پارکینگ «آقاجانی بیگ» چشم انتظار افتتاح همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : جمعه ، 9 خرداد 1399

Today : Fri, May 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108600 تاریخ انتشار:  1399-02-29 - 08:20 تعداد بازدید:  109
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری مهر همدان"
پارکینگ «آقاجانی بیگ» چشم انتظار افتتاح

گزارش

 پروژه پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ همدان که بهمن‌ماه سال ۹۳ کلنگ‌زنی و موعد تحویل آن پایان سال ۹۵ عنوان شد این روزها با پیشرفت ۷۱ درصدی وعده تکمیل تا پایان امسال را به انتظار نشسته است.
به گزارش مهر، افزایش تولید خودرو در سال‌های اخیر و ورود بی‌رویه خودروهای تک‌سرنشین به خیابان‌های همدان، بیش از گذشته معضل ترافیک و کمبود پارکینگ را نمایان کرده به‌طوری‌که هر روز در ساعات مشخصی از صبح و ظهر و عصر داد شهروندان از ترافیک عظیم خیابان‌ها بلند است، زیرا بخش عمده‌ای از ترافیک ایجادشده به‌واسطه پارک خودروها در حاشیه خیابان‌ها است که این موضوع ضرورت توجه به ساخت پارکینگ را مورد تأکید قرار می‌دهد.
گذشته از کمبود پارکینگ در شهر همدان با اجرا شدن پیاده‌راه در اصلی‌ترین خیابان شهر همدان و از آنجاکه امکان ورود خودرو به این معبر وجود ندارد لزوم توسعه و افزایش واحدهای پارکینگی در رینگ نخست شهر همدان دوچندان است.
 کمبود پارکینگ عمومی در رینگ اصلی شهر
درحال‌حاضر یکی از مشکلات اصلی در رینگ اصلی شهر همدان کمبود پارکینگ عمومی برای استقرار خودروهای شهروندان است، زیرا این موضوع موجب شده علاوه بر حاشیه خیابان‌ها، داخل کوچه‌ها نیز به محلی برای پارک خودروها تبدیل شود و این مسأله موجب بروز مشکل برای ساکنان محله‌ها و ایجاد نارضایتی در آنان شده است.
یکی از رانندگان همدانی با بیان اینکه از زمان اجرای پیاده‌راه بوعلی، کوچه‌های جانبی این خیابان به محل تردد خودروهای افرادی که قصد رفتن به میدان امام همدان را دارند تبدیل شده است، گفت: در ایامی از روز به‌قدری خودرو در کوچه‌های موردنظر پارک می‌شود که برای طی کردن مسافتی که شاید با پای پیاده ۵ دقیقه هم زمان نخواهد بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در ترافیک می‌مانیم.
 ظرفیت پارکینگ‌های عمومی جوابگوی نیازهای فعلی مردم و رانندگان نیست
وی با بیان اینکه ظرفیت پارکینگ‌های عمومی به‌ویژه در محدوده مرکزی شهر جوابگوی نیازهای فعلی مردم و رانندگان نیست و محل‌های پارک خودرو در حاشیه خیابان‌ها نیز در بیشتر مواقع اشغال است، گفت: مشکلات موجود ضرورت اجرای پارکینگ‌های با ظرفیت بالا را گوشزد می‌کند.
کمبود پارکینگ در رینگ نخست شهر همدان واقعیتی انکارناپذیر است اما در همین راستا اجرای پروژه‌ای برای رفع نیاز شهروندان از سال‌ها پیش در محوطه آقاجانی بیگ همدان کلید خورده ولی آنچه به‌نظر می‌رسد اینکه تا به بار نشستن آن راه بسیار است.
۱۸ بهمن‌ماه سال ۹۳ و با حضور استاندارِ وقت، فرماندار، نمایندگان مردم همدان در مجلس، اعضای شورای شهر و مسئولان شهرستان همدان، کلنگ عملیات اجرایی پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ همدان به زمین زده شد.
این پروژه عمرانی که در یکی از محله‌های قدیمی همدان و در رینگ نخست شهر قرارگرفته ۲۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت را به خود اختصاص داده و درحالی‌که مقرر بود در 2 سال و تا پایان سال ۹۵ تکمیل و به بهره‌برداری برسد این روزها همچنان در نیمه راه قرار گرفته و کج دار و مریز پیش می‌رود.
پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ طبق آنچه مدیران شهری بارها اعلام کرده‌اند با ظرفیت ۵۳۰ خودرو ساخته خواهد شد و ۴۴ واحد تجاری و ۱۵ واحد اداری برای آن درنظر گرفته‌شده است.
این پروژه به‌لحاظ موقعیت مکانی در دل شهر و محوطه‌ای قرار گرفته که پس از اجرای پیاده‌راه خیابان بوعلی مسیر عبور خودروها شده و همین موضوع سبب شده تردد شهروندان و خودروها در مسیر موردنظر به واسطه اجرای این پروژه تنگ و باریک شده و به‌سختی انجام گیرد.
مسئولان شهری همدان از زمان کلنگ‌زنی این طرح تاکنون هر چندماه یک‌بار بازدیدی از روند اجرای آن داشته و وعده‌هایی مبنی بر تکمیل و بهره‌برداری از آن داده‌اند که بارها به تیتر رسانه‌های استان همدان تبدیل شده اما هنوز هم که هنوز است این پروژه افتتاح و بهره‌برداری را درک نکرده و در آخرین وعده پایان امسال برای تکمیل آن اعلام شده است.
معاون امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری شهرداری همدان در از بهره‌برداری پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ تا پایان سالجاری خبر داد و گفت: با احتساب ۲۵ درصدی افزایش مبلغ قرارداد به علاوه تغییر پروژه، بیش از ۴۵ میلیارد تومان هزینه تمام شده پروژه است.
 پارکینگ آقاجانی‌بیگ ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
عزیزا... یوسفی درباره آخرین وضعیت پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ، اظهار کرد: پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ در 3 بلوک Aو Bو C با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی درحال انجام است.
وی با بیان اینکه اعتبارات این پروژه بر اساس بودجه مصوب تاکنون هزینه شده است، گفت: بودجه مورد نیاز تاکنون با ارائه عملکرد پیمانکار از منابع داخلی شهرداری پرداخت شده است.
معاون امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری شهرداری همدان بیان کرد: شهرداری منطقه 2 به‌عنوان کارفرما به‌صورت مستقیم و معاونت امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری شهرداری ناظر پروژه است.
وی به باقی‌مانده ۶ سقف از ۸ سقف در اجرای پروژه اشاره کرد و افزود: یک سقف از بلوک A، 2 سقف از بلوک B و 3 سقف از بلوک C پروژه باقیمانده است.
 پروژه را تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسانیم
یوسفی با بیان اینکه این پروژه چند منظوره دارای پارکینگ، فضای تجاری و فضای اداری است، تصریح کرد: پیش‌بینی این است که بخش سازه‌ای پروژه تا خردادماه انجام شده و بتوانیم پروژه را تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم.
وی به بیان مشخصات پروژه پرداخت و ادامه داد: کل مساحت عرصه پارکینگ آقاجانی‌بیگ، 4 هزار و ۱۱۵ متر مربع و دارای فضای پارکینگ 2 هزار و ۷۹۰ متر مربع با تعداد ۵۳۱ واحد عمومی است.
معاون امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری شهرداری همدان خاطرنشان کرد: ۴۴ واحد تجاری به مساحت تقریبی ‌هزار و ۱۹۸ مترمربع و ۱۵ واحد اداری به مساحت تقریبی ‌هزار و ۲۴۰ مترمربع در پروژه تعریف شده است.
وی یادآور شد: کل مساحت پروژه بالغ بر ۲۴ هزار متر مربع اکنون توسط پیمانکار درحال اجرا است.
افزون بر ۴۵ میلیارد تومان هزینه تمام‌شده پروژه است.
یوسفی با اشاره میزان اعتبار مورد نیاز در این پروژه، اظهار کرد: قرارداد اولیه فروردین‌ماه سال ۹۵ به مبلغی بالغ بر ۲۴ میلیارد تومان منعقد شد و اکنون با احتساب ۲۵ درصدی افزایش مبلغ قرارداد به‌علاوه تغییر پروژه، بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان هزینه تمام‌شده پروژه است.
وی از مشکلات و موانع پیشرفت پروژه سخن گفت و افزود: افزایش قیمت مصالح و ناتوانی تأمین به این دلیل از گرفتاری‌ها و موانع پیش‌روی پروژه بوده که به‌منظور رفع آن تمهیداتی با انجام شده است.
یوسفی بیان کرد: تأمین اعتبار پروژه در بودجه امسال شهرداری دیده شده است.
به اعتقاد کارشناسان و صاحب‌نظران، حمل‌ونقل یکی از چاره‌های حل معضل ترافیک ساخت پارکینگ به‌ویژه پاکینگ‌های طبقاتی در هسته مرکزی شهر و مناطق پرتردد است بنابراین انتظار می‌رود این مرتبه مسئولان شهری بر وعده خود مبنی بر به پایان رساندن پارکینگ آقاجانی بیگ همدان که وارد ششمین سال اجرا شده، پایبند باشند و شاهد بهره‌برداری از آن در سالجاری باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com