگوهای غذایی ایران تغییر کرده که حتی روستاییان که خودشان باید تولیدکننده مواد لبنی باشد سر سفره‌های‌شان لبنیات نیست! این حذف شدن لبنیات از سفره مردم مهمترین عامل پوکی استخوان و کوتاهی قد است.
 مواد پروتئینی سالم و تازه نیز به سبب گرانی از سفره بسیاری از خانواده‌ها حذف شده که اینها همگی به وضعیت سلامت در ایران لطمه می‌زند.
این کارشناس در پایان با اشاره به ضرورت مراجعه به پزشک در مواجهه با هر نوع بیماری، می‌گوید: مردم وقتی با مشکلی مواجهه می‌شوند نباید بگذارند با گذر زمان بهبود پیدا کند، بلکه باید به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بروز مشکل بتوان به موقع جلوی آن را گرفت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com