1403-03-251403-04-04bool(false) تابستان و کلاس‌هایش همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138286 تاریخ انتشار:  1403-03-22 - 11:53 تعداد بازدید:  138
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تابستان و کلاس‌هایش

اجتماعی


 همدان پیام-مرضیه شفیعی صدیق: یادم هست زمانی که بچه مدرسه‌ای بودم، عید که رد می‌شد، روزها را می‌شمردیم تا تابستان برسد. گمان می‌کردیم این 3 ماه تابستان تمام شدنی نیست و تا ابد تعطیلیم. امتحان آخر روز عید ما بود.

کتاب و دفتر را می‌انداختیم گوشه‌ای و آماده آغاز تعطیلات می‌شدیم. اما هر سال کلاس زبان و یک ورزشی که هر سال هم عوض می‌شد، خِرِمان را می‌گرفت. باز کلاس ورزشش بد نبود و فعالیتی می‌کردیم یا تنی به آب می‌زدیم. اما امان از کلاس زبان. 2روز در هفته با کوله‌باری از مشق و تکلیف. این قسمتش را هیچ بچه‌ای دوست نداشت.

اصلاً چرا باید تابستان هم درس می‌خواندیم. پس ما کی می‌توانستیم هفته‌های بی‌خیالی داشته باشیم؟ درست است که الان دعا به جان پدر و مادرمان می‌کنیم که کلاس زبان رفتیم، اما اگر نمی‌رفتیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ اگر کلاس آموزش کامپیوترو ویندوز نمی‌رفتیم چه می‌شد؟ کاش می‌شد به جای آموزش کلاسیک زبان، محیطی بود که همراه با بازی زبان یاد می‌گرفتیم یا مانند امروز اپلیکیشن‌های مختلف ریخته بود در اینترنت و ما هر روز چند درسش را می‌خواندیم. هم فال بود هم تماشا. هم بازی کامپیوتری بود هم درسی یاد گرفته بودیم.  پسر بزرگم ۶ ساله شده و در آستانه مدرسه رفتن است. از وقتی فهمیده مدرسه که برود، تابستان‌ها تعطیل است روز و شبش را گم کرده است. روزها را می‌شمرد که کِی می‌شود بچه مدرسه‌ای شوم و 3 ماه از سال را مرخصی باشم و راهی مهد نشوم. طفلک نمی‌داند دیگر تابستان مثل قدیم نیست که بچه‌ها تعطیل باشند. البته قدیم هم تعطیلی محضی در کار نبود، اما از همان هم خبری نیست.

من نمی‌خواهم کلاس خاصی ثبت‌نامش کنم که روزهایش پر شود، چون روزهایش به اندازه کافی با مهد رفتن روزانه پر است. اما می‌توانم نظرش را بپرسم که حالا که تابستان است دوست داری چه کار کنی؟ آیا می‌خواهی کلاسی ثبت‌نامت کنم؟ دوست داری ورزشی یاد بگیری؟ چون بچه‌های الان نیازی به کلاس زبان ندارند و با این کارتون‌هایی که می‌بینند زبان انگلیسی‌شان از ما بهتر است. تازه بعضی‌های‌شان دولینگو نصب می‌کنند و زبان سومی هم یاد می‌گیرند و دیگر آموزش کلاسیک زبان به آنها کاری بیهوده است.

پسرم به من گفت دوست دارم شنا یاد بگیرم. این برای منی که از لحظه به دنیا آمدنش آرزو داشتم، شناگر شود خیلی خبر خوبی بود. کرونا آمد و پای ما از استخر بریده شد. بعدش هم که استخر رفتیم او دیگر دوست نداشت تن به آب بزند. اما امسال به شرط اینکه مایوی اسپایدرمن پوشیده‌اش را بپوشد، قصد کرده شنا یاد بگیرد. شاید در کلاس نقاشی ثبت‌نامش کنم. بعد از ترمی که تمام شد خیلی خواهش کرد کلاسش ادامه داشته باشد، به خاطر تداخل با کلاس‌های پیش‌دبستانی نتوانستم ثبت‌نامش کنم. عاشق موسیقی هم است، از الان خودش را یک پیانیست می‌بیند. خب این هم از کلاس موسیقی. گرچه پیانو ندارد، اما هفته‌ای یک‌بار به من می‌گوید که پس کی من را کلاس پیانو می‌فرستی؟ بقیه‌اش روزها مهدکودک، غروب‌ها دوچرخه‌سواری و آخر هفته‌ها پارک و پیک‌نیک با دوستانش می‌شود.

بچه‌ها عاشق تابستان می‌شوند، به شرطی که تابستان برایشان آزادی بیاورد، بی‌خیالی بیاورد، بازی و بازیگوشی بیاورد، نه اینکه همانند۹ ماه دیگر سال، روزها ۸ صبح راهی مهد شوند و عصرها ۵ بعدازظهر به خانه بیایند. کارتونی ببینند و شامی بخورند و بخوابند.

کاش تابستان‌ها مانند سال‌های قبل بود، مثل زمان ما که یا در کوچه گُل کوچک بازی می‌کردیم یا به دوچرخه‌سواری و بازی‌های مهیجی از این دست، روزمان را شب می‌کردیم. کاش بچه‌های ما اندازه ما در زندگی رها بودند و کسی کاری به کارشان نداشت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com