1399-08-281399-09-08bool(false) عادی‌سازی فوری روابط عربستان با اسرائیل همدان پیام
 
 
شنبه - 8 آذر 1399 - شماره 3910
 
امروز : شنبه ، 8 آذر 1399

Today : Sat, November 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111752 تاریخ انتشار:  1399-06-24 - 09:33 تعداد بازدید:  77
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عادی‌سازی فوری روابط عربستان با اسرائیل

بین الملل

 تمرکز ترامپ تا پیش از انتخابات روی ۲ موضوع است: «عادی‌سازی فوری روابط عربستان با اسرائیل» و «آشتی اعراب با قطر برای فشار بیشتر به ایران».
ویکتور شلهوب در العربی الجدید نوشت: اعلام عادی‌سازی روابط بین بحرین و اسرائیل، برای واشنگتن غافلگیرکننده نبود؛ زیرا از یکسو آمریکا شدیدا درگیر انتخابات است و از سوی دیگر، این عادی‌سازی را پیش‌بینی می‌کرد و می‌دانست که پس از امارات، نوبت به بحرین می‌رسد.
به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: این مسأله عادی‌سازی در شرایط فعلی که ترامپ در نزدیکی انتخابات قرار دارد، می‌تواند برگ برنده‌ای برای وی باشد تا بتواند در رقابت با جو بایدن از آن استفاده کند.
می‌دانیم که راست‌گرایان آمریکایی، به‌ویژه پیروان کلیسای انجیلی در جن وب آمریکا، ستون اصلی حامی ترامپ هستند، با قدرت پشت اسرائیل ایستاده و از هر آنچه موجب تقویت جایگاه آن در منطقه عربی شود، حمایت می‌کنند؛ بنابراین سیاست می‌تواند وابسته به شرایط، به نامزد کمک کرده یا به زیان او باشد. بر این اساس، می‌توانیم دلیل تلاش ترامپ برای سوق دادن هر چه بیشتر دولت‌های عربی برای ایجاد پل‌های ارتباطی با اسرائیل و کنار گذاشتن دشمنی با آن را درک کنیم. همچنان‌که رئیس جمهور ایالات متحده درحال‌حاضر روی عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل، تا پیش از رسیدن موعد انتخابات، متمرکز شده است، به این اعتبار که چنین اقدامی می‌تواند یک روزنه بزرگ ایجاد کند، زیرا عربستان نماد مهمی در بین ملت‌های عربی و اسلامی است و می‌تواند با عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل، کمک بزرگی به ترامپ کند. در همین رابطه، منابع دیپلماتیک مصر در گفت‌وگو با العربی الجدید از تماس‌های مکرر بین مسئولان دولت ترامپ و نظام مصر، در راستای تلاش برای رسیدن به راه‌حلی جهت پایان دادن به محاصره قطر از سوی ۴ دولت عربی، خبر دادند.
به گفته این منابع، دولت فعلی آمریکا تلاش می‌کند تا پیش از انتخابات، روی تعدادی از پرونده‌های بحران‌ها در منطقه خاورمیانه کار کرده و بر شانس ترامپ برای پیروزی، بیفزاید، زیرا اوضاع اقتصادی و تأثیرات منفی بحران کرونا در آمریکا، دولت ترامپ را برآن داشت تا به موفقیت در پرونده‌های خارجی فکر کند، از این رو، به توافق بین امارات و اسرائیل کمک کرد، در بحران لیبی تأثیر مهمی در تسهیل مذاکره بین طرف‌های درگیر داشت و تلاش کرد از افزایش نقش روسیه در لیبی، جلوگیری کند.
منابع دیپلماتیک مصر تصریح می‌کنند که وزیر خارجه آمریکا و داماد او دیدار‌هایی را با سران ۵ کشور عربی قطر، امارات، عربستان، بحرین و مصر، انجام دادند، تا بتوانند بحران ۳ ساله در مورد تحریم قطر را حل کنند. این منابع تأکید می‌کنند که دولت ترامپ به‌دنبال دستاورد تازه و تحریم بیشتر ایران ازطریق صلح خلیج فارس است و پس از گذشت ۳ سال از آغاز بحران، موضع مصر در قبال قطر نرم‌تر شده، اما درنهایت، مسأله مربوط به کمترین حد از تفاهم‌ها بین قاهره و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس است. منابع مصری بر این عقیده اند که شاید در شرایط فعلی رسیدن به راه حل نهایی و قاطعی برای بحران خلیج‌فارس، محال باشد، اما امکان دستیابی به یک توافق اساسی که ضامن آتش بس بین طرف‌های مختلف باشد، را ممکن می‌دانند.
بر همین اساس، آمریکا پیشنهاد داده است تا دولت‌های تحریم‌کننده قطر، در مورد برخی اقدامات قاطع خود علیه این کشور، تجدیدنظر کنند، تا زمینه برای آغاز مذاکرات گسترده میان این دولت‌های


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com