1399-05-131399-05-23bool(false) ساخت یک سامانه‌ شبیه‌ساز واقع‌گرا به دست محققان MIT برای آموزش خودروهای خودران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 23 مرداد 1399 - شماره 3826
 
امروز : پنجشنبه ، 23 مرداد 1399

Today : Thu, August 13, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109724 تاریخ انتشار:  1399-04-09 - 09:10 تعداد بازدید:  97
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ساخت یک سامانه‌ شبیه‌ساز واقع‌گرا به دست محققان MIT برای آموزش خودروهای خودران

گوناگون


  محققان انستیتو فناوری ماساچوست موفق به ساخت یک سیستم شبیه‌سازی شده‌اند که به کمک هوش مصنوعی می‌تواند برای آموزش خودروی خودران در شرایط خاص و پیچیده مورد استفاده قرار گیرد.
شبیه‌سازها سال‌ها است که برای آموزش رانندگان، خلبانان و فضانوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند و اکنون از آن‌ها برای آموزش خودروی خودران نیز استفاده می‌شود و سیستم جدیدی که توسط محققان انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ساخته شده، امیدبخش‌ترین مورد کنونی است.
در سیستم شبیه‌سازی ترکیب و تبدیل تصویر مجازی برای خودمختاری (VISTA) خودروهای خودران مجبور نیستند به‌طور مستقیم وارد خیابان واقعی شوند. در عوض آن‌ها می‌توانند از طریق دنیای مجازی ایجاد شده همراه‌ با تعداد نامحدودی از امکانات فرمان‌دهی، حرکت کنند.
چنین فناوری به‌ویژه برای شرایط خاص (edge case) مفید است؛ حوادث نادر مانند تصادف بالقوه یا مجبور شدن به تردد در مسیرهای خارج از جاده یا آفرود از جمله مواردی است که به آن شرایط خاص گفته می‌شود. در این شرایط، اطلاعات کاملی از دنیای واقعی در دسترس نیست تا خودروهای خودران بتوانند از آن‌ها به‌عنوان مدل آموزش استفاده کنند.
در داخلVISTA ، این رویدادها می‌توانند با خیال راحت تجربه شوند.
هنگامی که کنترل‌گر خودروی بدون راننده در داخل شبیه‌سازی قرار می‌گیرد، فقط مجموعه داده‌های کوچکی از رانندگی واقعی انسان به آن‌ داده می‌شود. کنترل‌کننده باید خود بیاموزد که چگونه با خیال راحت از نقطه‌ی A به B برسد و برای مسافرت بیشتر پاداش می‌گیرد.
هنگامی که کنترل‌گر خودروی خودران اشتباه کند، سیستم از آنچه با عنوان یادگیری تقویت‌کننده شناخته می‌شود، برای آموزش کنترل‌گر خودروی خودران استفاده می‌کند تا دفعه بعدی انتخاب بهتری داشته باشد. کنترلر به‌تدریج می‌تواند بدون تصادف برای مدت طولانی‌تری رانندگی کند.
الکساندر امینی، دانشجوی دکترای آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی (CSAIL) دانشگاه MIT دراین‌زمینه می‌گوید:
جمع‌آوری داده در این موارد حاشیه‌ای(موارد خاص) که انسان‌ها در جاده تجربه نمی‌کنند، دشوار است. با این‌حال، در شبیه‌سازی ما، سیستم‌های کنترل می‌توانند آن شرایط را تجربه کنند، خودشان بیاموزند که طبق آن شرایط بهبود یابند و هنگام استقرار روی وسایل نقلیه در واقعیت، کارا بمانند.
 پیش از این از موتورهای شبیه‌سازی برای آمادگی و آموزش خودروهای خودران استفاده شده است؛ اما معمولاً اختلاف‌هایی بین دنیای مصنوعی شبیه‌سازی‌شده توسط هنرمندان و مهندسان برای شبیه‌ساز و دنیای واقعی در خارج وجود دارد.
درباره VISTA، شبیه‌ساز توسط داده‌ها هدایت می‌شود؛ بنابراین عناصر جدید می‌توانند از داده‌های واقعی ترکیب شوند. از شبکه عصبی حلقوی) نوعی AI که معمولاً برای پردازش تصاویر استفاده می‌شود)، برای ترسیم صحنه‌ای سه‌بعدی و ایجاد نمایش فوتورئالیستی استفاده می‌شود که کنترل‌کننده‌ خودروی خودران می‌تواند به آن پاسخ دهد.
سایر اشیای متحرک در صحنه، از جمله خودرو و افراد نیز می‌توانند توسط شبکه‌های عصبی مجهز به VISTA، ترسیم شوند. این نوعی تغییر نسبت به مدل‌های آموزش سنتی است که یا از قوانین تعریف شده توسط انسان پیروی می‌کنند یا سعی می‌کنند از آنچه رانندگان انسانی انجام می‌دهند، تقلید کنند.
امینی می‌گوید: ما در اساس می‌گوییم، اینجا محیطی وجود دارد. شما می‌توانید هر كاری را كه می‌خواهید انجام دهید. به وسایل نقلیه برخورد نکنید و داخل خطوط بمانید.
به‌نظر می‌رسد که این فناوری در عمل نیز خوب کار می‌کند؛ کنترلری که ۱۰ هزار کیلومتر (۲۱۴/۶ مایل) با VISTA آموزش دیده و روی خودروی خودران واقعی پیوند یافته بود، توانست با خیال راحت در خیابان‌های مسیری که از پیش ندیده بود، حرکت کند و از موقعیت‌های تصادف بالقوه(مانند بیرون بودن نیمی از خودرو از جاده) سربلند بیرون آید. مرحله بعدی در این سیستم، معرفی پیچیدگی‌هایی مانند آب‌وهوای بد یا رفتار نامنظم و متغیر توسط سایر عناصر موجود در صحنه است.
مقاله‌ای که به تشریح این سیستم می‌پردازد در نشریات رباتیک و اتوماسیون IEEE منتشر شده است و در کنفرانس‌ بین‌المللی آینده در زمینه‌ رباتیک و اتوماسیون ICRA ارائه خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com