1400-01-211400-01-31bool(false) 1400-01-211400-01-31bool(false) 28 خرداد و انتخابات سرنوشت‌سازی که پیش‌رو داریم همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 فروردين 1400 - شماره 4015
 
امروز : سه شنبه ، 31 فروردين 1400

Today : Tue, April 20, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116674 تاریخ انتشار:  1400-01-15 - 12:14 تعداد بازدید:  69
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

28 خرداد و انتخابات سرنوشت‌سازی که پیش‌رو داریم

تحلیل

 بیست‌وهشتم خردادماه سالجاری به‌دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، از اهمیت خاصی برخوردار است؛ رویداد سیاسی مهمی که همزمان با آن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در دوره ششم و نیز میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری برگزار خواهد شد.
درباره انتخابات ریاست جمهوری که ثبت‌نام نامزدها و داوطلبان ورود به پاستور از ۲۱ اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد، تاکنون چهره‌های مختلفی از طیف‌های سیاسی گوناگون و حتی مستقل اعلام کاندیداتوری کرده‌اند یا احتمال ثبت‌نام آنها وجود دارد.
البته برخلاف دوره‌های پیشین هنوز کاندیدای موردنظر جریان‌های سیاسی اعم از اصولگرا، اصلاح‌طلب و ... قطعی نشده است.
با وجود این جنب‌وجوش‌ها و فعالیت‌های احزاب و گروه‌های سیاسی نشان می‌دهد که رقابت بین جریان‌های سیاسی شکل گرفته و همه این جریان‌ها کاندیدا خواهند داشت و آرایش انتخاباتی به همان سبک و سیاق دوره‌های گذشته خواهد بود، هرچند درباره اشخاص و مصادیق و وزن سیاسی آنها نمی‌توان نظر قطعی داد و باید منتظر بمانیم تا هم تنور انتخابات گرمتر شود و هم روند انتخابات به مراحل حساس خود برسد.
در مورد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا که در کنار ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، شرایط متفاوتی را شاهد هستیم.
داوطلبان شوراهای شهر از ۲۰ اسفندماه سال گذشته به مدت یک هفته ثبت‌نام خود را انجام دادند و آمار نهایی ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات شوراهای شهر استان 1136 نفر اعلام شد و مراحل بررسی صلاحیت آنها درحال انجام است. هرچند برخی جریان‌های سیاسی به‌ویژه در شهرهای بزرگ لیست احتمالی خود را رسانه‌ای کرده‌اند، اما هنوز هیچ لیستی نهایی نشده است.
در نقاط شهری استان همدان به‌ویژه مرکز استان نیز این کار انجام شده و با اینکه در فضای مجازی اسامی در قالب‌ها و اشکال مختلف منتشر شده و افراد و گروه‌هایی سعی کرده‌اند چهره‌های شاخصی را به افکار عمومی ارائه دهند و حتی رقابت‌های پنهانی نیز شکل بگیرد، اما روند انتخابات مراحل خود را طبق بازه زمانی تعریف‌شده، پشت‌سر می‌گذارد.
براساس اطلاعیه ستاد انتخابات، ثبت‌نام از داوطلبان عضویت در ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری نیز از ۱۶ فروردین‌ماه آغاز خواهد شد.
نقش شوراها در روستاها بسیار مهم و کلیدی است. زیرا هم تبلور عینی مردم‌سالاری هستند و هم براساس قانون اساسی پیشبرد امور در بسیاری از حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر عهده شوراهای اسلامی است. درباره انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز که شامل حوزه بهار و کبودراهنگ شده است، با توجه به پایان ثبت‌نام داوطلبان باید منتظر بررسی صلاحیت‌ها و اعلام اسامی نهایی شد.
در این حوزه افراد زیادی با سلایق مختلف ثبت‌نام کرده‌اند که در میان آنها چهره‌های شناخته‌شده نیز حضور دارند و گاه فعالیت‌هایی تاکنون به‌صورت غیررسمی داشته‌اند.
با توجه به شرایط حاکم بر 2 شهرستان مذکور و تجربه دوره‌های پیشین و البته حضور کاندیداهای متعدد، به نظر می‌رسد رقابت‌ها در این حوزه جدی و در عین حال فشرده خواهد بود.
نکته مهم اینکه در یک سال اخیر که به‌دلیل درگذشت جعفری نماینده بهار و کبودراهنگ امور را به نمایندگان معین سپردند، مردم شرایط سختی را پشت‌سر گذاشتند و چه‌بسا فرصت‌های ارزشمندی را از دست داده باشند.
از این جهت مسئولیت سنگین و خطیری متوجه نماینده جدید خواهد بود و انتظار می‌رود او بتواند در 3 سال آتی به‌گونه‌ای عمل کند که مطالبات مردم به نحو احسن پیگیری و کاستی‌ها جبران شود.
در مجموع انتخابات سرنوشت‌ساز ۲۸ خرداد از جهات مختلف حائز اهمیت است و شرایط و مقتضیات کنونی جامعه ایجاب می‌کند که زمینه‌های برگزاری پرشور این انتخابات همراه با مشارکت حداکثری آحاد جامعه به‌خوبی فراهم شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com